Włącz wrażliwość. Przyjdź na festiwal

7 Mar

Przed nami trzecia edycja trójmiejskiego Festiwalu Wrażliwego, prezentującego twórczość zaangażowaną społecznie. Jego filmowa część, podobnie jak przed rokiem, odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym. W programie najlepsze filmowe dokumenty twórców profesjonalnych oraz debiutantów, a także panele dyskusyjne i spotkania autorskie. Najbliższa, III już edycja, odbędzie się w Trójmieście w dniach 4-12 kwietnia.

Gośćmi w najbliższej edycji będą między innymi: Ewa Ewart, Wojciech Jagielski, Kamila Kielar, Krzysztof Story, Łukasz Pilip, Agnieszka Jucewicz, Jacek Hołub, Ewa Liegman, Tomek Raczek, Stanisław Soyka, prof. Jerzy Bralczyk, Grzegorz Głuszak, Damian Ukeje i wielu innych.

Nagrody festiwalowe będą wręczać Ewa Ewart i Tomasz Raczek, a galę finałową festiwalu uświetni koncert Stanisława Soyki.

Festiwal Wrażliwy to wydarzenie dedykowane zarówno dorosłym, koneserom dokumentu i reportażu społecznego, jak i młodym widzom szukającym mądrej rozrywki i rozwoju. A także ich wychowawcom oraz rodzicom, dla których wydarzenie może stać się ciekawym sposobem na atrakcyjną edukację i wspólny, wartościowy czas z dziećmi i młodzieżą. Drugi dzień festiwalu upłynie pod znakiem pokazów filmów nominowanych do nagrody głównej, zaś trzeci i czwarty pod znakiem spotkań z reporterami oraz dyskusji na ważne tematy. Po przerwie festiwal powróci z blokiem dedykowanym młodzieży. Festiwal zwieńczy gala z udziałem wiceprezydenta Gdyni Michała Gucia.

Program festiwalu:

4 kwietnia
Inauguracja festiwalu (wstęp na zaproszenia).

5 kwietnia w godz. 18.00-21.00 – Gdyńskie Centrum Filmowe (pl. Grunwaldzki 2):
Otwarcie festiwalu dla widzów. Pokazy filmów festiwalowych nominowanych do nagrody głównej festiwalu.
6 kwietnia – Gdyńskie Centrum Filmowe (pl. Grunwaldzki 2):
3 spotkania z reporterami:
– w godz. 14.00-15.45 – Kamila Kielar – „Świat oddycha skrzelami”: prezentacja, dyskusja, spotkanie autorskie.
Prowadzenie: Paweł Drozd (Polskie Radio, Program Trzeci)
Kamila Kielar to reporterka, podróżniczka, badająca ginące gatunki niedźwiedzi. Ma za sobą wiele samotnych, niezwykłych wypraw na daleką Północ. Zajmuje się etologią dużych drapieżników. Opowie o tajemnicach i ekosystemie kanadyjskich niedźwiedzi-duchów, wielorybów i łososi oraz jego zaskakującym wpływie na los planety.

– w godz. 16.00-17.45 – Łukasz Pilip – spotkanie autorskie „Podwórko bez trzepaka opowieści z dzieciństwa”
Prowadzenie: Agnieszka Jucewicz (Wysokie Obcasy)

Łukasz Pilip to reporter dużego Formatu i Wysokich Obcasów, laureat nagrody „Twórca Szczególnie Wrażliwy”. Spotkanie autorskie skupi się wokół jego nowej książki reporterskiej o dzieciństwie. Niezwykle wrażliwe studium młodości bohaterów, które obala mit o beztrosce i szczęśliwości najmłodszych lat. I odpowiedzialności dorosłych za warunki, jakie tworzymy najmłodszym.

– w godz. 18.00-19.45 – Krzysztof Story – „Adres – Polska” – prezentacja i spotkanie autorskie
Laureat nagrody głównej festiwalu w kategorii debiut, za tekst „Adres – Polska”
6 tys. km na rowerze i 150 historii. Reporterski i fotoreporterski portret Polski z perspektywy 150 różnych miejscowości i tego samego odwiedzonego w nich adresu. Niezwykły portret Polski i Polaków, mieszkających pod „tym samym adresem”.

– 7 kwietnia – Dyskusje na ważne tematy – Hevelianum, Wozownia Artyleryjska (Gdańsk, ul. Gradowa 8)
– w godz. 14.00-16.00 – Agnieszka Jucewicz – „Czucie” – z psychologami o emocjach.
Autorka bestsellerowej serii „żyj wystarczająco dobrze”, „Kochaj wystarczająco dobrze” i „Wybieraj wystarczająco dobrze” bierze na warsztat emocje i uczucia. W mądrych, poruszających, i nieoczywistych rozmowach z najwybitniejszymi ekspertami od tematu – pschychologami i psychoterapeutami.

– w godz. 16.00-18.00 – #wrażliwośćPRZECIWnienawiści – panel dyskusyjny media/psychologia/nauka o słowie i jego wpływie na społeczeństwo.
Rozmowa z przedstawicielami mediów, psychologami i naukowcami o wadze słów i o ich skutkach. O wpływie słów wypowiadanych w mediach na nasze życie i postawy społeczne. O języku, który kształtuje nasze poglądy oraz nastawienie do innych ludzi, kultur i przekonań.

