Dmuchnij w żagle! Kampania crowdfundingowa Fundacji Centrum Praw Kobiet

28 Gru

„Odwaga, wolność, działanie, siła, wiatr w żaglach. Nie wszyscy z nas je mają i o tym jest ten projekt. Stań się jego częścią wybierając nagrodę – dmuchnij w żagle i pomóż 9 kobietom wypłynąć w morze, by stanąć twarzą w twarz z żywiołem. Razem zróbmy wiatr!”. Fundacja Centrum Praw Kobiet – oddział Gdańsk ruszyła z nową kampanią crowdfundingową na platformie zrzutka.pl.

Centrum Praw Kobiet w Gdańsku wystartowało z kampanią crowdfundingową, której celem jest zebranie 2700 zł na pokrycie kosztów egzaminów i patentów żeglarskich dla 9 kobiet doświadczających przemocy. Kampania jest ostatnim etapem konkursu grantowego FUNDUSZU INICJOWANIA ROZWOJU 2020. Projekt CPK Gdańsk został wybrany do finału. Jeśli ta zbiórka zakończy się sukcesem fundacja zdobędzie szansę na otrzymanie grantu, dzięki któremu będzie mogła zrealizować w maju 2021 szkolenie na stopień żeglarki jachtowej dla 9 kobiet, które doświadczyły przemocy i poszukują odwagi, aby wziąć życie w swoje ręce.

Żeglarstwo uczy radzenia sobie z wyzwaniami, podejmowania decyzji, działania, współpracy, samodzielności i niezależności. Buduje odwagę, pozwala na kontakt z potężnym żywiołem jakim jest morze i pokazuje, że można wykorzystywać jego moc do osiągania własnych celów.

Chciałybyśmy, aby nasz projekt pokazał, że tygodniowy kurs żeglarski może być skutecznym działaniem wspomagającym kobiety w odzyskiwaniu własnej mocy, siły i odwagi. Uczestniczki będą uczyły się jak samodzielnie prowadzić jacht. Poznają teorię żeglowania, przepisy, budowę jachtów, locję śródlądową, meteorologię, bezpieczeństwo i ratownictwo. Będą miały szansę oswajać się z rolą kapitana, wydawać komendy, podejmować decyzje i dzięki temu zmieniać się wewnętrznie – mówi Barbara Szymańska, wieloletnia wolontariuszka CPK Gdańsk, psycholożka i pomysłodawczyni projektu.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. W Polsce co roku przemocy doświadcza ok. 800 tysięcy kobiet, a około 400-500 z nich ginie z powodu przemocy w rodzinie. W Polsce tylko co trzeci przypadek przemocy domowej jest zgłaszany służbom. 70% spraw o stosowanie przemocy domowej jest umarzanych na szczeblu prokuratury. Nie jest znana liczby spraw, w których odmówiono wszczęcia postępowania. Kiedy już sprawa trafi do sądu, sprawcy otrzymują niskie wyroki, a większość kar (80-90%) jest orzekana w zawieszeniu.

Zdobycie patentu to nie lada wyzwanie, ale też istotne potwierdzenie umiejętności w zakresie podejmowania decyzji, samodzielnego prowadzenia jachtu, radzenia sobie z trudnościami, bycia dowodzącą. Marzy nam się organizować takie kursy żeglarstwa cyklicznie, aby w przyszłości mogły stać się częścią naszej regularnej oferty pomocowej dla kobiet doświadczających przemocy – dodaje Barbara Szymańska.

Zapoznaj się z opisem zbiórki i DMUCHNIJ W ŻAGLE!

Fundacja Centrum Praw Kobiet to najstarsza kobieca organizacja w Polsce, która działa na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn oraz przeciwdziałania wszelkim formom przemocy wobec kobiet (fizycznej, psychicznej, seksualnej i ekonomicznej) w każdej sferze życia. W codziennej działalności łączy różne formy aktywności udzielając kompleksowego wsparcia (konsultacje prawne, psychologiczne, socjalne, asysta w sądach, bezpieczne schronienie, całodobowa linia telefoniczna, warsztaty, szkolenia, grupy wsparcia) kobietom, których prawa są łamane, a w szczególności tym, które doświadczają przemocy lub dyskryminacji; Fundacja od wielu lat ma wpływ na kształt prawa i jego stosowanie, edukuje oraz przeciwdziała stereotypom. Jako organizacja dąży do stworzenia warunków umożliwiających kobietom korzystanie z należnych im praw człowieka w tym prawa do życia wolnego od przemocy i dyskryminacji oraz realizację konstytucyjnej zasady równouprawnienia płci. Gdański oddział fundacji funkcjonuje dzięki darowiznom oraz pracy zespołu wolontariuszek i wolontariuszy. Możesz wesprzeć CPK Gdańsk wpłacając darowiznę na numer konta: PKO BP 39 1020 1156 0000 7202 0115 4392.

Organizatorem kampanii crowdfundingowej jest Fundacja Centrum Praw Kobiet. Partnerami kampanii są Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Szkoła Żeglarstwa JUNGA oraz PaplaLALA.

Centrum Praw Kobiet – Oddział Gdańsk
ul. Gdyńskich Kosynierów 11/2,
80-866 Gdańsk
www.cpk.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.