Wody nieznane. Wystawa malarstwa prof. Marka Szczęsnego

11 Kwi

W piątek 20 kwietnia 2018 o godz. 18.00 w Stacji Orunia GAK odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa prof. Marka Szczęsnego.

Na wystawie zaprezentujemy zestaw prac o tematyce nawiązującej do materii wody. W malarstwie autora interesuje to, co jest nieoczywiste i wymyka się regułom –informują organizatorzy. I dodają: – Nieprzewidywalność przyrody stanowi dla twórcy nieustanną inspirację. Maluje to, co go zaskakuje i zmusza do interpretacji. Krajobraz morski oraz elementy natury są przedmiotem malarskiej refleksji i ulegają przekształceniom na płótnie pozostając na pograniczu abstrakcji. Dramatis personae pochodzące z wody, malarz stara się określać wartościami barwnymi, które zmagają się z fakturalną interpretacją tematu. Metafory zawarte w pracach są punktem wyjścia do stworzenia konkretnych form artystycznych. W obrazach prof. Szczęsnego sens plastyczny zawiera się w znaku, który jest symbolem ograniczonym jedynie marynistycznym tematem.

Marek Szczęsny – urodzony 16 lipca 1965 r. w Bydgoszczy. Studia ukończył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z uwagi na swoją działalność i znajomość języka włoskiego w 1993 r. został zakwalifikowany na stypendium do Włoch przez polskie Ministerstwo Kultury i Sztuki w Warszawie i w ten sposób rozpoczął staż na Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. W czerwcu 1994 r podjął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie.

W 1999 uzyskał specjalizację pierwszego stopnia z malarstwa i tytuł dr na ASP w Gdańsku. Od 2000 jest wykładowcą na kierunku – edukacja artystyczna z zakresu sztuk plastycznych na Uniwersytecie w Olsztynie. W 2008 roku uzyskał habilitację na UMK w Toruniu. Od 2010 roku jest profesorem na Wydziale Sztuki w Olsztynie. Pełni również funkcję koordynatora systemu Erasmus+. Organizuje wspólne wystawy i projekty artystyczne w Polsce, Niemczech, Francji i Włoszech. Od 2016 roku jest mianowany na stałe profesorem uniwersyteckim na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Marek Szczęsny jest aktywnym artystą plastykiem i zajmuje się głównie malarstwem oraz rysunkiem, jest autorem ponad 30 wystaw indywidualnych w tym kilku zagranicznych. Otrzymał liczne wyróżnienia i nagrody, a jego prace znajdują się w kilku znanych kolekcjach.

Wystawę można oglądać do 11 maja 2018 od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00.
Wstęp wolny.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.