Jak spędzić weekend w Gdyni

7 Paź

Za nami ostatnie ciepłe dni tej jesieni. W słotną pogodę warto się przenieść do gdyńskich instytucji kultury, kin, muzeów i teatrów. A przedtem obejrzeć jachty z duszą kołyszące się na falach gdyńskiej mariny.

PIĄTEK

Zlot jachtów z duszą – Próchno i Rdza
7 października na wody Zatoki Gdańskiej wypłynie 31 jednostek biorących udział w zlocie „Próchno i Rdza”. A to oznacza, że blisko 250 żeglarzy spotka się już po raz ósmy, by cieszyć się przygodą, jaką jest żeglowanie na klasykach – stalowych i drewnianych jachtach. Wszystkie jachty spłyną do mariny w piątkowe popołudnie (ok. godz. 16.00), a następnie będą udostępnione dla zwiedzających. Jednostki są weteranami polskiego żeglarstwa, których osiągnięcia były wielokrotnie nagradzane. Wśród gości pojawią się także polarnicy, którzy właśnie skończyli swoje wyprawy. To rzadka okazja, bo zwykle zapuszczają się głęboko w lody.

SOBOTA

Zbiórka krwi
Klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Miasta Gdyni zaprasza w sobotę 8 października, w godz. 10.00-13.00, na ambulansową zbiórkę krwi. Zbiórka odbędzie się na placu przed kościołem oo. franciszkanów (ul. Kornela Ujejskiego 40). Informacje, kto może zostać krwiodawcą i jak się do tego przygotować, znajdują się na stronie: www.krew.gda.pl.

Zlot jachtów z duszą – Próchno i Rdza
W sobotę w samo południe jachty wypłyną na paradę. O godz. 19.00 w hangarze Yacht Klubu Stal (al. Jana Pawła II 9) odbędzie się otwarty koncert szantowy zespołu Atlantyda oraz konkursy i trójbój marynarski. Wstęp wolny.

NIEDZIELA

Finisaż wystawy „Z filmowej szafy” w języku migowym
W niedzielę 9 października o godz. 14.00 w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbędzie się ostatnie oprowadzanie po wystawie „Z filmowej szafy – kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski”. Wydarzenie tłumaczone będzie na język migowy. Aktora w filmowym kadrze otacza świat stworzony przez scenografa i projektanta kostiumów, a dzięki ich talentowi i pracy ten ekranowy świat wydaje się nieraz bardziej autentyczny niż świat realny. Co więcej, wyobraźnia scenografów potrafi tworzyć światy dotąd nieznane i nieistniejące. Na wystawie prezentowane są fragmenty kolekcji kostiumów oraz szkiców i projektów scenografii z legendarnych polskich produkcji m.in. „Na srebrnym globie”, „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, „Lalki”, „Popiołu i diamentu” zbieranych przez ponad sześćdziesiąt lat pracy w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu – czyli dzisiejszego Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA). Finisaż wystawy wpisuje się w akcję gdyńskich muzeów z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego
„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, który miał premierę podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, można już zobaczyć w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego. Obok niego również „Ostatnią rodzinę”, najlepszy – według jurorów, publiczności i dziennikarzy – film minionego festiwalu. Aktualny repertuar Kina Studyjnego GCF dostępny jest na stronie www.gcf.org.pl. W budynku przy Placu Grunwaldzkim na widzów czekają trzy nowoczesne sale kinowe: Warszawa, Goplana i Morskie Oko. Przez siedem dni w tygodniu działa również filmowa kawiarenka FaBuła.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.