XV Festiwal DWA TEATRY – SOPOT 2015

24 Cze

W dniach 27-29 czerwca w Sopocie odbędzie się XV Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. W konkursie na najlepsze słuchowiska i spektakle udział weźmie 29 produkcji radiowych oraz 18 telewizyjnych. Festiwal urozmaici jak zwykle wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących, a relacje z imprezy pojawiać się będą na antenach Polskiego Radia oraz w programach TVP i na stronie Polskiego Radia.

Tegoroczny program jubileuszowego XV Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2015” jest niezwykle bogaty i różnorodny. W konkursie zaprezentowanych zostanie aż 29 spektakli radiowych, w tym 17 to ubiegłoroczne produkcje nadesłane na konkurs przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia. Rekordowa jest również liczba spektakli telewizyjnych – 18. W roku swojego jubileuszu Festiwal włącza się również w obchody dwóch innych: 90-lecia Polskiego Radia i 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Ma to swoje odzwierciedlenie w programie Festiwalu – zapowiada Janusz Kukuła, dyrektor artystyczno-programowy festiwalu ze strony Polskiego Radia.

27 czerwca (sobota) o godz. 18.45 w Operze Leśnej nastąpi uroczyste otwarcie Festiwalu, połączone z wręczeniem Mai Komorowskiej i Marianowi Opani Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2015”. Transmisja w TVP Kultura i TVP Gdańsk od godz. 19.00.

Najważniejsza część festiwalu to odbywające się od 27 do 29 czerwca w sopockim Multikinie prezentacje zgłoszonych do konkursu 29 słuchowisk wyprodukowanych przez Polskie Radio i publiczne rozgłośnie regionalne (sala nr 4) oraz 18 spektakli Teatru Telewizji (sale nr 2 i 3).

W związku z obchodami 90-lecia Polskiego Radia, niedziela 28 czerwca upłynie pod znakiem produkcji Teatru Polskiego Radia. W sopockim Teatrze Atelier zaprezentowane zostaną „na żywo” radiowe spektakle: „Drugi pokój” Zbigniewa Herberta (godz. 11.00; reż. Paweł Łysak, występują: Paulina Holtz i Michał Sitarski), „Dzisiaj się tak nie tańczy” Ireneusza Iredyńskiego (godz. 12.30; reż. Waldemar Modestowicz, występują: Angelika Kurowska i Grzegorz Damięcki) i „Słuchowisko” Ireneusza Iredyńskiego (godz. 14.00; reż. Jan Warenycia, występują: Dorota Landowska, Marcin Troński i Katarzyna Tatarak). Spektaklom towarzyszyć będą wykłady o historii i teorii radia artystycznego w Polsce.

Gościem honorowym tegorocznego festiwalu będzie RADIO ANKARA, które pozakonkursowo, w ramach Dnia Tureckiego, zaprezentuje słuchowisko „Śmieć”, ponadto Teatr Polskiego Radia przedstawi swoje produkcje oparte na tekstach tureckich: „Hymny” wg poezji Yunusa Emre i „Modlitwa o pożar” Berkuna Oyi (Klub Atelier, sobota 27 czerwca). Akcenty tureckie znajdą się także w programie imprez towarzyszących: Nocy z Filmem Tureckim (Scena Plenerowa Teatru Atelier; niedziela 28 czerwca) i koncercie grupy Pasha (Muszla koncertowa w Placu Zdrojowym; sobota 27 czerwca).

Nie zabraknie również spotkań ze znakomitymi aktorami: Teresą Budzisz-Krzyżanowską, Mają Komorowską, Katarzyną Dąbrowską, Jerzym Stuhrem, Janem Englertem, Adamem Ferencym (Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie – 28 i 29 czerwca).

Kolejny ważny akcent jubileuszowy festiwalu to 250-lecie teatru publicznego w Polsce. W ramach obchodów zorganizowano dwie imprezy – Teatr Telewizji przedstawi najważniejsze dokonania Teatru Narodowego na telewizyjnej scenie (Dom Zdrojowy WZR, niedziela 28 czerwca), a teatr radiowy zaprezentuje słuchowiska na podstawie dramatów „ojca polskiego teatru”, Wojciecha Bogusławskiego (Klub Atelier, poniedziałek 29 czerwca).

