Nieobecni

10 Wrz

Posiadamy coraz więcej rzeczy i sięgamy po kolejne spektakularne cele. Widzimy przyszłość, robimy dużo projekcji, część z nich nie ma szans żeby się spełnić. Zapalamy się szybko a potem gaśniemy jeszcze szybciej. Wspominamy, ciągle analizujemy przeszłość i działania, na które nie mamy już wpływu.

A kiedy doświadczamy życia? Gdzie jest teraźniejszość? Jak ją przeżywamy i czy potrafimy w niej w ogóle być?

„Jak żyć?” słyszę we własnym gabinecie coraz częściej. Skąd to zagubienie? Dlaczego tak wielu ludzi jest nieobecnych we własnym życiu? Żyjemy szybko i chcemy więcej, więcej i…więcej. Częściej koncentrujemy się na sprawach bliskich aniżeli własnych. Poddajemy się emocjonalnym szantażom osób otaczających nas gubiąc przy tym coś co jest najcenniejsze….nasze prywatne, osobiste życie.

I co gorsze nie widzimy tego….bo nie mamy na to czasu, czasu na wgląd we własne życie i własne ważne sprawy. Czasami się budzimy, widzimy przebłyski ale na to nie ma czasu, odkładamy na później lub pozawalamy innym sterować naszym życiem…być dla innych ale nie dla siebie.
Zaraz zaraz …a może tak chcemy?

Bo tak jest prościej, uciec od swojego życia, pomagać innym, nie widzieć siebie….zostawić swoje życie na samym końcu? Prościej zdecydowanie, strategia ucieczki jest łatwiejsza w tym przypadku niż walki o siebie i własne życie.

Przestań uciekać! Zawalcz o siebie! Zacznij mówić „Nie” innym a „Tak” sobie. Otwórz się na siebie i pozwól innym pomóc Tobie! A skończą się analizy nocne, wyciąganie przeszłości i opłakiwanie niewykorzystanych szans.

Zostaw to i nie planuj tylko działaj! Podejmij wyzwanie o własne życie, bez względu na to kim jesteś, co robisz, ile masz lat. Poznaj siebie, bądź wreszcie spójny ze sobą i własnymi pragnieniami, wartościami. Im szybciej tym lepiej.

Nieustannie za czymś gonimy. Gonimy, gonimy i w końcu to osiągamy. To jednak nie daje nam szczęścia. Dlaczego? Ponieważ koncentrujemy się na brakach. Mam to ale tamtego nie mam, dlatego nie jestem szczęśliwa. Jeśli radość daje nam tylko osiąganie to coś jest nie tak?
Osiągnęłam sześć celów ale nie zrealizowałam tamtego siódmego…  Rozpamiętywanie dawnych nieszczęść to pułapka. Liżemy rany i one nie mogą się zabliźnić. Zamartwianie się pochłania nasze myśli. Przez to opuszczamy siebie, czyli nie troszczymy się o siebie. Kurczowo trzymamy się przeszłości i nie jesteśmy Tu i Teraz. Złą pamięć można zmienić w dobrą i zacząć odzyskiwać smak życia.

Kolejne luksusowe przedmioty – nawet jeśli dążyłam do nich latami – nie dają szczęścia, radość z nich trwa chwilę. Egzotyczna wycieczka nie cieszy jak kiedyś.

„Jak żyć?”, „Jak odzyskać smak życia?”

Wspieram klientów w rozwoju poprzez life-coaching. Poprzez moje pytania klient sam poszukuje odpowiedzi i znajduje własne rozwiązania. To dopiero wstęp do cyklu o nieobecnych w swoim życiu…

Pisząc ten tekst patrzę na piękne góry z hotelowego tarasu. Obok mnie siedzi małżeństwo z dwiema kilkuletnimi córkami. Od 15 minut robią „właściwe” zdjęcie na FB dla znajomych. Kobieta pozuje, pozują razem, mąż robi zdjęcia i wrzuca do laptopa. Co kilka minut na FB wrzuca kolejne zdjęcia. Żona podpowiada opisy, razem z mężem wpatrzona jest w laptopa.
Wakacje są po to aby szczególnie być Tu i Teraz. Zachwycić się widokiem, teatrem chmur na niebie, poczuć letni wiatr…

Zdjęcia na FB to może być chaotycznie wybrany cel. To metafora naszych codziennych, chaotycznych celów. Czasem naszych a czasem cudzych. Nie cieszymy się obecnością innych, wspólnym posiłkiem w pięknej scenerii, wolnym czasem z dziećmi, bo kłócimy się o drobnostkę-
słaby zasięg nie pozwala nam na FB dodać kolejnego, już 8 zdjęcia dla pseudoznajomych i znajomych. Kłócimy się o wybór zdjęć na FB, podpisy, brak zasięgu a co robią dziewczynki, które słyszą kłótnię rodziców? Proszą rodziców o tablet i grają na nim.

To obecność w życiu czy nieobecność nawet podczas urlopu? Jak często uporczywie trzymamy się przekonań, że bez niektórych osób i rzeczy nie możemy być szczęśliwi?

Więcej na blogu Care&Coach

Fot.tyt. www.flickr.com/Yewenyi

One Reply to “Nieobecni”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.