Gdynia wspiera – oglądaj i korzystaj z pomocy

11 Maj

Czas izolacji i brak bezpośredniego kontaktu z rodziną, bliskimi czy nawet sąsiadami znacząco wpływa na samopoczucie nas wszystkich. Każdy inaczej radzi sobie z izolacją w domu, oderwaniem od środowiska z pracy lub szkoły. I choć w ostatnim czasie obostrzenia ulegają stopniowemu złagodzeniu, pamiętajmy, że okres pandemii jeszcze całkowicie nie minął. W ramach Gdyńskiego Falochronu Pomocy specjaliści psycholodzy i terapeuci, przygotowują cykl filmów edukacyjnych dla mieszkańców o tym, jak sobie radzić w obecnej sytuacji.

Zaplanowane jest przygotowanie ośmiu krótkich klipów, które będą udostępniane mieszkańcom cyklicznie, dwa razy w tygodniu.

Autorami materiałów są gdyńscy psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci uzależnień i lekarz psychiatra. Filmy skierowane są do mieszkańców Gdyni – zarówno do młodzieży i ich rodziców, jak i do seniorów oraz ich opiekunów.

Poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i najbliższych wymaga od nas pozostania, jeśli to tylko możliwe, w domach – przekonuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Po blisko dwóch miesiącach społecznej izolacji wiemy doskonale, że nie jest to wcale łatwe i coraz częściej wielu z nas zaczyna odczuwać skutki tej sytuacji. Gdyńscy specjaliści wpadli na pomysł, aby nagrać krótkie klipy filmowe bezpośrednio do mieszkańców, którzy mogą coraz trudniej radzić sobie z obecną rzeczywistością.

Klipy będą się pojawiać sukcesywnie między innymi na stronie www.gdynia.pl, Gdynia Rodzinna oraz na portalach społecznościowych.

Osoby, które mają potrzebę konsultacji ze specjalistą, proszeni są o kontakt z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej pod całodobowym numerem telefonu 58 622 22 22.

Pomoc, nie tylko w obszarze wsparcia psychologicznego, można również uzyskać na stronie internetowej www.gdyniawspiera.pl.

Na trudny czas kryzysu związanego z pandemią Gdynia przygotowała Falochron: szeroki program wsparcia, którego jeden z filarów dotyczy spraw społecznych. Obejmuje nie tylko pomoc informacyjną, prawną, rzeczową, lecz także odpowiednie wsparcie w związku z brakiem dochodów czy trudnościami w uiszczeniu opłat czynszowych lub eksploatacyjnych za mieszkanie komunalne – podsumował Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Projektując szeroki wachlarz pomocowy przyświecała nam przede wszystkim jedna myśl, aby spróbować zminimalizować skutki, jakie dotkną gdynian z powodu epidemii koronawirusa. Najnowsza inicjatywa gdyńskich specjalistów w obszarze wsparcia psychologicznego jest jednym z elementów Gdyńskiego Falochronu, dlatego gorąco zachęcam do oglądania przygotowanych przez nich materiałów filmowych i w razie potrzeby do bezpośredniego kontaktu telefonicznego z osobami dyżurującymi po drugiej stronie linii.

 

Gdynia wspiera – cykl filmów edukacyjnych na czas pandemii

Harmonogram emisji filmików edukacyjnych

12 maja – dr Agata Cichoń-Chojnacka:Rodzice w czasie pandemii.

14 maja – Edyta Sinacka-Kubik: Sytuacja w rodzinie w świetle przedłużającej się izolacji.

19 maja – Agnieszka Szczygieł: Kontakt ze specjalistą możliwą receptą na kryzys psychiczny.

21 maja – dr Agata Cichoń-Chojnacka: Nauczyciel w czasie pandemii.

26 maja – Katarzyna Zasowska: Jak czas izolacji wpływa na seniorów?

28 maja – dr Agata Cichoń-Chojnacka: Nastolatek w czasie pandemii.

2 czerwca – Anna Landowska: Pandemia jako element pogłębiający ryzyko uzależnień (w ramach Tygodnia Profilaktyki Uzależnień).

4 czerwca – Ewa Wiśniewska: Pandemia jako element pogłębiający ryzyko uzależnień (w ramach Tygodnia Profilaktyki Uzależnień).

Prowadzący

Dr Agata Cichoń-Chojnacka – psychiatra dzieci i młodzieży, zajmuje się diagnozą i terapią dzieci i młodzieży oraz wsparciem rodziców.

Edyta Sinacka-Kubik – psycholog, psychoterapeuta, konsultuje rodziny w kryzysie w celu zapewnienia im optymalnego wsparcia psychoterapeutycznego.

Agnieszka Szczygieł – psycholog, pracuje w Ośrodku Interwencji Kryzysowej.

Katarzyna Zasowska – psycholog, psychogerontolog, specjalista do spraw seniorów.

Anna Landowska – psycholog i psychoterapeuta, specjalizuje się w terapii uzależnień.

Ewa Wiśniewska – psycholog z gdyńskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień.

Filmy będą publikowane we wtorki i w czwartki od 12 maja o godz. 9:00 na stronie www.gdynia.pl.
Źródło: Informacja prasowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.