Znów wypożyczysz książkę i obejrzysz zbiory. Biblioteka i muzeum ponownie otwarte

12 Maj

Po dwóch miesiącach zamknięcia spowodowanego pandemią Covid-19, gdańskie instytucje kultury wracają do życia. Jako pierwsze dla mieszkanek i mieszkańców otworzyły się Biblioteka i Muzeum. We wtorek, 12 maja zaczęły działać wybrane filie i oddziały. 

Bez spotkań autorskich i grupowego zwiedzania. Trzeba przychodzić w maseczkach, rękawiczkach i zachowywać bezpieczną odległość. Odwiedzanie instytucji kultury będzie wyglądało inaczej niż dotychczas, ale najważniejsze, że znowu można być bliżej kultury i podziwiać muzealne zbiory czy wypożyczyć książkę.

Z takiej okazji skorzystali Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Przedstawiciele władz samorządowych odwiedzili Bibliotekę Manhattan, jedną z pierwszych czterech otwartych filii. Wypożyczyli wybrane przez siebie książki, ale – co istotne – podane przez pracowników. W placówkach, zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa, nie ma swobodnego dostępu do księgozbioru.

Poza biblioteką w centrum handlowym we Wrzeszczu, czytelnicy mogą też korzystać już z Biblioteki Głównej (wraz z Biblioteką dla dzieci), Biblioteki Kokoszki oraz American Corner. Pozostałe filie zostaną otwarte do 20 maja. Godziny otwarcia poszczególnych placówek dostępne są na stronie biblioteki.

Natomiast Muzeum Gdańska otworzyło dziś niemal wszystkie swoje oddziały: Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, Dom Uphagena, Dwór Artusa, Muzeum Poczty Polskiej oraz Twierdzę Wisłoujście. Od 18 maja czynna będzie Wartownia nr 1 na Westerplatte. Zamknięte dla zwiedzających zostają Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Kuźnia Wodna w Oliwie.

Poznaj nowe zasady

Placówki dostosowały swoje ponowne funkcjonowanie do panującej sytuacji tak, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i odwiedzającym. Oto, co warto wiedzieć przed przyjściem do biblioteki lub muzeum:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

W trosce o bezpieczeństwo czytelników oraz pracowników w funkcjonowaniu bibliotek zostały wprowadzone zmiany – w filiach zamontowano ekrany ochronne, pojawiły się taśmy wyznaczające bezpieczne odległości od lady.

Będą też obowiązywały nowe zasady dotyczące zarówno przebywania w przestrzeni biblioteki, godzin otwarcia, jak i korzystania ze zbiorów i usług:

1. Wszystkie osoby przebywające w Bibliotece muszą mieć usta i nos zakryte maseczką.

2. Przed wejściem do Biblioteki należy zdezynfekować ręce i własne rękawiczki płynem dezynfekującym.

3. Po wejściu do Biblioteki, przy zwrocie i po wyborze lektury należy stanąć przed ladą w wyznaczonym taśmą miejscu.

4. Wybrane wcześniej w katalogu online książki lub wskazane na miejscu w bibliotece będą podawane przez bibliotekarza. Nie ma możliwości samodzielnego dostępu do półek. Książki zarezerwowane poprzez katalog on-line będzie można odebrać z biblioteki po 4 dniach od otrzymaniu komunikatu, że zamówiona pozycja jest gotowa do odbioru. W tym czasie zostanie ona poddana kwarantannie.

5. Do odwołania nie będzie możliwości w bibliotecznych placówkach: skorzystania z usługi ksero, skanowania i wydruków komputerowych, dostępu do internetu, korzystania ze zbiorów na miejscu (czytelnie oraz stanowiska z prasą codzienną nie będą dostępne), skorzystania z toalety (za wyjątkiem: Biblioteki Kokoszki , Biblioteki Lawendowej oraz Biblioteki Oliwskiej), przyjmowania darów od czytelników, korzystania z przestrzeni rekreacyjnych i przebywania w bibliotece dłużej, niż czas niezbędny do zwrotu i wypożyczenia książki, nabycia kawy.

6. Tygodniki, dwutygodniki, miesięczniki, kwartalniki można wypożyczać na zewnątrz.

7. Książki z magazynu Czytelni Biblioteki Głównej i Filii Naukowej, wydane po 1945 roku można wypożyczać na zewnątrz (za wyjątkiem czasopism archiwizowanych).

8. Wszystkie zbiory (książki czarnodrukowe, czasopisma oprawne, czasopisma udostępniane na zewnątrz, audiobooki, filmy) po powrocie do biblioteki zostaną poddane 72 godzinnej kwarantannie (4 dnia po zwrocie zbiory trafiają na półkę).

9. Osoby przebywające na kwarantannie oraz czytelnicy, którzy w trosce o swoje zdrowie obawiają się przyjść do bibliotek proszeni są o niezwłoczne zgłoszenie potrzeby przedłużenia terminu zwrotu wypożyczonych zbiorów.

