XXIV Sopot Molo Jazz Festival

1 Sie

XXIV Sopot Molo Jazz Festival odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia 2019 roku w zabytkowej muszli koncertowej na najdłuższym drewnianym molo w Europie. Nasz festiwal po raz pierwszy został zorganizowany w 40-tą rocznicę I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej – Sopot ‘56, od którego rozpoczęła się oszałamiająca kariera muzyki jazzowej w Polsce i tzw. Krajach Demokracji Ludowej.

Założenia programowe festiwalu od tego czasu stopniowo ewoluowały i dzisiaj sprowadzają się do trzech punktów: (1.) przekonanie wczasowiczów, którzy przeważnie nigdy nie mieli kontaktu z tą muzyką, że „nie taki jazz straszny jak go malują”, (2.) prezentacja najciekawszych wykonawców jacy pojawili się w minionym sezonie na polskiej scenie jazzowej, (3.) promocja aktualnych dokonań trójmiejskiego środowiska jazzowego oraz rewitalizacja dorobku muzyków o gdańskich korzeniach.

W dotychczasowych w festiwalach, poza całą krajową czołówką, udział wzięli m.in.: Arthur Blythe, Eddie Henderson, Chico Freemanem, Reggie Moore, Colin Hunter, Tyler Hornby, Peter Beets, Adrian Cunningham, Josh Lawrence i wielu innych.

Warto dodać, że tak, jak przed sześćdziesięcioma laty temu, nieodłącznym elementem Sopot Molo Jazz Festival jest pochód nowoorleański, którego trasa poprowadzi całą długością słynnego, sopockiego deptaka (ul. Bohaterów Monte Cassino) oraz jam-sessions.

Wejście na wszystkie wydarzenia za darmo!
2 sierpnia 2019 – piątek , g. 17:30

Rafał Karasiewicz Power Set + Krzesimir Dębski – Istniejący od z górą czterech lat kwintet pianisty, dyrygenta i kompozytora, uprawiający zelektryfikowany jazz z zawoalowanymi elementami funky i bluesa oraz szeroko pojętej muzyki tanecznej. Zespół wystąpi w składzie: Rafał Karasiewicz (key), Adam Wendt (sax), Maciej Mazurek (g), Tomasz Grabowy (bg), Artur Lipiński (dr) oraz gościnnie Krzesimir Dębski (viol). Program jaki zaprezentują znajdzie się na ich drugim CD.

Tom Trio Tomka Dąbrowskiego + Irek Wojtczak – Tom Trio to jeden z licznych projektów mieszkającego w Kopenhadze trębacza Tomasza Dąbrowskiego. W skład zespołu wchodzą dwaj Duńczycy: Nils Bo Davidsen (db) i Anders Mogensen (dr). Wystąpi z nimi gościnnie, mieszkający w Sopocie Irek Wojtczak (sax). Ich muzyka to wyjątkowa mieszanina słowiańskiej wrażliwości i skandynawskich klimatów zawieszona w nieograniczonej przestrzeni. Zespół ma na koncie dwie płyty.

Grzegorz Nagórski Euphonium Electric Quartet – Nominowany do Fryderyka projekt najlepszego polskiego puzonisty, którego wsparli nie mniej prominentni instrumentaliści w osobach: Pawła Tomaszewskiego (key), Michała Kupczaka (bg) i Pawła Dąbrowskiego (dr). Atrakcją koncertu jest odkryty dla jazzu przez Nagórskiego instrument o nazwie euphonium. A muzyka to doskonałe kompozycje, fascynujące brzmienia i nowocześnie acz stylową grająca sekcją rytmiczna.

Piotr Schmidt Quartet – Tribute to Tomasz Stańko – Piotr Schmidt (tp) dokładnie dekadę temu został laureatem Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych. Od tego czasu wydał jedenaście autorskich płyt i regularnie notowany jest w ścisłej czołówce polskich trębaczy. Album „Tribute to Stańko”, którego program zaprezentuje w Sopocie, jest hołdem dla starszego kolegi i mentora. Zagrają z nim: Wojciech Niedziela (p), Maciej Garbowski (db) i Krzysztof Gradziuk (dr).

3 sierpnia 2019 – sobota, g. 16:45
parada muzyków i publiczności wspierana przez weteranów szos z sopockiego Stowarzyszenia Classic Moto Story ulicą Bohaterów Monte Cassino – z placu Konstytucji 3 Maja do Molo

3 sierpnia 2019 – sobota, g. 17:30

Old Timers ft. Wojciech Kamiński to jeden z najlepszych w Europie, a zarazem symbol i legenda jazzu tradycyjnego. Od prawie czterdziestu lat występują na międzynarodowych festiwalach jazzowych. Zagrali ponad 1.000 koncertów na trzech kontynentach. Grywali z: Sandy Brown, Beryl Bryden, Buck Claytonem, Wild Bill Davisonem, Albertem Nicholasem i wielu innymi. Wojciech Kamiński (p), Zbigniew Konopczyński (tb), Mark Shepherd (tp), Janusz Kwiecień (cl), Bogdan Kulik (dr), Paweł Tartanus (bj, voc),Andrzej Zielak (db).

