Wilno w Gdańsku – Szaleństwa codzienności

23 Sie

W ramach dziewiątej edycji festiwalu Wilno w Gdańsku zaprezentowana zostanie wystawa będąca wynikiem długotrwałej współpracy z kuratorami i artystami z Litwy. Na wystawie „Szaleństwa codzienności” w CSW Łaźna 2 w Gdańsku Nowym Porcie (3.09 – 11.10.2015) przedstawione zostaną prace pochodzące z kolekcji MM Centras w Wilnie.

Twórcy tacy jak Evaldas Jansas, Andrius Kviliunas, Jonas Jurcikas oraz Linas Jablonskis zaprezentują prace wideo, malarstwo oraz rysunek. Formalnie ich prace zbliżają się do prowokacyjnej estetyki surrealizmu, pełnej absurdalnego humoru, ironii i szaleństwa. Artyści poruszają się na krawędzi życia społecznego, portretując ludzi z marginesu rzeczywistości, badając ludzkie tendencje do samozniszczenia.

MM Centras to prywatne Centrum Sztuki Nowoczesnej. Jego celem jest stworzenie kolekcji sztuki litewskiej analizującej rozwój twórczości artystycznej tego kraju z perspektywy niepodległości. Kolekcja zaczęła powstawać po 2000 roku. Kuratorką wystawy jest Raminte Jurenaite, która odpowiedzialna jest także za budowanie kolekcji MM Centras. Jest ona wykładowczynią Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, w latach 1992-1998 była dyrektorką Fundacji George’a Sorosa w Wilnie. Od 1991 r. jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). Opublikowała ponad 300 artykułów w branżowym pismach o sztuce na Litwie oraz za granicą.

Wstęp wolny.

CSW Łaźnia jest otwarta w godzinach:
wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela 12:00–18:00
czwartek 12:00–20:00

Fot.tyt.: Adam Bogdan (materiały archiwalne CSW Łaźnia)

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.