10. Do odwołania obowiązują nowe godziny udostępniania w większości filii. Szczegółowe informacje znajdują się na www.wbpg.org.pl.

11. Liczba czytelników jednocześnie obecnych w bibliotece powinna odpowiadać liczbie stanowisk obsługi (jeden czytelnik na jedno stanowisko). Kierownik biblioteki może podjąć decyzję o zaproszeniu do wnętrza biblioteki czytelników, oczekujących na zewnątrz. Liczba osób będzie odpowiadać przelicznikowi 15 m2 dostępnej dla odwiedzających przestrzeni na jednego czytelnika. Informacje o liczbie osób będzie można znaleźć przy wejściu do biblioteki oraz na stronie internetowej.

Muzeum Gdańska

12 maja Muzeum Gdańska otworzyło niemal wszystkie swoje oddziały dla zwiedzających. Wszystkie oddziały będą czynne tak jak w sezonie zimowym tj. od godz. 10:00 do godz. 16:00, z dniem zamkniętym w poniedziałek i dniem wolnego wstępu we wtorek. W czwartek będzie można zwiedzać dłużej – do 18:00, a w niedzielę od godziny 11:00 do godz. 16:00. Otwarte zostaną również oddziały sezonowe, tj. Twierdza Wisłoujście i Wartownia nr 1 na Westerplatte. Będzie je można zwiedzić przez cały tydzień w godz. 10:00-16:00.

W każdym z oddziałów obowiązują limity osób mogących przebywać przy kasach i na salach wystawowych. Limity podyktowane są powierzchnią sal, mogą się więc różnić w poszczególnych oddziałach. Czynne będą również punkty widokowe w Ratuszu Głównego Miasta oraz w Muzeum Bursztynu, ale i tu zostaną zastosowane ograniczenia. Niewielkie grupy chętnych do podziwiania panoramy będą wpuszczane w turach.

Ceny biletów wstępu i ich rodzaje pozostają bez zmian. Gdańszczanki i gdańszczanie, którzy nie skorzystali jeszcze w tym roku z Karty Mieszkańca mogą odwiedzić każdy z oddziałów bezpłatnie.

W każdym oddziale znajdują się urządzenia do dezynfekcji rąk, a także bariery z tworzywa przy kasach. Wprowadzone zostaną rozwiązania minimalizujące liczbę kontaktu dotykowego z przedmiotami, np. wydawanymi przez kasy biletami. Płatności będą przyjmowane wyłącznie kartami płatniczymi. Ze względu na bezpieczeństwo zdrowia zwiedzających nie będą przyjmowane grupy zorganizowane.

Jakie wystawy będzie można zobaczyć po otwarciu?

Zwiedzający będą mogli zobaczyć wszystkie wystawy stałe, a także niektóre z wystaw czasowych, które wcześniej zostały zamknięte z powodu koronawirusa. Do końca czerwca będzie można zwiedzić wystawę czasową „Srebra od pokoleń” w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta. Przedłużona zostaje również wystawa czasowa o gdańskich przytułkach i szpitalach w Domu Uphagena, czyli „Ubodzy, chorzy, sieroty”. W okresie do czerwca 2020 r. otwarte zostaną także nowe wystawy czasowe. Prace Mariana Murmana zostaną pokazane w postaci wystawy dostępnej online, a w Ratuszu Głównego Miasta zostanie otwarta pokazująca kilkadziesiąt nabytków do zbiorów Muzeum Gdańska. Na wystawie zobaczymy obrazy, grafiki i inne eksponaty, które trafiły do kolekcji muzeum w postaci zakupów i darowizn w 2019 i 2020 r.

Ze szczegółowymi informacjami o zasadach zwiedzania można zapoznać się na stronie internetowej Muzeum Gdańska w zakładce „Zaplanuj wizytę” oraz sekcji „Warto wiedzieć”. Informacje można uzyskać również telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00 dzwoniąc pod numer +48 514 222 205 oraz mailowo pisząc na adres: kontakt@muzeumgdansk.pl.

Galeria już w piątek. ECS i CSW Łaźnia za tydzień

Z kolei w piątek, 15 maja otworzy się Gdańska Galeria Miejska. Instytucja zaprasza do zwiedzania codziennie oprócz poniedziałków, w godzinach od 12 do 18. Na wystawę wpuszczane będą jednocześnie cztery zwiedzające osoby. Pierwszą wystawą, którą planuje GGM są „Mobilki” Mariusza Warasa. Wystawę będzie można oglądać w dniach od 15 maja do 20 czerwca.

Natomiast Europejskie Centrum Solidarności i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia planują otworzyć się w przyszłym tygodniu. W ECS do dyspozycji zwiedzających będzie wystawa stała, ogród zimowy i taras widokowy, a CSW Łaźnia na początek zaprosi do oddziału Nowy Port.

Fot. Piotr Połoczański.

Materiały graficzne: Muzeum Gdańska i WiMBP w Gdańsku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.