Fair Building. Czy wiesz, kto zbudował Twój dom?

1 Lis

Pomorski Park Naukowo–Technologiczny Gdynia – Centrum Designu Gdynia zaprasza na wystawę, która odniosła sukces na 15. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, zyskując miano jednej z sześciu najlepszych ekspozycji według The New York Times. Wystawa „Fair Building”, poruszająca kwestię etyki w budownictwie, zostanie zaprezentowana w PPNT Gdynia w dniach 16 listopada – 30 grudnia. Kuratorka wystawy, architektka i projektantka –Dominika Janicka – podejmuje w niej temat, zazwyczaj pomijany oraz bagatelizowany w dyskursie architektonicznym, którym jest wkład robotników w proces budowlany.

Kupujemy coraz więcej produktów spożywczych z naklejką „fair trade”. Zastanawiamy się nad wyborem butów ze względu na to, czy zostały wykonane przez uczciwie opłaconych rzemieślników. Krytykujemy firmy odzieżowe, upokarzające swoich pracowników i łamiące prawo pracy. Ale czy kiedykolwiek zdarzyło się, że użytkownicy budynku zbojkotowali go ze względu na nieetyczne warunki pracy na budowie? Czy myślimy o bezpieczeństwie budowniczych? Czy rozważamy proces budowy pod względem etyki pracy?

Celem wystawy „Fair Building” nie jest szukanie winnych nadużyć, ale stworzenie przestrzeni do zastanowienia się nad tym, jak sprawić, by ten proces był efektywny, a jednocześnie sprawiedliwy. Architektura jest kolektywną pracą, a za jej sukcesem bądź porażką stoją wszyscy zaangażowani. Potrzeby twórców (zaczynając od architektów i inwestorów, a kończąc na pracownikach fizycznych) nie mogą być ignorowane na żadnym etapie. Na efekt finalny nie składa się tylko zewnętrzna fasada, czyli to co widzimy oglądając czy użytkując budynek, ale wszystko, co doprowadziło do jego powstania.

Gdzie? Galeria F0.26, PPNT Gdynia, budynek IV, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia
Kiedy? 16 listopada–30 grudnia 2017, 10:00–18:00 (wyłączając dni świąteczne)
Wernisaż: 16 listopada, 18:00
Wstęp wolny.

Pełen program wydarzenia: www.centrumdesignu.gdynia.pl.

Organizatorzy: Centrum Designu Gdynia Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Miasto Gdynia
Partner: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.