Nowe projekty unijne

15 Paź

Bringing Sport to Children with Special Needs – oto pełna nazwa nowego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +. Gdyńskie Centrum Sportu, jako reprezentant Gdyni, zostało zaproszone do współpracy przy międzynarodowej inicjatywie skupiającej się na potrzebach dzieci ze specjalnymi potrzebami. To nie jedyny projekt, który startuje w tym roku w naszym mieście. Od listopada rusza GOAL (Go Out And Live) skierowany do seniorów.

Bringing Sport to Children with Special Needs
Badania naukowe udowadniają, że zajęcia sportowe oddziałują pozytywnie na dzieci ze specjalnymi potrzebami. Potwierdzono, iż poprawiają one ogólną kondycję, wpływają na czynności poznawcze, pomagają w kontroli wagi i sprzyjają prawidłowej gęstości kości.

Dzięki aktywności fizycznej dzieci są zdrowsze także psychicznie. Poprawia się ich samoocena oraz zmniejsza ryzyko zachorowań, m.in. na cukrzycę. Projekt, do którego z radością przystępujemy, niesie ze sobą same korzyści – zauważa dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, Marek Łucyk.

Specjaliści podkreślają, że sport jest jednym z najważniejszych narzędzi w integracji dzieci ze społeczeństwem, a także narzędziem edukacyjnym, które zachęca do uczestnictwa w życiu codziennym i nikogo nie dyskryminuje. Projekt skierowany jest do dzieci wymagających szczególnej troski, rodziców, nauczycieli, wychowawców, pracowników socjalnych, doradców i osób pracujących na co dzień w szkołach integracyjnych i specjalnych.

W ramach projektu opracowany zostanie podręcznik z wytycznymi dotyczącymi korzyści płynących z uprawiania sportu, wraz z konkretnymi przykładami dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Powstanie także aplikacja, która pomoże grupom docelowym uzyskać natychmiastowe pomysły na temat odpowiednich zajęć sportowych dla indywidualnych specjalnych potrzeb dzieci.

Celami projektu są także m.in. wymiana doświadczeń pomiędzy instytucjami zajmującymi się na co dzień edukacją dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami, podniesienie umiejętności osób pracujących z dziećmi wymagającymi specjalnej troski, szkolenia angażujące uczestników projektu czy eventy upowszechniające przyświecające projektowi idee.

Liderem projektu jest słoweński uniwersytet Ljudska Univerza Rgaska Slatina, który do współpracy, poza Gdyńskim Centrum Sportu, zaprosił doświadczone podmioty z krajów takich jak: Słowenia, Chorwacja, Grecja, Portugalia oraz Hiszpania.

Projekt rozpoczął się we wrześniu 2018 roku, a zakończy w sierpniu 2021 roku. Całkowity budżet projektu wynosi 279.065 EUR (ok. 1.225.000 PLN).

GOAL – Go Out And Live
Projekt przygotowany został z myślą o osobach w wieku powyżej 60 lat, które powinny prowadzić aktywny i zdrowy styl życia dla poprawy procesu starzenia. Kluczowe zadania partnerów projektu to wymiana wiedzy oraz doświadczenia w zakresie aktywizacji oraz wdrażania postaw prozdrowotnych wśród seniorów. Co powinno doprowadzić do wzbogacenia jakości usług opiekuńczych dla osób starszych o elementy aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Efektem kilkunastomiesięcznych prac będą opracowane rekomendacje na temat standardów opieki nad seniorami oraz film instruktażowy, prezentujący skuteczne metody motywacji osób starszych do prowadzenia aktywnego i zdrowego stylu życia. Dodatkowymi rezultatami projektu będą także: zawiązanie międzynarodowej współpracy i zacieśnienie kooperacji pomiędzy lokalnymi podmiotami, działającymi w sferze usług dla osób starszych.

Seniorzy to bardzo ważna grupa mieszkańców Gdyni oraz miast partnerskich. Zdecydowaliśmy się podjąć międzynarodową współpracę, by poprzez wymianę różnorodnych doświadczeń, poprawić jakość życia osób starszych – mówi Marek Łucyk. I dodaje: – Jako GCS od pięciu lat organizujemy zajęcia sportowe dla seniorów. Wierzę, że zebrane wnioski i opinie pomogą nam motywować osoby starsze do prowadzenia jeszcze aktywniejszego stylu życia.

Działania projektu skupiać się będą na: międzynarodowych spotkaniach partnerów, lokalnych panelach dyskusyjnych środowisk bliskich seniorom oraz interdyscyplinarnych warsztatach dla pracowników zaangażowanych w projekt instytucji, dzięki których zdobędą oni nowe umiejętności oraz wiedzę na temat prawidłowej opieki nad osobami starszymi.

Koordynatorem projektu będzie Gdyńskie Centrum Sportu wspierane przez lokalnego partnera: gdyńskie Stowarzyszenie Jestem Ważny. Zagraniczni partnerzy to podmioty z następujących krajów: Słowenia (Uniwersytet III Wieku w Rogaska Slatina), Portugalia (Urząd Miasta Lousada), Rumunia (stowarzyszenie w Gilau), Szwecja (Uniwersytet w Lunds).

Projekt jest współfinansowany z programu Unii Europejskiej Erasmus +, a jego całkowity budżet wynosi 57.970 EUR (ok. 247.000 PLN).

Fot.tyt.: Nowe projekty unijne #wGdyni // Adobe Stock/materiały prasowe.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.