Niepłodność to choroba cywilizacyjna

15 Wrz

Niepłodność to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Dotyka coraz to większej ilości par, które ze względu na problemy przynajmniej jednego z partnerów nie mogą doczekać się dziecka.
Według definicji o niepłodności mówimy wtedy, gdy po mimo rocznego, regularnego współżycia seksualnego, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych kobieta nie zachodzi w ciążę.

Przyczyny niepłodności mogą być różne. Począwszy od chorób ogólnoustrojowych (w tym cukrzyca, choroby wątroby i nerek, otyłość, alkoholizm) przez infekcje( np. rzeżączka), choroby jajników, jajowodów lub macicy u kobiet, a u mężczyzn jąder. Wśród przyczyn obniżenia płodności są także czynniki środowiskowe np. styl życia,  stres, dieta, używki, wiek, itp.

14 września w hotelu Mera w Sopocie odbyło się seminarium dotyczące metod diagnozy i leczenia niepłodności pt. „ Nowe techniki w leczeniu niepłodności”, zorganizowane przez Europejskie Centrum Macierzyństwa InviMed Gdynia i Instytut Macierzyństwa.

Pierwsza część spotkania dotyczyła nowych metod diagnozowania oraz leczenia niepłodności i była przeznaczona dla lekarzy. Omawiane problemy dotyczyły przede wszystkim czynnika męskiego w niepłodności partnerskiej.Przedstawiona została najnowsza technika badania nasienia MSOME, opierająca się na technologii optyczno-cyfrowej zastosowanej w specjalistycznych mikroskopach wysokiej klasy. MSOME, przy powiększeniu ponad 6000, pozwala na przeprowadzenie szczegółowego badania morfologicznego.

invi4
Inaczej mówiąc, tak duże zbliżenie pozwala ocenić prawidłową lub nieprawidłową budowę plemnika.
Technika MSOME umożliwia wyselekcjonowanie najlepszych plemników, nadających się do wstrzyknięcia do komórki jajowej. Zabieg wstrzyknięcia tak wyselekcjonowanego plemnika do komórki jajowej – IMSI,  pozwala na zwiększenie w istotny sposób odsetka rozwijających się ciąż.

Metoda ma olbrzymie znaczenie dla par, u których o niepłodności decyduje czynnik męski.W wielu przypadkach przy jej wykorzystaniu, możliwe jest uniknięcie korzystania z banku nasienia.
Podczas pierwszej części seminarium omówione zostały także kwestie związane z rządowym programem refundacji in vitro.

Do programu mogą zgłosić się pary, które spełniają łącznie trzy kryteria:
-stwierdzono u nich bezwzględną przyczynę niepłodności lub udokumentowano bezskuteczne leczenie niepłodności w ciągu, co najmniej 12 miesięcy
– wiek kobiety nie przekracza 40 lat
– występuje przynajmniej jedno z wymienionych w programie wskazań do zapłodnienia pozaustrojowego i nie występują przeciwwskazania do takiej procedury

W przypadku czynnika męskiego jedynym kryterium kwalifikującym do programu rządowego jest gęstość plemników poniżej 3 mln/ml nasienia, jeśli niepłodność trwa dłużej niż 12 miesięcy lub gęstość plemników 3-15 mln/ml nasienia, w przypadku niepłodności trwającej dłużej niż 24 miesiące.

Tymczasem gęstość plemników jest tylko jednym z elementów, które mogą wpływać na problem płodności u mężczyzn. Czynniki męskie w niepłodności, które procentowo stanowią taką samą część jak kobiece, więc przez twórców programu zostały potraktowane z nienależytą uwagą.

Druga, muzyczna część spotkania zorganizowana została przez Instytut Macierzyństwa i skierowana była do szerokiej grupy zainteresowanych tematyką niepłodności. Poza teoretycznym wstępem, podczas którego przedstawione zostały możliwości oddziaływania muzyki w terapii, odbyły się także warsztaty muzyczne z udziałem uczestników spotkania.

Muzykoterapia to posługiwanie się muzyką lub jej elementami w celach terapeutycznych oraz dla rozwoju osobistego. Jej skuteczność została potwierdzona m.in. w zwiększaniu świadomości siebie i swoich potrzeb, w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, takimi jak: lęk, złość czy smutek, w radzeniu sobie ze stresem, w poprawie nastroju dzięki zwiększaniu się ilości endorfin w organizmie, a także w zmniejszaniu odczuwania bólu.

invi6
Program obejmuje muzykoterapię receptywną, czyli słuchanie muzyki i na jej tle obserwowanie doświadczanych myśli, uczuć lub wyobrażeń oraz muzykoterapię aktywną, która obejmuje formy ekspresji takie jak ruch do muzyki, improwizacje instrumentalne i twórcze użycie głosu. 

Podczas warsztatów muzycznych, uczestnicy mieli okazję zapoznać się zarówno z receptywną jak i aktywną formą muzykoterapii. Po wysłuchaniu poszczególnych utworów ich zadaniem było przy użyciu wyobraźni określenie charakteru, wizytówki wymyślonego człowieka. Drugie zadanie polegało na rozpoznawaniu emocji wyrażanych przez innych uczestników w improwizacji muzycznej. Ostatnim elementem części muzycznej było wspólne odegranie całej palety emocji –  począwszy od irytacji, przez złość, aż po uspokojenie, przy użyciu wybranych instrumentów. Podczas zajęć można było dowiedzieć się także jak za pomocą muzyki można wpływać na zmianę swojego nastroju.

InviMed to jedna z trzech klinik w Trójmieście, realizujących program finansowania in vitro z budżetu państwa i jedyna, w której stosowana jest specjalistyczna metoda IMSI. InviMed i Instytut Macierzyństwa współpracują ze sobą w ramach leczenia oraz wspomagania par dotkniętych problemem niepłodności. Od września w Instytucie będą prowadzone warsztaty „Dotyk Muzyki” dla kobiet będących na etapie planowania ciąży, których dotyczy problem niepłodności. Bezpłatnie na zajęcia z muzykoterapii będą mogły uczęszczać pacjentki InviMedu zakwalifikowane do rządowego programu refundacji in vitro.

Więcej informacji na:
http://www.instytutmacierzynstwa.pl
http://www.invimed.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.