Wystawa Sopot w rzeczy samej i 18. urodziny Muzeum Sopotu

28 Sty

Sopot w rzeczy samej – to tytuł wystawy, którą już w lutym będzie można oglądać w Muzeum Sopotu. Tworzyć ją będą obiekty związane z historią kurortu i jego mieszkańców – meble, obrazy, stare fotografie, pocztówki, mapy, grafiki, listy, stroje z epoki, modne bibeloty, a także biżuteria, ceramika i wiele innych, nierzadko zaskakujących przedmiotów. Zaplanowany na 8 lutego wernisaż połączony będzie z wyjątkowym wydarzeniem. Tego dnia hucznie świętowane będą 18. urodziny muzeum.

Już teraz zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz sympatyków naszej placówki do wspólnego świętowania. 18. urodzinom Muzeum Sopotu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy Sopot w rzeczy samej. Będzie to wyjątkowa ekspozycja, na której pokażemy przedmioty podarowane przez mieszkańców i pasjonatów Sopotu do muzealnych zbiorów na przestrzeni 18 lat – mówi Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektor Muzeum Sopotu. – Zwiedzających dodatkowo powinna zainteresować nietypowa aranżacja wystawy. Możemy zdradzić, że będzie ona nawiązywać do muzealnych wnętrz magazynowych. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie wiele fascynujących przedmiotów artystycznych i historycznych. Tego dnia wystartujemy także z nową kampanią promującą nasząinstytucję – dodaje dyrektor Muzeum Sopotu.

Sopot w rzeczy samej to wystawa stworzona ze zbiorów muzeum, na której zostaną pokazane przedmioty podarowane przez mieszkańców i miłośników Sopotu od momentu powołania placówki w 2001 roku. Przez 18 lat działalności Muzeum Sopotu udało się zgromadzić blisko 10 000 obiektów. Jeśli pokusić się o statystykę, daje to 555,5 eksponatu rocznie, 10 przedmiotów na tydzień.

Ekspozycja będzie próbą przedstawienia historii Sopotu przez pryzmat przedmiotów i opowieści, które się z nimi wiążą.Na wystawie będzie można zobaczyć rozmaite obiekty począwszy od pocztówek i fotografii ukazujących dawny Sopot, poprzez przedmioty codziennego użytku, pochodzące między innymi z sopockiego kasyna, osobiste drobiazgi, jak biżuteria, przedmioty toaletowe czy zdobione naparstki, kończąc na elementach garderoby, kostiumach kąpielowych i damskich eleganckich torebkach wieczorowych.

Wystawę dopełniać będą plansze ukazujące zdjęcia archiwalne z prac remontowych i adaptacyjnych willi Claaszena (siedziby Muzeum Sopotu) oraz tablice wyjaśniające zagadnienia związane z muzealnictwem, ochroną dziedzictwa kulturowego i opieką nad zabytkami kultury. Ponadto – m.in. dzięki dostępnym na ekspozycji kopiom ksiąg inwentarzowych i kart obiektów – zwiedzający będą mogli lepiej zapoznać się ze specyfiką pracy w muzeum.

Froterka żelazna z napisem Paul Fox Zoppot, 1900-1940, zbiory Muzeum Sopotu
Froterka żelazna z napisem Paul Fox Zoppot, 1900-1940, zbiory Muzeum Sopotu

 

Wernisaż wystawy Sopot w rzeczy samej połączony z obchodami 18. urodzin Muzeum Sopotu odbędzie się 8 lutego o godz. 18.00.

Wystawa czynna do 14 kwietnia, codziennie od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–16.00. W niedzielę wstęp wolny.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.