Muszę czy chcę? Muszę i chcę? Cz. 1

29 Lis

Muszę, chcę? Co bardziej pomaga w osiąganiu celów? Ostatnio dużo słyszę na temat dwóch słów: 1. Muszę 2. Chcę. Ostatnie trendy to polecać zamianę słowa muszę na chcę. To dobra podpowiedź, gdyż zdecydowanie może to wzmocnić nasze własne intencje i spowodować działanie. Jednak po głowie chodzi nam jeszcze jedna rzecz. A mianowicie jak to zrobić żeby z nawykowego muszę przejść szybko na chcę. Według mnie nie jest to możliwe ad hoc.

Dlaczego? Bo proces oduczania jest dłuższy od uczenia się. Nawyki, przyzwyczajenia, różne nieświadome działania to część naszego codziennego życia. Ważnych zmian nie dokonuje się bez okresu przejściowego. Czyli zanim w niektórych obszarach zamienisz „muszę” na „chcę” najpierw musi poboleć.

Tak to może boleć, wówczas wiesz, że coś się zmienia. To tak jak przez 20 lat nie uprawialiście sportu poza oglądnianiem go na kanapie 🙂 Decyzja o zmianie tego i powiedzenie chcę chodzić na siłownię nie da mocy sprawczej. A nawet jeżeli kupimy karnet i pójdziemy to pierwsze 10 treningów będzie cholernie bolało. I wówczas wrócimy do słowa……no właśnie MUSZĘ się nie poddawać…..Muszę tam pójść i nie przerwać treningu.

Słabo brzmiałoby słowo….Chcę się katować i męczyć. Chcę żeby bolały mnie wszystkie mięśnie.

Czyli chcę i muszę może być w równouprawnieniu w używaniu i motywowaniu się.

Zanim już nie będzie zakwasów i zobaczymy, że nasze ciało zaczyna się zmieniać i powiemy tak chcę iść na siłownię bo się lepiej czuję, najpierw muszę podnieść się z kanapy. Zatem muszę nie zawsze trzeba zamieniać na chcę, a nawet powinno być w pierwszej linii wykorzystane do zmiany i działań jakie sobie planujemy.

A potem niech już będą same chcę.

Więcej na Care&Coach.

Fot.tyt.: flickr.com/KelsiBarr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.