Ambermart 2019

28 Sie

Od czwartku do soboty, 29-31 sierpnia, Gdańsk będzie gościł wystawców z całego świata, którzy będą prezentować najlepsze bursztynowe wyroby podczas 20. edycji Targów Ambermart. Wydarzenie odbędzie się w hali AmberExpo.

W tym roku targi bursztynu Ambermart odbędą się w Gdańsku już po raz 20. W dniach 29–31 sierpnia impreza zawita do AmberExpo (Gdańsk, ul. Żaglowa 11). To ważne wydarzenie branżowe, które tradycyjnie otworzy jesienny sezon wystawienniczy, pozwalając zagranicznym kupcom na uzupełnienie oferty przed grudniowym szczytem handlowym.

Zakres tematyczny Targów obejmuje srebrną i złotą biżuterię z bursztynem, biżuterię oraz przedmioty użytkowe i dekoracyjne z bursztynu oraz kamienie kolorowe. Ważnym wyróżnikiem wydarzenia jest Galeria Projektantów, w której indywidualni twórcy, artyści oraz studia projektowe eksponują unikatowe kolekcje autorskiej biżuterii – wymieniają organizatorzy.

W tegorocznej edycji Ambermart udział weźmie 190. wystawców z 14. krajów. Organizatorzy spodziewają się – podobnie jak w ubiegłym roku – ok. 3000  z ponad 30. krajów.

Po kilku latach azjatyckiej hossy obecna sytuacja rynkowa skłania producentów do powrotu na tradycyjne rynki konsumenckie. Zwrot w kierunku nowoczesnej stylistyki, inspirowanej europejskim DNA wzornictwa, widoczny był już podczas siostrzanej imprezy targowej – Amberif, odbywającej się w ostatni weekend marca, obecnie spodziewamy się utrwalenia tego trendu – z pewnością korzystnego dla różnorodności wyboru biżuterii z zastosowaniem bałtyckiego bursztynu – komentują.

W tym roku odbywają się już po raz 20. – potrwają od 29 do 31 sierpnia. Fot. Dorota Miroszniczenko / www.gdansk.pl

Ofertę jubilerskich produktów oferowanych na stoiskach uzupełni szeroki wybór limitowanych kolekcji, sygnowanych nazwiskiem autora i adresowanych zarówno do odbiorców indywidualnych, jak i galerii, portali internetowych związanych z designem, dziennikarzy obserwujących nowości i aktualne trendy.

Liczymy, że odzew odbiorców, kupców i kolekcjonerów z Europy pomoże odbudować zainteresowanie współczesnym wzornictwem i wskaże kierunek ewolucji branży, atrakcyjny również dla klientów w Chinach, którzy po okresie intensywnych zakupów popularnych w buddyjskiej tradycji wzorów i motywów dekoracyjnych oraz określonego rodzaju bursztynowego surowca, również zwrócą uwagę na ofertę firm i projektantów, którzy odwołują się do międzynarodowego stylu – dodają organizatorzy.

Wiedza o bursztynie

Trendy i sposoby komunikowania w epoce internetu będą również motywem przewodnim wykładów i prezentacji, składających się na konferencję towarzyszącą Targom. W jej trakcie dowiemy się o mechanizmach interpretowania wizualnych i marketingowych komunikatów przez generację Z – odbiorców wychowanych już w całości w kulturze przeglądarek. Eksperci podpowiedzą także, jak rozpoznać obszary, w których opowieść o bałtyckim bursztynie może otrzymać atrakcyjną narrację i odwoływać się do współczesnego języka oraz mitów pop-kultury.

Konkurs na najlepszy produkt

Jak co roku podczas Targów międzynarodowe jury wybierze też najlepsze produkty spośród oferty wystawców Ambermartu.

Wśród wyróżnionych w ten sposób obiektów zwykle znajdują się najbardziej wartościowe wzorniczo i przemyślane wykonawczo obiekty, których wizerunek staje się w kolejnych latach elementem strategii reklamowych kolejnych edycji bursztynowych targów, a niekiedy nawet wizytówką całej branży bursztynowej. Pozostajemy z nadzieją, że także w tym roku uda nam się wyłonić tego rodzaju przedmioty – mówią organizatorzy.

W AmberExpo blisko 200. wystawców zaprezentuje bursztyn w różnych odsłonach – jako element biżuterii, form użytkowych oraz sztuki. Fot. Dorota Miroszniczenko / www.gdansk.pl

Wystawa „BALTIC AMBER. Legacy & Modernity”

Po sukcesie przygotowanej przez Urząd Miasta Gdańska oraz Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku wystawie „Bursztyn Bałtycki. Dziedzictwo i Nowoczesność”, prezentowanej podczas Biennale Sztuki w Wenecji w prestiżowej galerii Spazio SV, ekspozycja powróciła do Gdańska. Staranną selekcję ponad stu unikatowych obiektów bursztynniczych, wybranych przez kuratora wystawy, prof. Sławomira Fijałkowskiego, obejrzeć można w samym sercu gdańskiej Starówki – w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta (ul. Długa 46), jeszcze do 27 października – dostępna jest od lipca.

Termin wystawy nie został wybrany przypadkowo – liczymy, że ekspozycja stanie się wakacyjną atrakcją nie tylko dla licznie odwiedzających Gdańsk turystów, ale także zostanie uwzględniona przez fachową publiczność, której podstawowym celem przyjazdu są Targi Ambermart – tłumaczą organizatorzy.

Święto Ulicy Mariackiej

Zwieńczeniem Ambermartu będzie towarzyskie spotkanie na ulicy Mariackiej – uznawanej za najpiękniejszą w Gdańsku i nazywanej także Bursztynową Piątą Aleją – tym razem pod hasłem „Bursztynowa Mariacka”. Organizatorzy – Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie – zapraszają do spędzenia potargowego wieczoru w atmosferze sztuki i designu w niezwykłej, architektonicznej scenerii oraz licznych atrakcji muzycznych, wystawienniczych, związanych z popularyzacją wiedzy o bursztynie na tej niezwykłej ulicy.

Godziny otwarcia Targów AmberMart 2019:

29 sierpnia 2019 (czwartek) 10.00-18.00

30 sierpnia 2019 (piątek) 10.00-18.00

31 sierpnia 2019 (sobota) 10.00-16.00

Bilety na każdy dzień: 20 zł (dzieci do lat 7. wstęp wolny).

Program TUTAJ.

Fot.tyt.: Ambermart to drugie, największe na świecie – po Amberif – targi bursztynu. Fot. Dorota Miroszniczenko / www.gdansk.pl.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.