Nowością tegorocznego Festiwalu jest ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji Nagroda im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl radiowy wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia. Patronami nagrody są twórcy, którzy swoje życie artystyczne związali z małymi ośrodkami, propagując teatr jako ważną instytucję kultury w świadomości społeczności lokalnych.

Festiwal zwieńczy 29 czerwca o godz. 18.45 gala wręczenia nagród w sopockim Hotelu Sheraton, podczas której wyłonione zostaną najlepsze produkcje radiowe i telewizyjne. Relacje w Programie 1 Polskiego Radia, transmisja telewizyjna w TVP Kultura i TVP Gdańsk (godz. 19.00).

Na wszystkie pokazy i przesłuchania konkursowe oraz imprezy towarzyszące – wstęp wolny.

Polskie Radio – współorganizator festiwalu – zaprasza nie tylko do pełnego teatralnych atrakcji Trójmiasta, ale również na specjalne audycje poświęcone imprezie.

Gościem „Sygnałów dnia” w Radiowej Jedynce będzie w sobotę 27 czerwca (godz. 7.15) Janusz Kukuła – główny reżyser Teatru Polskiego Radia, a zarazem dyrektor artystyczny „Dwóch Teatrów” ze strony Polskiego Radia, który opowie o programie tegorocznego festiwalu. Przez cały czas trwania imprezy, od soboty 27 czerwca do poniedziałku 29 czerwca, Pierwszy Program Polskiego Radia będzie na bieżąco relacjonował festiwalowe wydarzenia również w audycjach: „Lato z Radiem” (od godz. 9.00) i „Lato z Radiem Extra” (od godz. 16.00) i „Aktualnościach” (o pełnych godzinach). Magdalena Mikołajczuk i Dorota Kołodziejczyk przekażą relacje z Sopotu również w „Sobocie z Jedynką” (27 czerwca, godz. 13.00-16.00) i „Niedzieli z Jedynką” (28 czerwca, godz. 13.00-16.00). W dniu zakończenia festiwalu, czyli w poniedziałek 29 czerwca, Jedynka szczegółowo omówi „Dwa Teatry” w „Aktualnościach”, „Sygnałach dnia” (6.00-9.00), „Z kraju i ze świata” (12.18) i w „Popołudniu z Jedynką” (od godz. 15.00). Ponadto poniedziałkowy, wieczorny magazyn „Rozdroża kultury” (godz. 20.14) w całości zostanie poświęcony festiwalowi, a relację z gali finałowej będzie można posłuchać w audycji „Polska i świat” (22.00).

Program 2 Polskiego Radia jak co roku obszernie zrelacjonuje festiwal. W sobotnich „Przestrzeniach kultury” (godz. 12.00) nadawanych prosto z Sopotu dyskusja o tym, jak nowy teatr radiowy i telewizyjny opisuje współczesną Polskę. Gośćmi programu będą reżyserzy Adam Orzechowski i Paweł Łysak oraz dramatopisarz Marek Pruchniewski.

W specjalnej audycji „Strefa słowa” w niedzielę (godz. 18.00) Radiowa Dwójka zaprasza na spotkanie z laureatami Wielkich Nagród Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2015” – wybitnymi aktorami: Mają Komorowską i Marianem Opanią, a także z dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie Janem Englertem. A w poniedziałkowy wieczór 29 czerwca (ok. godz. 21.30) rozmowa z laureatami tegorocznej edycji.

Ponadto Program 2 zaprasza na relacje z Sopotu w „Poranku Dwójki” (6.00-9.00) w sobotę, niedzielę i poniedziałek oraz w poniedziałkowej audycji „Kwadrans bez muzyki” (godz. 15.00).

Również Trójka przekaże relacje prosto z Sopotu, gdzie obecna będzie Barbara Marcinik. W sobotę 27 czerwca w „Radiowym Domu Kultury” (godz. 12.00-14.00) dziennikarka porozmawia o programie festiwalu ze specjalnym gościem. W niedzielę 28 czerwca w audycji „Magazyn Bardzo Kulturalny” (godz. 19.00-20.00) relacja na gorąco z imprezy, natomiast w poniedziałek 29 czerwca i wtorek 30 czerwca w bloku „Do południa” (ok. godz. 11.45) rozmowy z kolejnymi gośćmi festiwalu. Podsumowanie imprezy nastąpi w „Trójce pod Księżycem” w piątek 3 lipca o godz. 00.05.

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.