„Wiedźma wojny” w gdyńskim Momencie

4 Kwi

Wiedźma wojny to wielokrotnie nagradzany na światowych festiwalach – m.in. kanadyjski kandydat do Oskara film, opowiadający historię 14-letniej Komony, która trafia do kongijskiej partyzanckiej armii. To nie tylko wstrząsający obraz wojny widzianej oczami dziecka, lecz również pozbawiona sentymentalizmu opowieść o nadziei i silnej woli przetrwania, które w sytuacjach ekstremalnych jest w stanie odnaleźć w sobie człowiek. Zarówno w scenariuszu filmu, jak i w wielu scenach widać inspirację „Jądrem ciemności” Josepha Conrada i „Czasem apokalipsy” Francisa Forda Coppoli.

14-letnia Komona opowiada swojemu nienarodzonemu jeszcze dziecku jak sama, nagle zmieniła się z niewinnego dziecka w żołnierza. Pewnego dnia na jej spokojną wioskę napadła grupa partyzantów. Spalili domy, zabili mieszkańców, a ją zmusili do okrutnego zamordowania rodziców. Nawiedzały ją duchy zmarłych rodziców, a gdy podczas walki ostrzegły ją o czyhającym wrogu, uznano to za magiczny znak i okrzyknięto wiedźmą wojny.

Magia nie okazała się jednak łaskawa. Gdy Komona zakochała się w 15-letnim albinosie uwierzyła, że zdoła uciec wojnie, ale los zadecydował inaczej. Aby przetrwać musiała zrobić jedno – wrócić do rodzinnej wioski i uporać się z traumą przeszłości.

Wiedźma wojny to czwarty film fabularny w karierze kanadyjskiego reżysera Kima Nguyena. To doskonały portret pamięci dziecka, naznaczonej traumatycznym w skutkach horrorem wojny. Zarówno w scenariuszu filmu, jak i w wielu scenach widać inspirację Jądrem ciemności Josepha Conrada i Czasem apokalipsy Francisa Forda Coppoli. Premiera filmu odbyła się na Berlinale. Był to pierwszy od 12 lat kanadyjski film prezentowany w sekcji konkursowej festiwalu.

Wybrane nagrody i festiwale: 2013 – Nominacja do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”; 2012 – Złota Żaba na Plus Camerimage; 2012 – Specjalne Wyróżnienie Jury Ekumenicznego, Srebrny Niedźwiedź dla „Najlepszej aktorki” na MFF Berlinale; 2012 – Nagroda dla „Najlepszego Filmu” i „Najlepszej Aktorki” na FF Tribeca.
wiedzma1
data: 8 kwietnia 2014 (wtorek), 
godzina: 20:00
miejsce: Moment, InfoBox, Świętojańska 30, 81-372 Gdynia
bilety: 7 zł

Źródło: informacja prasowa

Against Gravity to firma dystrybucyjna założona przez Artura Liebharta, wyróżniona w tym roku nagrodą dla Najlepszego Dystrybutora Filmowego w Polsce. W 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.