MOLO: otwarcie sezonu turystycznego

24 Kwi

W najbliższą sobotę rozpoczyna się sezon turystyczny na Molo w Sopocie, a z nim także sezon imprezowy. W tym roku można znowu spodziewać się sporej dawki wrażeń: organizatorzy rozpoczynają go serią koncertów w trakcie długiego weekendu.

W maju czeka Was jeszcze pokaz oldmobilów przygotowany przez sopockie stowarzyszenie Classic Moto Story (27). W czerwcu organizatorzy zapraszają na Tyczkę na Molo (3), wielkie gotowanie, czyli Slow Fest Sopot (23–24) oraz festiwal Baltic Souvenir (30 – teatr i muzyka dla dzieci). Z początkiem lipca tradycyjnie startuje największy letni festiwal filmowy w Polsce, czyli VISA Kino Letnie Sopot – Zakopane (potrwa do końca sierpnia). Lipiec to także czas na lekką rozrywkę – Wybory Bursztynowej Miss Lata (8) oraz obecną od ponad 20 lat Cepeliadę (21-29). Pierwszy weekend sierpnia to czas Sopot Molo Jazz Festival (3–5), a 8 września sezon imprezowy symbolicznie zakończy Sopocki Festyn Organizacji Pozarządowych.

Na 23 czerwca jest przygotowywana premiera MOLOLO 2018, czyli spektakli plenerowych łączących w sobie teatr, muzykę i taniec, które są prezentowane przez całe wakacje przy fontannie na Skwerze Kuracyjnym. Tegoroczne pokazy pod tytułem „Czerwony kapturek w gotik stajlu” będą oparte na wątkach z książki „Pieczeń dla Amfy” Salci Hałas (Nagroda Literacka Gdynia 2017).

Nie należy zapominać też o wydarzeniach żeglarskich związanych z sopocką przystanią jachtową, dla których Molo jest doskonałą widownią: Żeglarski Puchar Trójmiasta (25–27 maja), Regaty Reklamy (7–10 czerwca) oraz Sopot Match Race (22-25 sierpnia).

W długi weekend kwietniowo–majowy PTH Kąpielisko Morskie Sopot zaprasza na występy do muszli koncertowej:

28 kwietnia (sobota)

g. 11:00 – otwarcie Międzynarodowych Mistrzostw Autostopowych
Od kilku lat Molo jest miejscem startu MMA. W rywalizacji bierze udział kilkaset młodych osób. Ich cel jest jeden: jak najszybciej, bez korzystania z komunikacji publicznej, dotrzeć do… Ulcinj w Czarnogórze. Oficjalny start zaplanowany jest o godzinie 11:00, biuro organizacyjne czynne jest już od 08:30.

29 kwietnia (niedziela)

g. 16:00 – Detko Band
Sezon koncertowy w muszli rozpocznie zespół jednej z legend trójmiejskiej sceny jazzowej – Jerzego Detki. Grają standardy jazzu tradycyjnego – „happy jazz”, swing, dixieland, pop i muzykę taneczną całego świata od Glenna Millera poczynając, poprzez The Beatles, na własnych aranżacjach współczesnych przebojów także muzyki rockowej kończąc. Występowali w programach telewizyjnych („Herbatka u Tadka”) oraz na festiwalach jazzowych („Złota Tarka”). Liderem zespołu jest charyzmatyczny Jerzy Detko – saksofonista, klarnecista i wokalista, ale także były czołowy polski zawodnik w dziesięcioboju (był trzykrotnym mistrzem Polski w latach w 1963, 1965 i 1968). Jerzy Detko także był wśród inicjatorów Sopot Molo Jazz Festivalu, na którym regularnie występuje.

g. 17:30 – Dorota Lanton „Miłość w Paryżu”
Aktorka i piosenkarka /m. in zwariowana Julia w serialu Klan/ wykonuje w oryginale największe przeboje Edith Piaf, Jacquesa Brela, Juliette Greco, Charlesa Aznavoura, Josephine Baker, Carli Bruni i własne piosenki, nawiązując do klimatu kabaretów paryskich lat 30–tych i 50–tych. Koncert to brawurowe cabaret/varietes, specjalne, wysmakowane stroje /PRADA, Eva Minge/ i wyrafinowana muzyka. Grany był na wielu dużych scenach muzycznych, teatralnych oraz w klubach w kraju i za granicą. Artystce towarzyszą Marek Stefankiewicz oraz Bogusław Nowicki.

