Ciepła odzież dla osób bezdomnych potrzebna od zaraz!

23 Sty

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku apeluje do mieszkańców o wsparcie osób bezdomnych. Przydadzą się swetry, polary, kurtki, czapki, rękawice, getry i ciepłe spodnie. Najbardziej potrzebna jest odzież męska. Nieużywany już ubiór, który zalega w szafach niektórych gdańszczan, będzie na wagę złota dla tych, którzy nie mają dachu nad głową.

Odzież na zimę potrzebna jest nie tylko dla mieszkańców gdańskich noclegowni i schronisk, ale także dla bezdomnych, którzy od grudnia korzystają ze wsparcia autobusu SOS. Przypomnijmy, załoga gdańskiego Ikarusa codziennie, w godzinach od 20 do 24, świadczy pomoc ludziom bez dachu nad głową. Na pokładzie jest ratownik medyczny, który udziela doraźnej pomocy lekarskiej, opatruje rany, wspiera higienicznie. Z kolei pracownik socjalny lub dyżurny streetworker informują o możliwości skorzystania ze schronienia. W autobusie wydawana jest gorąca zupa i ciepła odzież. Codziennie z usług autobusu korzysta nawet do 70 potrzebujących, głównie bezdomnych mężczyzn. Szczególnie potrzebują ciepłych kurtek, szali, swetrów, spodni i getrów. Przydadzą się również czapki, rękawice i wełniane skarpety.

Jeśli ktoś dysponuje zbędnymi ubraniami na zimę, proszę ich nie wyrzucać. Przydadzą się osobom bezdomnym. Dla nich to konkretne, bardzo duże wsparcie. Bądźmy otwarci na potrzeby innych ludzi, szczególnie w tym trudnym, zimowym czasie. Dzielmy się z potrzebującymi – apeluje Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Nie oceniajmy, najpierw ratujmy życie i zdrowie, to pierwsze kroki do programów wyjścia z bezdomności oraz szansa na rozpoczęcie dialogowania.

Koordynatorem działań projektu „mobilnego wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności” jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Na zlecenie Ośrodka usługę realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Inicjatorami projektu uruchomienia Ikarusa SOS są gdańscy radni – głównym pomysłodawcą z ich ramienia Przemysław Ryś.

Zostaw odzież!

Ciepłe ubrania prosimy przynosić do schronisk i noclegowni dla osób bezdomnych przy ulicach: Żaglowej 1, Równej 14 i Mostowej 1 A lub innych, działających na terenie miasta (wykaz placówek na stronie www.mopr.gda.pl). Można także dostarczyć je do autobusu, który codziennie w godz. od 20 do 24 ma półgodzinne postoje: na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu, na parkingu między rynkiem, a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu, w zatoczce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku, obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.