„Mój pierwszy smartfon”

29 Mar

Kiedy przychodzi odpowiednia pora na pierwszy smartfon dla dziecka? Jak mądrze, odpowiedzialnie i bezpiecznie wprowadzić je w cyfrowy świat? Jak uniknąć uzależnienia od internetu? Na te i wiele innych pytań rodzice znajdą odpowiedzi w ramach projektu „Mój pierwszy smartfon”. Już 14 kwietnia odbędzie się cykl warsztatów i wykładów – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

„MÓJ PIERWSZY SMARTFON. O czym powinniśmy pamiętać włączając nasze dzieci w świat mediów cyfrowych?” – to pełna nazwa projektu adresowanego zarówno do gdyńskich rodziców, jak i ich pociech. To krok naprzód w społecznym uświadamianiu o odpowiedzialności związanej ze wkroczeniem dziecka w świat mediów cyfrowych. Okazją do poszerzenia wiedzy będzie specjalny cykl wykładów i warsztatów, które odbędą się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w sobotę, 14 kwietnia.

Poprzez stronę internetową www.mojpierwszy.pl można bezpłatnie zgłosić swój udział w wydarzeniu. Całość to aż trzy godziny pełne praktycznej wiedzy i przydatnych doświadczeń, które pomogą rozsądnie wejść z dzieckiem w cyfrowy świat. Akcja to efekt współpracy miasta Gdynia z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg i Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym, ponadto wspierają ją też Uniwersytet Gdański, Ciuciubabka Cafe i Ojcowska Strona Mocy.

To jeden z kolejnych projektów, które organizujemy wspólnie z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg. Tym razem kierujemy się w stronę rodziców, którzy decydują się na zakup pierwszego smartfona i w ogóle zastanawiają się, kiedy jest na to dobry czas. Stąd pomysł na spotkanie i seminarium „Mój pierwszy smartfon”. Opowiemy rodzicom między innymi o tym kiedy jest dobry moment, z czym wiąże się korzystanie z telefonu czy o jego wpływie na rozwój dziecka – zachęca Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni do spraw rodziny.

To przede wszystkim uwrażliwienie rodziców na próby niekontrolowanego włączenia dzieci w świat mediów cyfrowych. Chodzi właśnie o wiek sześciu/siedmiu/ośmiu lat, kiedy rodzice zaczynają myśleć o pierwszym smartfonie dla dziecka. Chcemy zwrócić uwagę na to, że dając dziecku smartfon do ręki w tak młodym wieku trzeba bardzo mocno uważać, żeby nie zrobić dużo więcej szkód niż pożytku z tego powodu – mówi dr Maciej Dębski z Fundacji Dbam o Mój Z@sięg, na co dzień pracownik Uniwersytetu Gdańskiego.

Całe seminarium to oprócz naukowych wykładów dedykowanych rodzicom także seria warsztatów dla ich dzieci, które dotyczą odpowiedzialności cyfrowej. Trenerzy wprowadzą młodych uczestników w świat nowych technologii, powiedzą też w jaki sposób mądrze i kreatywnie korzystać z tabletów i smartfonów. Z racji ograniczonej liczby miejsc organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenie dziecka na warsztat. Zapisy obowiązują też w przypadku samych wykładów, oto ich szczegółowy program:

10:00 – przywitanie gości, rozpoczęcie spotkania – przedstawiciel UM Gdynia
10:15 – 11:15 – Wykład główny: Dlaczego w świecie cyfrowym tak ważne są relacje osobiste? Maciej Dębski, Uniwersytet Gdański, Fundacja Dbam o Mój Z@sięg
11:15 – 11:45 – Nowoczesne technologie i starodawny mózg , Wojciech Glac, Uniwersytet Gdański, EduPlus – pozytywna energia w edukacji
11:45 – 12:00 – Przerwa
12:00 – 12:30 – Techniczne wyzwania dla bezpieczeństwa i prywatności dzieci w dobie internetowych zabawek i urządzeń, Maciej Chmielarz
12:30 – 13:00 – Rodzinne potyczki z technologią. Jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat smartfonów? Jarek Kania, Ojcowska Strona Mocy

Podczas spotkania będzie można zakupić też książkę w kształcie tabletu, której głównym bohaterem jest mały jaskiniowiec TEK. To fantastyczna alternatywa dla cyfrowych urządzeń mobilnych często wykorzystywanych przez dzieci w wieku przedszkolnym (możliwość bezpośredniego zakupu na stoisku Fundacji Dbam o Mój Z@sięg). Pojawią się także książki dla dzieci i rodziców wydane przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (możliwość bezpośredniego zakupu na stoisku GWP).

Każdy uczestnik wykładów w prezencie otrzyma ciekawe materiały edukacyjne – plakaty, ulotki, wlepki na telefon i samochód – oraz specjalny druk „domowego kodeksu odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych”.

Oprócz wydarzenia „MÓJ PIERWSZY SMARTFON” warto też skorzystać tego samego dnia (sobota, 14 kwietnia) z prawdziwego święta gier planszowych w Gdynia Arenie – od godziny 10:00 do 18:00 będzie trwać już szesnasta edycja Festiwalu GRAMY.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.