– w godz. 18.00-20.00 – Grzegorz Głuszak – sprawa Komendy.
Projekcja materiałów filmowych i spotkanie z dziennikarzem TVN, laureatem Grand Press 2018 oraz matką Tomasza Komendy, który niewinnie przesiedział w więzieniu 18 lat.
Dyskusja o roli reportera i wydawcy w sprawach wymagających wieloletniego śledztwa dziennikarskiego.

9 kwietnia w godz. 18.00-20.00 – Ewa Liegman (Prezes Hospicjum Pomorze Dzieciom) – Dodawanie życia do każdego dnia (Hevelianum, Gdańsk, ul. Gradowa 8)
Inspirująca prelekcja, warsztat uważności oraz dyskusja o sytuacji i rzeczywistości rodzin opiekujących się nieuleczalnie chorymi dziećmi w Polsce. Gość specjalny: Jacek Hołub, autor książki reporterskiej „Żeby Umarło przede mną.” Wstęp wolny.

10 kwietnia
Dokument filmowy, fotoreportaż, rozmowy o wojnie – Gdyńskie Centrum Filmowe (pl. Grunwaldzki 2).
– w godz. 10.00-12.30 – pokazy filmów festiwalowych.
Dyskusje o wrażliwości, emocjach, wartościach, etyce, współpracy, i twórczości dla młodych widzów.
Prowadzenie: Beata Szewczyk.
Bilety na to spotkanie do nabycia tylko w kasach i na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego.

– w godz. 18.00-20.30 – spotkanie z Wojciechem Jagielskim – jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy i reporterów wojennych.
Rozmowa o roli wrażliwości w pracy reportera i jego współpracy z fotoreporterem na froncie. Spotkaniu towarzyszy pokaz fotografii Krzysztofa Millera i wspomnienie o nim – wyjątkowym, uważnym, bezkompromisowym.

11 kwietnia
Pokazy i warsztaty reportażu filmowego – Gdyńskie Centrum Filmowe (pl. Grunwaldzki 2)

– w godz. 10.00-12.30 – Pokazy filmów festiwalowych i dyskusje o wartościach dla młodych widzów. Dyskusje o wrażliwości, emocjach, etyce, współpracy, i twórczości.
Prowadzenie: Beata Szewczyk.
Bilety na to spotkanie do nabycia tylko w kasach i na stronie Gdyńskiego Centrum Filmowego.

– w godz. 18.00-21.00 – Projekcja filmu Ewy Ewart „klątwa obfitości” oraz warsztat reporterski z autorką dotyczący powstawania filmu, kulisy pracy reportera i jego współpracy z zespołem.

12 kwietnia w godz. 18.30-20.50 Teatr Muzyczny (pl. Grunwaldzki 1)
Gala Finałowa Festiwalu Wrażliwego i koncert Stanisława Soyki.
Prowadzenie: Janusz Daszczyński.

Nagrody najlepszym polskim reporterom wręczą goście specjalni: Ewa Ewart i Tomasz Raczek. Nagrody „Człowiek Wrażliwy” wręczy Ewa Liegman z hospicjum Pomorze Dzieciom. Gościem honorowym gali będzie Michał Guć – wiceprezydent Gdyni. A uświetni ją wyjątkowy recital Stanisława Soyki.

Kapituła Honorowa Festiwalu Wrażliwego: Ewa Błaszczyk – aktorka filmowa i teatralna, prezes Fundacji Akogo, Ewa Ewart – producentka filmów dokumentalnych i dziennikarz dochodzeniowy BBC, Agnieszka Holland – reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka filmowa i aktorka, Wojciech Jagielski – reporter wojenny, autor książek reporterskich, Sławomir Idziak – operator filmowy, reżyser, scenarzysta, Mariusz Szczygieł – reporter, pisarz, Małgorzata Szejnert – wybitna reporterka i pisarka, Agata Stafiej-Bartosik – prezes Fundacji Ashoka Poland, Krzysztof Zanussi – reżyser, scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof.

Festiwal wrażliwy jako festiwal wartości medialnych, twórczych i ludzkich nagradza reporterów i dokumentalistów za uczciwość, prawdę, zaangażowanie, uważność, warsztat i odpowiedzialność za bohaterów swoich historii. Gości autorytety ze świata mediów, nauki i sztuki. Dyskutuje na trudne tematy i zadaje ważne pytania. Widz ma być uczestnikiem – częścią wydarzeń i paneli dyskusyjnych. Wydarzenie inspiruje widzów, młodzież i twórców.

Bilety w cenie 20-120 zł są do nabycia na eventim.pl oraz na www.gcf.org.pl, a wkrótce również w kasach kina studyjnego.

Całkowity dochód zostanie przekazany na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci, podopiecznych Fundacji „Zostaw swój ślad”, która jest organizatorem festiwalu.

Wydarzenia Festiwalowe odbywają się w Gdyńskim Centrum Filmowym (pl. Grunwaldzki 2), Wozowni Artyleryjskiej Centrum Hevelianum w Gdańsku (ul. Gradowa 6), a gala finałowa w Teatrze Muzycznym (pl. Grunwaldzki 1).

W tym roku, obok wielu firm i organizacji, współorganizatorem społecznym jest Hospicjum Pomorze Dzieciom, a partnerem Miasto Gdynia.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.