„Godzina dla Ziemi” w sobotę wieczorem. Zgasisz światło?

29 Mar

30 marca, w ostatnią sobotę miesiąca, w godz. 20.30–21.30 trwać będzie akcja „Godzina dla Ziemi”. Polega ona na symbolicznym wyłączeniu światła i urządzeń elektrycznych – na jedną godzinę. Miasto Gdańsk przyłącza się do tej inicjatywy. A Ty?

Akcja „Godzina dla Ziemi” organizowana jest od 12 lat. Choć zainicjowano ją w australijskim Sydney, na przestrzeni lat do akcji dołączyły miliony obywateli na całym świecie. W 2018 roku w „Godzinę dla Ziemi” zaangażowało się 188 państw. Wygaszonych zostało ponad 180 tys. budowli i pomników. W akcji wzięło udział wtedy 78 polskich miast, włącznie z Gdańskiem. Także w tym roku Gdańsk solidaryzuje się z ideą wyrażania troski o przyszłość środowiska naturalnego. 30 marca, na 60 minut, zgasną iluminacje na czterech gdańskich obiektach. W mroku zanurzą się: Katownia, Dwór Bractwa św. Jerzego, Złota i Zielona Brama.

Godzina dla Ziemi to światowa akcja, która odbywa się w ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 roku/ fot. Maciej Kosycarz/KFP

Do akcji przyłączy się także znajdujące się po sąsiedzku Złotej Bramy – Forum Gdańsk. O godzinie 20.30 zostaną wyłączone iluminacje świetlne znajdujące się na zewnątrz centrum handlowego.

Godzina bez oświetlenia będzie symbolicznym nawiązaniem do międzynarodowej akcji „Godzina dla Ziemi” organizowanej przez WWF (World Wide Fund for Nature) – wyjaśnia Marta Grabianowska, marketing manager.

W 2019 roku akcja w naszym kraju odbędzie się pod hasłem #nieniszczedomu
fot. Jacek Czarnota/KFP08.04.2005

World Wide Fund for Nature (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody) od 12 lat próbuje dotrzeć do jak największej liczby ludzi i skłonić ich do refleksji nad zmianami klimatu. Chodzi też o wskazanie wagi ludzkiej odpowiedzialności za przyszłość środowiska naturalnego. By dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, w różne projekty często angażuje się osoby popularne.

Ponieważ tegoroczna akcja odbędzie się w Polsce pod hasłem #nieniszczedomu, powstał spot, w którym Marcin Dorociński – aktor i ambasador WWF Polska, demoluje mieszkanie. Film, który widać poniżej ma wymiar symboliczny, jak i cała akcja. Spot w dosadny sposób obrazuje hasło mówiące o tym, że każdy z nas szkodząc środowisku, niszczy swój własny dom.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.