,,Walc z Baszirem” w kinie InfoBoxu

27 Maj

Against Gravity oraz kino InfoBoxu zapraszają na pokaz nagrodzonego Złotym Globem, nominowanego na Oscara, Cezara i Złotej Palmy „Walca z Baszirem”. To animowany film dokumentalny o zespole stresu pourazowego, a równocześnie forma autoterapii dla jego reżysera i bohatera –  Ariego Folmana, który podczas służby w izraelskim wojsku był świadkiem masakry na palestyńskich cywilach, do jakiej doszło w 1982 r. w libańskich obozach dla uchodźców Sabra i Szatila.

Pewnej nocy w barze stary przyjaciel opowiada reżyserowi Ariemu powracający koszmar, w którym goni go 26 złych psów. Mężczyźni dochodzą do wniosku, że ma to związek z ich misją w izraelskiej armii podczas pierwszej intifady libańskiej na początku lat osiemdziesiątych. Zaskoczony Ari uświadamia sobie, że nic nie pamięta z tego okresu w swoim życiu. Zaintrygowany tą zagadką postanawia spotkać się i wypytać o to swoich starych kolegów i towarzyszy rozsianych po całym świecie. Musi poznać prawdę o tym czasie i o sobie samym.

„Walc z Baszirem” to poruszający i przerażający dokument animowany dotyczący niedawnej historii Bliskiego Wschodu. To także film o historii współczesnej Izraela, wciąż żywej, wciąż trudnej do jednoznacznego ocenienia, to głos w sprawie politycznej i wreszcie – film pacyfistyczny, obnażający absurd wojny.

basz2

Walz with Bashir; reż. Ari Folman, Izrael/Niemcy/Francja 2008, 87 min. Tylko w 2009 roku film zdobył Złotego Globa oraz był nominowany do Oscara, Nagrody BAFTA, Cezara, Nagrody David di Donatello, Nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych, Planete Doc Review, a wcześniej m.in do Złotej Palmy na MFF w Cannes.

Cykl jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni, realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity, firmą dystrybucyjną, która w 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL (były PLANETE+ DOC FF), który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie i zdobył prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego.

Kiedy? 28 maja 2015 (czwartek), godz. 19:00
Gdzie? Gdynia – InfoBox, ul. Świętojańska 30
wstęp: wstęp wolny

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.