Agent JKM. Kryminalna gra w gdańskim Śródmieściu

3 Wrz

Brytyjski agent, morderstwo i kryminalna zagadka, którą w weekend 8 i 9 września 2018 r., od godziny 11:00, będą mogli rozwiązać gdańszczanie. Dwugodzinna gra terenowa została zorganizowana przez Muzeum Gdańska.

11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa. Polska odzyskała niepodległość, ale dla gdańszczan i miasta nad Motławą nastał trudny i niespokojny okres… Na początku 1920 r. do Gdańska przybyły pierwsze oddziały alianckie, których celem było dopilnowanie wprowadzenia tu ustaleń Traktatu Wersalskiego. Miasto opuściły ostatnie oddziały niemieckie… W tych niespokojnych czasach ścierały się różne frakcje polityczne, a w stoczni działali agitatorzy lewicowi. Górę Gradową zajął Freikorps Hagelsberg, oddział złożony z niemieckich weteranów. W lipcu dokerzy zablokowali rozładunek amunicji przeznaczonej dla walczącego z Sowietami Wojska Polskiego. Rozładunku dokonali ostatecznie brytyjscy żołnierze….

W tych niespokojnych czasach w Gdańsku znalazł się bohater naszej gry – młody, brytyjski porucznik John Horn, który stacjonował w koszarach artyleryjskich na ulicy Rybaki Górne. Pewnego wieczora wracał ze spotkania z kolegami zakwaterowanymi na ulicy Sadowej przez Most Zielony. Nagle padł strzał. John odruchowo sięgnął po pistolet, podobnie jego towarzysz. Pobiegli w kierunku zamieszania. Na miejscu znaleźli postrzelonego człowieka… – mówi Krzysztof Kucharski z Działu Edukacji Muzeum Gdańska.

Uczestnicy wcielą się w rolę detektywów, których zadaniem będzie rozwikłanie kryminalnej zagadki związanej z brytyjskim agentem. Gra przeznaczona jest dla rodzin, grup oraz indywidualnych uczestników. Liczba kart jest ograniczona i wynosi 60 szt. Karty do gry wydawane są w godzinach 11:00-11:30 na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta od strony ulicy Długiej. Udział w grze jest bezpłatny.

Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Kiedy? 8-9 września, godz. 11:00-11:30 (wydawanie kart), do godz. 13:00 przyjmowanie uczestników, którzy ukończyli zadania.

Gdzie? Ratusz Głównego Miasta Gdańska, dziedziniec wewnętrzny, ul. Długa 46/47 (start i meta).

Wstęp? bezpłatny.

Limit miejsc: 60.

Fot.tyt.: Zielony Most, pocz. XX w., ze zbiorów Muzeum Gdańska.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.