Bursztyn w nowoczesnej odsłonie z nutą eleganckiej tradycji

10 Lip

Do 14 września w Europejskim Centrum Solidarności będzie trwała wystawa pod tytułem „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja”. Jest to zbiór kilkuset prac, wśród których znajdują się eksponaty nagradzane i wyróżniane podczas największych na świecie targów Amberif i Ambermart.

Na powierzchni prawie 400 m2 zaprezentowane zostaną możliwości artystyczne i użytkowe bursztynu bałtyckiego w sześciu tematycznych ujęciach.

Zaprezentowane obiekty zostały przydzielone do sześciu kategorii tematycznych. „Wiedza o bursztynie” prezentuje naturalne okazy bursztynu i inkluzje. W dziale „Cytaty natury” znajduje się biżuteria o naturalnych formach, z minimalną ingerencją w strukturę bursztynu. „Ekskluzywne rzemiosło” podkreśla związek między pracami współczesnych artystów z tradycjami rzemieślniczymi sięgającymi XVI/XVII wieku. „Sztuka współczesna” to obiekty na wysokim poziomie wzorniczym, ekskluzywne i drogie. Prezentowane są także projekty studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod hasłem „Innowacyjny design” oraz kolekcje pokazywane na Gali Mody i Bursztynu Amber Look w dziale „Moda na bursztyn”.

W ramach wystawy pokazane zostaną także prace z projektu Trend Book 2017, Gdańsk Baltic Amber Biennale 2017 i Międzynarodowych Warsztatów Bursztynniczych odbywających się w Gdańsku w latach 2009–2016.

Kuratorami wystawy są prof. Sławomir Fijałkowski z Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku oraz Robert Pytlos, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. bursztynu.

Prace umieszczono w nowoczesnych multimedialnych witrynach z transparentnymi ekranami lub w specjalnie zaprojektowanych gablotach. Prezentacji towarzyszą również okazjonalne, nowoczesne aranżacje, multimedia oraz animacje.

Fot.: M. Mistat.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.