Badają przeciwnowotworowe właściwości owoców

7 Sie

Naukowcy z Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego rozpoczęli badania nad owocami, które mogą posiadać właściwości antynowotworowe. Prace badawcze odbywają się w ramach projektu InnovaBio Pomorze.

Projekt prowadzony jest we współpracy z parkowym Laboratorium Spark-Lab, które dostarczyło pierwszą partię owoców bogatą w związki polifenolowe. Wykazują one właściwości przeciwnowotworowe. Zadaniem postawionym przez gdyńskich badaczy jest opracowanie najlepszej metody ekstrakcji i pozyskiwania antyoksydantów z owoców jagodowych.

Dla młodych naukowców inspiracją do prac nad owocami było ich lecznicze zastosowanie.
Inspiracją do zajęcia się tematyką dotyczącą właściwości antyoksydacyjnych roślin była medycyna ludowa, a dokładniej doniesienia o korzystnym wpływie wielu roślin na zdrowie człowieka. Korzystając z bogatego zaplecza aparaturowego, jakim dysponujemy, chcemy sprawdzić, które z roślin stosowanych w ówczesnym lecznictwie są najbardziej atrakcyjne pod kątem zawartości związków polifenolowych mogących wykazywać właściwości antynowotworowe – mówi Anna Buczkowska, analityk w Spark-Lab.

Celem prac laboratoryjnych jest uzyskanie z trzech roślin ekstraktu nasyconego związkami polifenolowymi. – Projekt znajduje się obecnie we wstępnym stadium, mającym na celu wytypowanie roślin, którymi zajmiemy się w dalszych jego etapach. Ponadto chcemy przetestować różne techniki ekstrakcyjne, aby w późniejszych badaniach posługiwać się jedynie najbardziej efektywnymi z nich – tłumaczy Anna Buczkowska.

Jak podkreślają naukowcy, jednym z najciekawszych elementów tej pracy jest możliwość poszukiwania różnych zastosowań dla owoców. – Fascynującym dla nas jest już sam fakt, że wiele z otaczających nas roślin może nie tylko korzystnie wpływać na nasze zdrowie, ale nawet wykazywać właściwości lecznicze. Każdy etap badań, zarówno tych aktualnie prowadzonych, jak i tych, które są dopiero w planach, jest dla nas fascynujący, gdyż wszystkie uzyskiwane wyniki, nawet te niezadowalające, są cenną informacją wskazującą kierunek dalszych poszukiwań – mówi Anna Buczkowska.

Projekt InnovaBio Pomorze, w ramach którego odbywają się badania, skupia w swoich szeregach studentów nauk przyrodniczych, biorących udział w badaniach zleconych przez przedsiębiorców z sektora Life Science.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.