„Książka za worek śmieci”

19 Wrz

Zbliża się trzeci tydzień września, a to oznacza kolejną edycję międzynarodowej akcji Sprzątania Świata, zainaugurowanej w Australii w 1989 roku. Wzrost świadomości ekologicznej oraz alarmujące informacje w sprawach klimatycznych sprawiają, że z roku na rok uczestników akcji na całym świecie przybywa, a odpowiedzialnie społecznie firmy konsekwentnie realizują działania na rzecz planety. „Książka za worek śmieci”, pokazy filmów, spotkania i warsztaty – to tylko niektóre wrześniowe inicjatywy Empiku.

Empik systematycznie wdraża przyjazne środowisku rozwiązania, a niedawno zainicjował także program #EmpikKochaPlanetę. W ramach kampanii podczas weekendu 20-22 września w całej Polsce odbędzie się szereg działań mających na celu aktywizację i edukację ekologiczną mieszkańców.

22 września o godzinie 11.00 w ośmiu miastach wystartuje wspólna akcja Empiku i Anny Jaklewicz „Książka za worek śmieci”.

Chcemy aktywować mieszkańców Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Rzeszowa, Łodzi, Poznania i Katowic do wspólnego działania na rzecz środowiska oraz na rzecz miasta. Dlatego razem ruszymy w teren by posprzątać te miejsca, które wymagają naszej interwencji. Na uczestników akcji czekają książki – mówi Anna Jaklewicz, współorganizatorka akcji.

„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja ekologiczna, zainicjowana właśnie przez Annę Jaklewicz – autorkę książek podróżniczych i aktywistkę. Dotąd działania realizowane były lokalnie przy okazji festiwali podróżniczych i literackich. Teraz przy wsparciu Empiku i przy okazji weekendu Sprzątania Świata inicjatywa osiągnie wymiar ogólnopolski.

Poza wspólnym sprzątaniem mieszkańcy Gdańska będą mogli wziąć udział także w dwóch warsztatach:

EKO chusteczki
21 września, godz. 14:00
Empik Galeria Bałtycka, Gdańsk, Al. Grunwaldzka 141
Jednorazowa chusteczka do nosa zrobiona jest z celulozy bielonej chemikaliami, a paczka to foliowe opakowanie. Produkcja paczki chusteczek ma wpływ na wycinkę lasów i obniżenie zasobów wody na świecie. Proces recyklingu zmniejsza szkodliwość tych procesów o 30%, ale papier można poddać temu procesowi tylko kilka razy. Do lat 90. W codziennym użyciu były chusteczki z materiału. Obecnie świadomi konsumenci wracają do zwyczaju ich używania, ograniczając produkcję śmieci i substancji szkodliwych dla zdrowia. Podczas warsztatów każdy uczestnik otrzyma przyjazną dla środowiska chusteczkę, na której będziemy haftować modne wzory, motywy, inicjały.

Eko Zapachnimy
21 września, godz. 16:00-17:00
Empik Galeria Bałtycka, Gdańsk, Al. Grunwaldzka 141
Warsztaty naturalnych zapachów do domu. Dla jednych ulubionym jest relaksująca lawenda, dla innych świeże cytrusy lub rozgrzewający cynamon. Uczestnicy podczas spotkania wykonają własne woreczki zapachowe szyte ręcznie z naturalnej bawełny. Podczas warsztatu wykorzystane zostaną jedynie naturalne pochłaniacze nieprzyjemnych zapachów oraz przyjemne olejki eteryczne.
Więcej informacji o akcji „Książka za worek śmieci” oraz o innych wydarzeniach w całej Polsce znajduje się na www.empik.com/eko. Zapisy na poszczególne akcje i spotkania odbywają się poprzez goingapp.pl oraz aplikację Going.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.