1 maja (wtorek)

g. 15:00 Piramidy „Mickiewicz Unplugged”
Akustyczny koncert składający się z tekstów Adama Mickiewicza, które zostały tak dobrane, by zabrzmieć bardzo współcześnie. PIRAMIDY pokazują Mickiewicza nie jako poetę, który jest tylko wieszczem, symbolem, pomnikiem i autorem „Pana Tadeusza”, ale jako kogoś kto potrafił pisać o miłości, o normalnym życiu, o tym co nas spotyka, zaskakuje i o tym wszystkim, co pozostało aktualne po dzień dzisiejszy. Zespół Piramidy powstał w 2009 roku w Gdańsku, nazwa pochodzi od jednego z wierszy Juliusza Słowackiego pt. „Rozmowa z piramidami”. W dorobku zespołu znaleźć można pięć autorskich płyt, jak też kilka płyt skomponowanych i napisanych dla innych wykonawców, m.in. dla aktora Krzysztofa Tyńca.

3 maja (czwartek)

g. 15:00 Motyle
Zespół powstał w 1996 roku i był związany z tzw. trójmiejską sceną alternatywną. Grupa z powodzeniem koncertuje po reaktywacji kilka lat temu. Swój styl określają jako melodyjne piosenki utrzymane w klimacie pop / jazz / latino poparte poetyckimi autorskimi tekstami wokalisty Wojtka Podlackiego.

5 maja (sobota)

g. 16:00 60lecie Polskiego Rocka
W tym roku mija 60 lat od powstania polskiej muzyki rockowej, którą zapoczątkowały występy w klubie garnizonowym Marynarki Wojennej w Gdyni w 1958 roku. Inspiratorem nowej fali muzycznej był Franciszek Walicki, zwany do dzisiaj Ojcem polskiego rocka. Zespół Non Stop który tworzą zarówno doświadczeni muzycy rockowi, jak i młodzi, zdolni wokaliści, laureaci wielu nagród w konkursach i festiwalach muzycznych wykona przeboje takich zespołów jak Rhythm and Blues, CzerwonoCzarni, NiebieskoCzarni, Czerwone Gitary, Trzy Korony, Skaldowie czy Breakout.

6 maja (niedziela)

g. 16:00 – Sopocka Orkiestra Promenadowa
Od ponad 30 lat prowadzona jest przez Mariana Stefanowicza muzyka orkiestry Opery Bałtyckiej a zarazem pedagoga Akademii Muzycznej w Gdańsku. W skład Zespołu wchodzą znakomici muzycy z Opery Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Repertuar Orkiestry obejmuje zarówno muzykę klasyczną jak i rozrywkową – arie operowe, operetkowe, musical, standardy jazzowe oraz charakterystyczne marsze dla zespołów dętych.

g. 17:30 Krystyna Durys „With Love To Ella Fitzgerald”
Wokalistka zafascynowana erą swingu. Zdobywczyni legendarnej ZŁOTEJ TARKI 2014 na 44. Old Jazz Meeting w Iławie. Laureatka 2. miejsca w kategorii „Nowa Nadzieja” ankiety JAZZ TOP (2017). Artystka zaprezentuje utwory z repertuaru legendarnej wokalistki, Królowej Jazzu Elli Fitzgerald. W wykonaniu septetu usłyszycie m.in. hity takie jak „Mr Paganini”, „Take The A Train”, „A-Tisket, A-Tasket”, czy „Caravan”.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.