Głosuj na ogród dla dzieci z hospicjum!

16 Sie

Gdyńskie hospicjum dla dzieci walczy o budowę innowacyjnego ogrodu terapeutycznego w konkursie „Zmieniaj świat. Budimex 50 lat”. „Biofilia” ma dać pacjentom możliwość psychicznego odprężenia w towarzystwie roślin, motyli czy… mrówek. Projekt stworzony przez „Bursztynową Przystań” trafił do finału, czyli trzech najlepszych, wybranych spośród ponad stu projektów zgłoszonych do konkursu.

To niepowtarzalna szansa na powstanie wyjątkowej „Biofilii” przy gdyńskim Hospicjum Dziecięcym. „Bursztynowa Przystań” dotarła ze swoim projektem do finału ogólnopolskiego programu, który firma Budimex organizuje z okazji swojego 50-lecia. W finałowej trójce to głosy internautów zadecydują o tym, kto otrzyma finansowe wsparcie, a samo jury przyzna jednemu z projektów główną nagrodę.

Czym będzie „Biofilia”? To innowacyjny sposób na połączenie terapii i edukacji dla pacjentów dziecięcego hospicjum. Projekt zakłada stworzenie tuż obok istniejącego budynku całorocznego ogrodu tropikalnego wraz z pierwszą w Polsce motylarnią. Umożliwi to pacjentom, odwiedzającym ich bliskim i wszystkim zainteresowanym osobom stały kontakt z przyrodą – kwitnącymi roślinami, różnobarwnymi motylami czy nawet mrówkami parasolowymi. Wszystko po to, by poprawić samopoczucie podopiecznych.

Młodzi pacjenci hospicjum poza odczuwaniem bólu fizycznego cierpią też psychicznie. Obserwacja natury stymuluje wiele zmysłów, obniża stres, zwiększa szybkość regeneracji i skraca czas rekonwalescencji. Wiecznie zielona przestrzeń pełniłaby zatem funkcję terapeutyczną, integracyjną i edukacyjną – informuje w opisie projektu Hospicjum Dziecięce „Bursztynowa Przystań”.

Innowacyjność projektu to przede wszystkim wyznaczanie nowych standardów w opiece hospicyjnej i paliatywnej w kraju.

Teraz, do 10 września jury podejmie decyzję o przyznaniu głównej nagrody – od 400 do 500 tys. złotych na realizację projektu (drugie miejsce to 45 tys. zł, trzecie – 35 tys. zł na realizację własnych celów statutowych).

Jednocześnie trwa internetowe głosowanie na stronie zmieniajswiatbx50.pl, gdzie głosy zadecydują o przyznaniu jednemu z projektów dodatkowej Nagrody Internautów – to 20 tys. złotych na cele statutowe. Zgodnie z regulaminem konkursu, głosować można do 5 września, do godziny 22:00.

Projekty z całej Polski były zgłaszane przez organizacje i instytucje działające na rzecz społecznego dobra do 10 lipca. Później kapituła programu „Zmieniaj świat. Budimex 50 lat”, której przewodniczył Rafał Sonik spośród ponad 100 zgłoszonych pomysłów wybrała trzy, które ich zdaniem są najlepsze – czyli przydatne dla społeczności lokalnej, innowacyjne, mają trwałą wartość, pomysł na utrzymanie inwestycji w przyszłości i rzetelnie przygotowany kosztorys, a do tego są możliwe do zrealizowania jeszcze do 15 grudnia tego roku.

Oprócz wspomnianego ogrodu terapeutyczno-edukacyjnego w Hospicjum Dziecięcym, do finału dotarły też projekty Centrum ReStore w warszawskiej Pradze Południe oraz Pierwsza Leśna Szkoła w Polsce z Białegostoku.

Fot.: Tak, według projektu, ma wyglądać Biofilia przy Hospicjum Dziecięcym w Gdyni, mat. organizatora

Źródło: Informacja prasowa.

One Reply to “Głosuj na ogród dla dzieci z hospicjum!”

  1. Brawo dla Budimexu za takie inicjatywy! Oby takich więcej. Jak się chce to się potrafi, a zarazem ile dobra można zrobić takim gestem dla drugiego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.