Kawiarnia z sercem

11 Kwi

W Gdańsku powstanie pierwsza w Trójmieście kawiarnia, w której zatrudnione zostaną osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W piątek, 13 kwietnia ruszy zbiórka crowdfundingowa na serce tego miejsca – ekspres do kawy.

Pomysł narodził się w mojej głowie pewnej styczniowej niedzieli w 2017 roku, gdy spacerując z żoną po Starym Mieście w Gdańsku, nie mogliśmy nigdzie znaleźć wolnego miejsca, by napić się kawy. Pomyślałem wtedy, że tutaj trzeba otworzyć kawiarnię, która stanie się miejscem pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – mówi pomysłodawca projektu Krzysztof Skrzypski, zawodowo związany z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku.

Kawiarnia cieKAWA ruszy na przełomie maja i czerwca. W Polsce wciąż niewiele jest miejsc, gdzie do pracy zaangażowane są osoby niepełnosprawne. W Trójmieście będzie do pierwsza tego typu kawiarnia. Wcześniej w lokalu przy ul. Świętojańskiej, który teraz, zmieni się w miejsce spotkań wszystkich gdańszczan, odbywały się zajęcia terapeutyczne w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz prowadzona była galeria sztuki osób z niepełnosprawnością intelektualną.

– cieKAWA to miejsce w którym chcemy spotykać się, rozmawiać, dzielić doświadczeniami i pyszną kawą, ale przede wszystkim aktywizować osoby niepełnosprawne. Dostrzegając ich potencjał tworzymy miejsce, w którym wyznaczamy nowe standardy i spełniamy marzenia o dorosłym życiu. To dla nich nie tylko praca, ale przede wszystkim szansa na zyskanie większej samodzielności, poczucia przynależności do grupy i integracja ze środowiskiem zewnętrznym – dodaje Krzysztof Skrzypski.

Nad projektem czuwać będą opiekunowie i trenerzy, którzy zapewnią pracownikom wsparcie i pomoc. W piątek, 13 kwietnia, na platformie wspieram.to, ruszy akcja crowdfundingowa. Zebranie środki zostaną przekazane na serce kawiarni – profesjonalny ekspres do kawy. Potrzeba niemało, bo prawie 26 tys. złotych. Organizatorzy zapewniają, że jeśli uda się zebrać większą kwotę, zostanie ona przekazana na zakup materiałów pomocniczych (tabletów i programowania ułatwiającego komunikację z klientem) oraz młynków do kawy. Inicjatywę może wesprzeć każdy, przekazując dowolną kwotę na zbiórkę.

cieKAWA to innowacyjny projekt społeczny tworzony przez zespół Ciekawej Spółdzielni Socjalnej w Gdańsku, której założycielami są: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło oraz Fundacja Teneo. Ambasadorem akcji jest Agnieszka Rojewska, Druga V-ce Mistrzyni Świata Latte Art 2017. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Szczegółowe informacje dostępna na stronie: www.ciekawa.com.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.