Wszyscyśmy z Szekspira

31 Lip

Jedno z najważniejszych letnich wydarzeń teatralnych, czyli Festiwal Szekspirowski, już po raz 17. odbędzie się w różnych lokalizacjach Gdańska, Sopotu i Gdyni. Od 1 do 6 sierpnia interpretacje dzieł Mistrza ze Stratfordu zaprezentują twórcy z Polski, Gruzji, Chorwacji, Niemiec i Rumunii.

Chociaż krótszy i uboższy od poprzedniej edycji, Festiwal Szekspirowski ciągle wyróżnia się na teatralnej mapie Trójmiasta pod względem skali i różnorodności. Tegoroczna odsłona, oprócz Dużej Sceny Teatru Wybrzeże, obejmie również m.in. Scenę Kameralną w Sopocie, Teatr Miejski w Gdyni, Park Kolibki, Ratusz Staromiejski oraz Teatr w Oknie. Artystom z Polski towarzyszyć będzie reprezentacja zagraniczna, w tym Kote Marjanishvili State Drama Theatre z Tbilisi. Gruzini zainaugurują festiwal spektaklem „Jak wam się podoba” w reżyserii Levana Tsuladze – historii o miłości i rywalizacji pomiędzy dwójką braci, przez którą przemykają cienie średniowiecznych tajemnic i błazenad. Zobaczymy również niemiecki monodram „Shake Lear!” oraz chorwacki performance „Równomowa”.

3 sierpnia na Dużej Scenie zaprezentuje się Teatr Polski z Wrocławia z „Titusem Andronicusem” w reżyserii Jana Klaty. Spektakl przygotowano we współpracy z Staatschauspiel Dresden: Niemcy wcielają się tutaj w role Rzymian, podczas kiedy Polacy odgrywają Gotów. Warto zwrócić uwagę również na „Pieśni Leara” wrocławskiego Teatru Kozła, zdobywcy Fringe First podczas Edinburgh Fringe Festival 2012 (6 sierpnia, Scena Kameralna).


Trailer spektaklu „Titus Andronicus” (reż. Jan Klata)

Tradycyjnie podczas festiwalu zobaczymy laureata prestiżowej nagrody Złotego Yoricka. W tym roku otrzymał ją Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za spektakl „Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej” (6 sierpnia, Duża Scena).

Głównym punktom programu po raz kolejny towarzyszyć będzie nurt offowy, czyli SzekspirOFF. Przygotowane przez niezależnych artystów inscenizacje zaprezentowane zostaną w różnych lokalizacjach, również w przestrzeni miejskiej (m.in. „The King, The Queen and The Fool” Maybe Theatre Company wystawiany 1 sierpnia przed gdańskim Café Absinthe oraz Vinegre di Rucola w Gdyni).

Całość uzupełni międzynarodowa konferencja „Języki władzy/Języki sztuki”, której tematem będzie język, nie tylko w znaczeniu fonetycznego systemu komunikacji, ale również narzędzia przemocy i manipulacji. W panelach i debatach, które odbywać się będą w dniach 1-4 sierpnia w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, wezmą udział wybitni teatrolodzy, filozofowie, antropolodzy i publicyści, tacy jak Eli Rozik, Patrice Pavis, Jan Klata i Jan Tokarski. Treść konferencji będzie ściśle związana z festiwalowymi spektaklami.

Bilety w cenach wahających się od 20 do 30 zł (ulgowe) oraz 50 do 70 zł (normalne) nabyć można w kasach Teatru Wybrzeże (tel. 58 30113) fs.bilety@gmail.com, http://www.teatrwybrzeze.pl/biletyonline.html. Na spektakle w Gdyni bilety będą do nabycia w na godzinę przed spektaklem, w miejscu jego prezentacji.

Wejściówki na inscenizacje w ramach nurtu SzekspirOFF zakupić można w Teatrze w Oknie. Wstęp na konferencję jest wolny.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie Festiwalu Szekspirowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.