Erotyczne życie roślin. Science Cafe w Centrum Experyment

15 Mar

Erotyczne życie roślin okiem eksperta w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni już 17 marca o 16:00, czyli przyrodnicza odsłona spotkania dla dorosłych z cyklu Science Cafe.

Czy kwiaty mogą uwodzić zwierzęta? Który ze sposobów zapylania, czyli najciekawszego i najbardziej skomplikowanego procesu życiowego roślin, nazwiemy perwersyjnym?
Opowie o tym ekspert – profesor Piotr Rutkowski, a edukatorzy EXPERYMENTU zachęcą do przeprowadzenia szeregu doświadczeń obrazujących ów proces.

Profesor poruszy niezwykłe i fascynujące relacje łączące rośliny. Przedstawi podział kwiatów ze względu na strategię zapylania (oferujące pokarm, naśladowcze i pułapkowe), opowie o autogamii, hydrogamii, anemogamii czy zoogamii. Dowiedzie czym różnią się kwiaty zapylane przez ptaki od tych zapylanych przez owady i nietoperze oraz dlaczego samce pewnych błonkówek tak usilnie chcą kopulować z kwiatami określonych gatunków storczyków.

A podczas towarzyszących wykładowi warsztatów goście odkryją 50 twarzy kwiatów. A dokładniej:

– sprawdzą, jak uwodzą rośliny wykorzystując np. kolor, zapach, nektar;
– zbadają wewnętrzną budowę roślin, odkrywając np. kody kwiatowe;
– poznają systemy ochronne roślin, w tym broń chemiczną;
– dowiedzą się, jak zadbać o bogactwo gatunkowe w swoim ogrodzie.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Piotr Rutkowski, prof. UG z katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody na Wydziale Biologii UG.

Bilety w cenie 15 zł, 10 zł dla posiadaczy Karty Gdynia Senior Plus do zakupu w kasach centrum oraz na stronie bilety.experyment.gdynia.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.