Mikroplastik – Makroproblem

19 Kwi

Ile plastikowych butelek zjadamy w ciągu życia? Dlaczego Amerykanie wycofują z rynku kosmetyki z mikrogranulkami? Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni zaprasza na kolejne spotkanie dla dorosłych z cyklu SCIENCE CAFE (niedziela, 22 kwietnia).Kwietniowe wydarzenie będzie poświęcone niewidzialnemu, ale bardzo niebezpiecznemu mikroplastikowi.

Morza i oceany jak wielkie blendery
Ile razy zdarzyło się Wam, że zapomnieliście z domu torby na zakupy i musieliście kupić (kolejną) plastikową siatkę? A teraz wyobraźcie te same reklamówki tylko rozdrobnione, które trafiają do Was z powrotem w … wodzie pitnej lub w pożywieniu. Na kolejnym spotkaniu z cyklu SCIENCE CAFE w EXPERYMENCIE uczestnicy porozmawiają o mikroplastiku, który stanowi makroproblem nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt morskich, np. ryb i skorupiaków.Morza i oceany to inaczej wielkie blendery, które setki ton plastiku produkowanych przez nas każdego dnia, rozdrabniają na niewidzialny dla ludzkiego oka, ale bardzo niebezpieczny pył.

Gościem spotkania będzie dr hab. Dorota Burska, prof. UG z Wydziału Oceanografii i Geografii UG, która opowie o zagrożeniach chemicznych w morzach i oceanach, ich wpływie na faunę i florę oraz roli, jaką w całym tym łańcuchu tworzenia się mikroplastiku pełni człowiek.

Zrób coś dla środowiska i dla siebie
Po spotkaniu z dr Dorotą Burską odbędą się warsztaty, które poprowadzą edukatorzy EXPERYMENTU oraz studenci z kół naukowych z UG. Na specjalnych przygotowanych stanowiskach będzie można m.in. dowiedzieć się co oznaczają skróty PET, HDPE, PVC i inne znajdujące się opakowaniach żywności oraz co można bezpiecznie przechowywać w opakowaniach plastikowych.


Chcielibyśmy poprzez warsztaty pokazać, jak zmieniając nasze codzienne przyzwyczajenia dotyczące zakupów żywności, kosmetyków, ale też segregacji śmieci, możemy wpływać na poprawę środowiska naturalnego – mówi Alicja Harackiewicz z Centrum Nauki EXPERYMENT.

Dr hab. Dorota Burska, prof. UG – wieloletni pracownik Instytutu Oceanografii UG. Obecnie zastępca Dyrektora Instytutu Oceanografii UG ds. Organizacji i Rozwoju.Doświadczona chemiczka związana z morzem i środowiskiem morskim. Duży nacisk w swojej pracy kładzie na popularyzację wiedzy o środowisku, rozwój świadomości o zagrożeniach i sposobach, jakimi możemy im zapobiegać.

MIKROPLASTIK – MAKROPROBLEM [SCIENCE CAFE – spotkanie dla dorosłych]
Niedziela, 22 kwietnia
Godzina 17.00–19.00
Bilety w cenie 12 zł* do kupienia na stronie internetowej bilety.experyment.gdynia.pl oraz w kasach EXPERYMENTU.
*10 zł dla posiadaczy Karty Gdynia Senior Plus

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.