„Co trzecia”

5 Lis

Co trzecia kobieta ma problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Średnio upływa 9 lat zanim zgłosi się do lekarza. Fundacja Force Feminite i Stowarzyszenie BuggyGym podejmują się prozdrowotnego wyzwania pod hasłem nawiązującym do alarmujących danych. „Co trzecia” to kampania społeczna, której celem jest podkreślenie roli mięśni dna miednicy w życiu kobiet, edukowanie oraz promowanie profilaktyki, również z wykorzystaniem rozwiązań telemedycznych. Ideę Kampanii wspierają ambasadorki, m.in. Paulina Holtz, Nina Nycz, Monika Małecka oraz Jeannette Kalyta. W ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w sobotę 12 listopada w Gdańsku (w AWFiS) odbędzie się bezpłatny warsztat Pelvic Power.

Problem nietrzymania moczu dotyczy przede wszystkim kobiet: połowę po 50 roku i 10-15% w wieku 20-30 lat. Szczególnie młode kobiety wstydzą się pojawiających się dolegliwości. Jak wskazały badania Urszuli Wójtowicz, rehabilitantki, doktorantki na Uniwersytecie Jagiellońskim i prezeski Fundacji Force Feminite, założycielki startupu PelviFly świadomość problemu w Polsce jest bardzo niska. – Podczas rekrutacji uczestniczek do programu profilaktycznego zgłosiło się wiele młodych kobiet. W kwestionariuszu twierdziły, że nie mają żadnych objawów nietrzymania moczu. Dopiero w trakcie rozmowy okazywało się, że podczas wysiłku, podskakiwania, kaszlu, kichania, ten problem występował. Nie wiedziały, że już takie objawy świadczą o rozwijającym się problemie.” Być może to wyjaśnia, dlaczego kobiety zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy objawy są już naprawdę dokuczliwe i jedynym rozwiązaniem jest operacja. „Cztery lata temu przeprowadzałam badanie na temat barier w szukaniu pomocy przez kobiety. Okazało się, że najdłuższy czas, jaki upłynął od zauważenia objawów do podjęcia decyzji o leczeniu wynosił 20 lat! Kobiety zwlekały z wizytą u specjalisty prawie 9 lat. Największymi barierami był wstyd i strach przed operacją – wyjaśnia Urszula Wójtowicz.

Wśród młodych kobiet w grupie ryzyka są szczególnie kobiety po porodzie – mówi Šárka Solecka, lekarka, prezes stowarzyszenia BuggyGym oraz pomysłodawczyni treningów Pelvic Floor Safe. – Moja praca z kobietami po porodzie pokazuje jak wiele z nich cierpi na problem nietrzymania moczu, dysfunkcje dna miednicy oraz inne dolegliwości, będące konsekwencją urazów porodowych i nieprawidłowego treningu po ciąży. Drugą bardzo ryzykowną grupą są kobiety uprawiające wyczynowo sport. Kobieca miednica nie jest przystosowana do dużego obciążenia typu biegi długodystansowe, podnoszenie ciężarów czy treningi na trampolinie. Uprawiając sport w sposób nieprawidłowy, nie dbając o mięśnie dna miednicy, można doprowadzić do wysiłkowego nietrzymania moczu – dodaje Šárka Solecka.

ORGANIZATORZY STAWIAJĄ NA PROFILAKTYKĘ I EDUKACJĘ
„Co trzecia” to ogólnopolska kampania organizowana przez Fundację Force Feminite
i Stowarzyszenie BuggyGym, której celem jest podjęcie tematu tabu – problemu nietrzymania moczu. Wraz z partnerami kampanii Fundacją Dobre Ręce Polskich Położnych, PelviFly, Teva, Weleda, Hartmann, Nessi Sport oraz Pregnabit zwracają uwagę na rolę mięśni dna miednicy w życiu kobiet, edukują i promują profilaktykę zdrowia intymnego oraz przedstawiają najnowocześniejsze rozwiązania telemedyczne.

W ramach kampanii z końcem października ruszają warsztaty poświęcone mięśniom dna miednicy. Warsztaty Pelvic Power to cykl teoretyczno-praktycznych spotkań, które odbędą się w listopadzie w największych polskich miastach. Wszystkie warsztaty będą prowadzone przez: ginekologa, położną, fizjoterapeutę oraz trenera Pelvic Floor Safe. Wykłady teoretyczne będą dotyczyły anatomii kobiecego dna miednicy, funkcji mięśni oraz nowoczesnych rozwiązań telemedycznych takich jak PelviFly – system telerehabilitacji mięśni dna miednicy stworzony przez polski startup, umożliwia trening w domowym zaciszu pod zdalną opieką specjalisty. W czasie warsztatów zaprezentowana zostanie koncepcja Pelvic Floor Safe – nowatorski program dostosowywania aktywności fizycznej i uprawianych dyscyplin sportowych do potrzeb kobiet z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu. Podczas części praktycznej uczestniczki będą mogły nauczyć się poprawnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy pod okiem wykwalifikowanych specjalistów.

Warsztaty rozpoczną się aktywnie rozgrzewką sportową przeprowadzona przez Fundację „My to mamy”. Oficjalnie wydarzenie otworzy Urszula Wójtowicz, prezes Fundacji Force Feminite, Šárka Solecka – Stowarzyszenie BuggyGym oraz Ambasadorka Kampanii Paulina Holtz.

Prelekcje wygłoszą m.in.:
Monika Błudnicka – Fizjoterapeuta
Dr n. o zdr. Elżbieta Rajkowska-Labon – fizjoterapeuta
Kamila Tarach – Położna
Dr n. med. Magdalena Grzybowska – ginekolog
Dr Anna Szumilewicz – Prodziekan ds. Kształcenia Wydziału Turystyki i Rekreacji w AWFiS w Gdańsku

Data: 12.11.2016 (sobota), godzina: 10:00 – 14:00
Miejsce: Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego, ul. Kazimierza Górskiego 1, Gdańsk

Harmonogram:
9:30 – 10:00 Rejestracja, kawa, herbata
10:00 – 10:30 Rozgrzewka sportowa
10:45 – 11:00 Otwarcie wydarzenia – Urszula Wójtowicz, Fundacja Force Feminite, Sarka Solecka Stowarzyszenie BuggyGym oraz Ambasadorka Kampanii Paulina Holtz
11:05 – 12:15 Prelekcje:

Mięśnie dna miednicy i ich rola w życiu kobiet – Monika Błudnicka – fizjoterapeuta

Ergonomia życia codziennego oraz kwestia prawidłowego oddychania – Dr n. o zdr. Elżbieta Rajkowska-Labon – fizjoterapeuta

Poród okiem położnej, czyli prawdy i mity , które mają wpływ na jego przebieg –Kamila Tarach – Położna

Problem nietrzymania moczu wśród kobiet – Dr n. med. Magdalena Grzybowska – ginekolog

Pelvic Floor Safe – sport bezpieczny dla kobiet – Paulina Holtz

12:15 – 12:45 Lunch

12:45 – 13:00 Trening MDM wspomagany sesjami EMG biofeedback, dr Anna Szumilewicz – Prodziekan ds. Kształcenia Wydziału Turystyki i Rekreacji w AWFiS w Gdańsku

13:30 – 13.30 Panel Dyskusyjny z prelegentami

13:30-14:00 Ćwiczenia bezpieczne dla dna miednicy, dr n. o zdr. Elżbieta RajkowskaLabon fizjoterapeuta

14:00 Zakończenie

Fot.tyt.: Paulina Holz.

Źródło: Informacja prasowa.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.