Zostań mistrzem recytacji

3 Mar

Lubisz interpretować poezję i prozę? Realizujesz się twórczo i chciałbyś zaprezentować swoje umiejętności? Weź udział w 65. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Miejskie eliminacje odbędą się 11 i 12 marca w Konsulacie Kultury. Swoich sił można spróbować w czterech turniejach: recytacja, wywiedzione ze słowa, teatr jednego aktora oraz poezja śpiewana. Konkurs jest skierowany do amatorów. Zgłoszenia będą przyjmowane do 6 marca.

W konkursie mogą wystartować uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci oraz dorośli. Są jednak wyjątki. To wydarzenie adresowane do amatorów. Dlatego w rywalizacji nie mogą uczestniczyć studenci kierunków artystycznych wyższych uczelni teatralnych i muzycznych oraz kierunku pedagogika muzyki lub wychowanie muzyczne na wyższych uczelniach artystycznych i nieartystycznych.

Uczestnicy będą walczyć o zwycięstwo w kilku kategoriach: recytacja – dla młodzieży i dorosłych, wywiedzione ze słowa, teatr jednego aktora oraz poezja śpiewana. W zależności od wybranego rodzaju turnieju, zawodnicy muszą zaprezentować swoje umiejętności w różny sposób.

Konkurs recytatorski zostanie przeprowadzony osobno dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych i dorosłych. Repertuar, który należy przygotować, aby wziąć udział w tej kategorii to w sumie 3 utwory (w całości lub fragmentach) – 2 poetyckie oraz 1 pisany prozą. Podczas prezentacji każdy uczestnik wybiera 2 pozycje – prozę oraz utwór poetycki. Łączny czas wykonania nie może w tym turnieju przekroczyć 10 minut.

W turnieju poezji śpiewanej mogą się zaprezentować wyłącznie soliści. W tym przypadku nie ma podziału na kategorie. Repertuar obejmuje 3 utwory śpiewane oraz 1 recytowany. Wykonywane mogą być wiersze, które zostały opublikowane w książkach lub prasie literackiej. Przynajmniej jeden utwór musi być oryginalny – tzn. mieć nowo skomponowaną muzykę. Uczestnicy mogą też wykonać trzeci utwór z własnym tekstem. Do konkursowej prezentacji każdy zgłasza 2 utwory śpiewane i 1 recytowany oraz ewentualnie jako trzeci – śpiewany utwór z tekstem własnym. Łączny czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut. Do akompaniamentu można wykorzystać 1 instrument lub mały zespół muzyczny (do 3 osób) albo półplayback.

Turniej teatrów jednego aktora to konkurencja, w której uczestnicy występują bez podziału na kategorie. Każdy z nich przygotowuje spektakl w oparciu o dowolny materiał literacki. Czas prezentacji nie może przekroczyć 30 minut.

Natomiast wywiedzione ze słowa to turniej dla poszukujących nowych form wypowiedzi. Tutaj również uczestnicy występują bez podziału na kategorie. Repertuar jest dowolny. Może to być wiersz, monolog czy miks różnych tekstów. Tak samo dowolna jest forma prezentacji. Uczestnicy mogą wystąpić w formie teatru jednego wiersza czy połączenia recytacji ze śpiewem, dźwiękiem lub ruchem. Łączny czas występu to maksymalnie 7 minut.

Pierwszy etap rywalizacji to eliminacje miejskie. W Gdyni odbędą się one 11 i 12 marca w Konsulacie Kultury (ul. Jana z Kolna 25). Aby wziąć w nich udział należy pobrać i wypełnić kartę zgłoszeniową dla danego turnieju. Gotowy dokument trzeba przesłać do 6 marca na adres: edukacja@gck.gdynia.pl lub dostarczyć osobiście do Konsulatu Kultury.

Formularze zgłoszeniowe są dostępne tutaj.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników przeglądu zostaną wybrani zwycięzcy poszczególnych konkurencji. O tym, kto wygra, zdecyduje Sąd Konkursowy. Laureaci przejdą do kolejnych etapów rywalizacji. Przeglądy wojewódzkie odbędą się do 10 maja. Natomiast finałowe zmagania, połączone z warsztatami, zaplanowano w czerwcu.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski prowadzi Towarzystwo Kultury Teatralnej.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.