Wystawa Wojciecha Fangora w Zatoce Sztuki

10 Wrz

7 października w sopockiej Zatoce Sztuki odbędzie się wystawa Wojciecha Fangora – malarza, grafika, plakacisty, rzeźbiarza, autora projektów architektoniczno–urbanistycznych i scenografii teatralnych.

Wojciech Fangor był twórcą kanonicznych dzieł malarskich socrealizmu, współtworzył również Polską Szkołę Plakatu. W okresie 1953-61 wykonał około 100 plakatów i wiele rysunków do „Życia Warszawy”. W swoich dziełach stosował podobne motywy plastyczne, operował monumentalną, mocną, syntetyczną i uproszczoną formą.

Na początku lat 50. zaczął współpracować z architektami: Stanisławem Zamecznikiem, Oskarem Hansenem, Zbigniewem Ichnatowiczem i Jerzym Sołtanem. Po kilku latach spędzonych na podróżowaniu po Europie Fangor osiedlił się w USA.

W 1970 roku miał, jako jedyny jak dotychczas polski artysta, indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Solomona Guggenheima, podczas której wystawił 37, prekursorskich dla zachodnich poszukiwań płócien op-artowskich.

W latach 1965-66 wykładał w Bath Academy of Art w Corsham, Wiltshire w Anglii, w latach 1966-83 prowadził zajęcia w Farleigh Dickinson University, Madison, N.J. w Stanach Zjednoczonych, a w latach 1967-68 prowadził gościnne wykłady na wydziale architektury w Graduate School of Design, Harvard University, Cambridge, Massachusetts. W 1970 roku stworzył scenografię dla Martha Graham Dance Company.

W 1978 roku otrzymał nagrodę Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, a w 2003 nagrodę Ministra Kultury RP.

Fangor

Wystawa w Zatoce Sztuki jest integralną częścią obchodów nadania tytułu Doctor Honoris Causa Wojciechowi Fangorowi przez Gdańską Akademię Sztuk Pięknych.

Podczas wystawy w Zatoce Sztuki zostanie zaprezentowana kolekcja plakatów artysty.

Wernisaż: 7.10.2015 godz. 19:00
Wstęp wolny
Zatoka Sztuki, Al. F. Mamuszki 14

Fot.tyt.: Plakat ,,Czarna Carmen” projektu Wojciecha Fangora

Źródło: Informacja prasowa

4 Replies to “Wystawa Wojciecha Fangora w Zatoce Sztuki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.