#zostańwdomu i kręć filmy

28 Mar

Videopamiętnik z życia dzieci i nastolatków w czasie pandemii? O czym myśli młody człowiek w czasie kwarantanny domowej? I co robi w tym trochę sztucznie wymuszonym czasie wolnym? Oczywiście poza obowiązkową nauką online.

Twórcy Domu Filmowego wpadli na ciekawy pomysł. Namawiają młodzież do współtworzenia filmu… on-line. Ekipa planuje zrealizować video-pamiętnik, czyli kolaż przemyśleń młodych ludzi (dzieci i nastolatków) na temat życia w kwarantannie domowej. Co ważne, każdy do tego projektu może dołączyć.

Kryspin Pluta i Paulina Pohl na co dzień prowadzą warsztaty filmowe z młodzieżą z gdyńskich szkół. Ze względu na ogłoszony w Polsce stan epidemii i zawieszenie zajęć lekcyjnych, niestety musieli przerwać działalność warsztatową.

– Na początku marca zaczęliśmy z młodzieżą prace nad kolejnymi filmami dokumentalnymi, które ze względu na pandemię musieliśmy zawiesić. Cały czas byliśmy w kontakcie z naszymi uczniami i rozmawialiśmy z nimi na messengerze, pytaliśmy, jak odnajdują się w nowej dla nich sytuacji, czyli kwarantannie domowej – mówi Kryspin Pluta. – Opowiadali nam o swoich obawach, trudnościach w nauce online, ale także o tym, że po prostu się nudzą. Zauważyliśmy, że młodzi mają silną potrzebę rozmowy, budowania wspólnoty i bycia razem.

Z kolei znajomi pytali nas, jak sobie radzimy w tym trudnym dla ludzi kultury czasie, kiedy działalność Domu Filmowego jest zawieszona. Praca z młodzieżą nad filmami, przy jednoczesnym pozostawaniu w domu wydawała nam się niemożliwa. Rozwiązanie przyniosły nam dzieciaki i ich opowieści. Postanowiliśmy przenieść swoje działania do internetu i zaprosić młodzież do stworzenia pierwszego w naszej historii filmu online – dodaje Paulina Pohl.

Na czym polega pomysł video-pamiętnika?

Co trzy dni uczestnicy i uczestniczki dostaną cztery pytania–zagadnienia, w których opowiedzą w swoich video-pamiętnikach. Podzielą się swoimi odczuciami, obserwacjami na temat współczesnego świata i przyszłości. Organizatorzy akcji otrzymali już pierwsze filmy i mówią, że „to prawdziwa petarda”.

Założeniem filmowego eksperymentu jest obserwowanie jak w młodych ludziach zmienia się postrzeganie świata i siebie oraz jak na ich stosunek do życia wpłynie okres odosobnienia.

– Czy tego chcemy czy nie, jesteśmy uczestnikami ważnych wydarzeń. Zarejestrujemy, co na ten temat myślą i czują młodzi – mówią pomysłodawcy.

Kto może dołączyć do projektu?

Do współtworzenia filmu mogą dołączyć osoby w wieku szkolnym.

Wystarczy napisać „Melduję się na pokładzie”:
– na Instagramie TUTAJ
– na Facebooku TUTAJ
– lub wysłać e-maila na adres: koronaprojekt@domfilmowy.com

Słów kilka o pomysłodawcach

Dom Filmowy to działająca już półtora roku inicjatywa gdyńskiej Fundacji Inicjatyw Twórczych Fordewind, której celem jest stworzenie pierwszego w Polsce innowacyjnego miejsca, współtworzonego z młodymi ludźmi, łączącego działalność filmową, edukacyjną i społeczną. W Domu Filmowym młodzi ludzie spotykają się, rozmawiają o tym, co dla nich ważne i po prostu tworzą społeczność.

W zeszłym roku, dzięki wsparciu Wydziału Kultury Miasta Gdynia i Laboratorium Innowacji Społecznych, Kryspin Pluta i Paulina Pohl zrealizowali z młodzieżą kilka filmów dokumentalnych w ramach projektu „Pokaż dokument!” oraz spoty społeczne, których premiera odbędzie się wkrótce na YouTube

Jeśli chcesz dołączyć do projektu Domu Filmowego, wejdź na jedną ze stron:

Facebook: www.facebook.com/pg/DomFilmowyGdynia

Instagram:www.instagram.com/domfilmowy/

YouTube: bit.ly/33HmWKY

Źródło: Informacja prasowa.

Fot.tyt.: materiały Domu Filmowego // archiwum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.