Jan Kantner Quartet (laureat XXII Konkursu Zespołów Bluesowych i Jazzowych) Istniejący od półtora roku kwartet założony przez basolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, zafascynowanych muzyką Coltrane’a, Davisa, Billa Harpera i Kenny Garreta. Laureaci nagród Festiwalu Jazz nad Odrą i Bielskiej Zadymki Jazzowej. Zagrają w składzie: Jan Kantner (sax), Piotr Szlempo (tp), Grzegorz Piasecki (db), Piotr Zarecki (dr).

Algorhythm – Funkcjonująca od 6 lat konstelacja wybitnych instrumentalistów młodego pokolenia i zdaniem wielu najlepszy zespół jazzowy Wybrzeża. Są laureatami European Jazz Contest (Holandia) oraz Hanza Jazz (Kołobrzeg) i Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych (Gdynia). Ich muzyka to wypadkowa wrażliwości i kompozytorskiego talentu bardzo różnych muzycznych osobowości. Algorhythm to: Emil Miszk (tp), Piotr Chęcki (sax), Szymon Burnos (p, key), Krzysztof Słomkowski (db), Sławomir Koryzno (dr).

Piotr Wojtasik Sextet Autorski program „To Whom It May Concern” skomponowany od początku do końca przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich muzyków jazzowych w Europie, który przed trzema laty zaprosił do współpracy: Węgra, Viktora Tótha (sax alt), dwóch urzędujących w Europie Amerykanów: Jorisa Teepe (db) i John Betsch (dr) oraz dwóch wyróżniających się instrumentalistów: Macina Kaletkę (sax tenor) i Michała Tokaja (p).

4 sierpnia 2019 – niedziela, g. 17:30

Kuba Hajdun Trio – Syn wybitnego kompozytora Janusza Hajduna (1935-2008), powszechnie uważany za objawienie polskiej pianistyki jazzowej. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, członek big-bandu Jana Konopa. Laureat ubiegłorocznego XXI Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, który w Sopocie zaprezentuje program ze swej debiutanckiej płyty. Towarzyszyć mu będą: Janusz Mackiewicz (db), Roman Ślefarski (dr).

Dominik Bukowski Quartet ft. Stanisław Cieślak Gdańszczanin, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, od 2003 roku „etatowy medalista” w kategorii wibrafonista roku w ankiecie Jazz Forum, mający na swym koncie siedem autorskich płyt. Tę najnowszą, „Transatlantyk” przedstawi na festiwalu. Zagrają z nim: Emil Miszk (tp), Adam Żuchowski (db), Patryk Dobosz (dr) oraz mieszkający w Szwecji były współpracownik Z. Namysłowskiego (Winobranie) Stanisław Cieślak (tb)

Cezariusz Gadzina Oktet Oklaskiwany w całej Europie projekt „Mosty” Cezariusza Gadziny (sax), łączący jazz nowoczesny z muzyką tradycyjną, słowiańską kantylenę z afrykańską rytmiką, improwizację z partiami zapisanymi przez autora. W Sopocie zrealizuje go plejada gwiazd polskiego jazzu: Robert Majewski (tp), Maciej Sikała (sax tenor), Grzegorz Nagórski (tb), Cezary Paciorek (acc), Paweł Pańta (db) Piotr Iwicki (perc) Cezary Konrad (dr).

GPN Septet p/k Piotra Nadolskiego Specjalny projekt przygotowany przez trębacza i multiinstrumentalistę Piotra Nadolskiego (Rama 111), który chcąc przypomnieć klasyczne brzmienie standardów ery swingu i mainstreamu, zaprosił do współpracy muzyków reprezentujących różne pokolenia trójmiejskiego jazzu – Maciej Flont (sax, p), Marcin Janek (sax), Marek Romanowski (tb), Leszek Dranicki (g, voc), Eugeniusz Kadyszewski (bg), Kamil Mazur (dr).

Po sobotnich i niedzielnych koncertach organizatorzy zapraszają na jam sessions do Centrum Festiwalowego Hotelu Sopot) przy ul. Haffnera 88. W godz. 2223 (podobnie jak w latach poprzednich) będzie kursował specjalny elektryczny bus, który z placu przy fontannie na Molo będzie zabierał ZA DARMO fanów jazzu, którzy będą chcieli zobaczyć nocne improwizacje festiwalowych muzyków.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.