Sopot w rytmie rock’n’rolla

30 Cze

Sobotni (02.07.) koncert w muszli na Molo jest większą częścią widowiska muzycznego poświęconego pamięci Franciszka Walickiego, Ojca polskiego rocka. Widowisko to odbyło się 14 maja 2015 r. w sali koncertowej III Flotylli Marynarki Wojennej „Grom” w Gdyni-Oksywie, w miejscu uważanym za kolebkę polskiego rocka. W niedzielę zaś wystąpią Julia Vikman Band oraz John Leysner Quartet. Wstęp wolny!

W Sopocie zaprezentujemy historię polskiego rocka w zarysie przedstawiając utwory muzyczne od momentu powstania pierwszego zespołu rockowego Rhytm&Blues poprzez przeboje Czerwono-Czarnych, Niebiesko-Czarnych, Breakout, Czerwonych Gitar. Wszystkie te grupy rockowe założył Franciszek Walicki, a swoje przeboje prezentował pod pseudonimem Jacek Grań. Był odkrywcą największych talentów rockowych takich osób jak Krzysztof Klenczon, Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Kasia Sobczyk, Karin Stanek, Maciej Kosowski, Helena Majdaniec, Janusz Popławski, bracia Bernolakowie, Włodzimierz Wander i wielu innych. Był także pomysłodawcą powstania Non-Stopu w 1961 r. przy molo – zapowiada Marcin Kulwas, dyrektor Kąpieliska Morskiego Sopot.

Wystąpią:

OLD YOUNG powstał w 2013 roku, założony z inicjatywy perkusisty Mieczysława Pawlaka. Nazwa grupy nawiązuje do wieloletniego doświadczenia starszej gwardii muzycznej, połączonego z zapałem i pozytywnymi emocjami jej młodszych członków. Zespół posiada w swoim bogatym repertuarze przeboje polskiego i światowego rocka, popu oraz bluesa i nawet heavy metalu. Jako „cover band” grupa zdobyła przychylność słuchaczy, klubów muzycznych oraz firm. Old Young został doceniony w środowisku motocyklowym, gdzie w czasie imprez integracyjnych grał energiczne koncerty. Zespół uczestniczył muzycznie w szczytnej ogólnopolskiej akcji charytatywnej MOTOSERCE w 2014.

Największym dotychczasowym osiągnięciem w historii zespołu był występ w Pułtusku podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu im. Krzysztofa Klenczona w 2015 roku, gdzie zespół zdobył nagrodę internautów oraz kilka znaczących wyróżnień. Specjalną nagrodę przyznało zespołowi Stowarzyszenie Muzyczne im. Krzysztofa Klenczona „Christopher” za ciekawe, innowacyjne interpretacje utworów „Samotny Cygan” – dotychczas niepublikowane, oraz „Wróćmy nad jeziora”. Wydarzenie to miało znaczący wpływ na bliższe zainteresowanie się zespołu twórczością legendy polskiej sceny rockowej i bigbitowej Krzysztofa Klenczona. Aktualnie Zespół prezentuje kolejne nowe aranżacje utworów Krzysztofa. Współpracuje z różnymi muzykami oraz wokalistami (w tym z młodymi talentami Studia Artystycznego „Muza” Agnieszki Łabudy), którzy na zaproszenie kapeli, wspomagają ją na koncertach, co sprawia, że występy zespołu stają się jeszcze bardziej atrakcyjne.

W skład zespołu wchodzą: Mieczysław Pawlak (perkusja), Anna Pękalska (saksofon), Aleksandra Ciecierska (gitara sol.), Krzysztof Sulej (gitara sol.), Dariusz Wiśniewski (gitara bas.), Milena Szymańska (wokal).

IZZY ROCKERS to gdański zespół grający muzykę w klimacie lat 50-tych i 60-tych. Grupa powstała w 2011 roku i od tego czasu nieprzerwanie dzieli się z publicznością energią płynącą z rock and rolla. Kiedy tylko wejdą na scenę, na parkiecie aż roi się od dziewcząt w sukienkach w grochy i panów kręcących marynarkami. Podczas ich koncertów do życia wracają niezapomniane piosenki Beatlesów, ponadczasowe utwory Billa Haleya, Elvisa Presleya, Carla Perkinsa oraz szalone rytmy Little Richarda i Chucky Berry’ego.

Charakterystyczne brzmienie zespołu polega na łączeniu swingujących przebojów z lat 50-tych z nieco ostrzejszymi gitarowymi kawałkami. Na swoich koncertach i imprezach Izzy Rockers udowadniają, że rock and roll to muzyka, która łączy pokolenia i nigdy się nie zestarzeje. Zespół ma za sobą szereg występów w renomowanych muzycznych klubach Trójmiasta, a także podczas lokalnych imprez plenerowych.

W skład zespołu wchodzą: Kuba Łopatka (wokal/gitara), Marek Grącki (gitara), Krzysztof Hnatiuk (bas), Tomasz Merta (klawisze) i Bartłomiej Stroński (perkusja).

STUDIO ARTYSTYCZNE MUZA Agnieszki Łabudy
(Laureaci krajowych konkursów muzyczno–wokalnych) Alicja Krutysza, Karolina Humanowska, Zuzanna i Alan Wittbrodt, Agnieszka Klebba, Artur Kwiatkowski oraz Matylda Rogowska (pianino). Gościnnie wystąpią Karol Wargin – laureat konkursu młodych talentów z roku 1962r., współwykonawca razem z Krzysztofem Klenczonem przeboju „Pluszowe Niedźwiadki” oraz Michał Czarniecki balladzista.

Julia Vikman Band

Julia Vikman, ze strony babci pochodzi z Polski, a ze strony dziadka – ze Szwecji. Jeszcze przed rewolucją, za czasów carskiej Rosji, jej dziadkowie zostali zesłani na Syberię, gdzie się spotkali i założyli rodzinę. Ojciec Julii – zasłużony artysta Paweł Vikman, był dyrektorem Teatru Opery i Baletu w Kiszyniowie, znał Bułata Okudżawę osobiście, wyznaczał Bułatowi trasy koncertowe w Rosji i Mołdawii. Sama Julia Vikman jest absolwentką Akademii Muzycznej w klasie fortepianu.

Po przeprowadzeniu się do ojczyzny swojej babci, Julia rozpoczęła karierę solową w Gdańsku i założyła swój zespół JVB. Koncertuje w Polsce, Niemczech i we Francji. Występuje na jednej scenie z Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Budką Suflera, Moscow City Ballet i Chórem Aleksandrowa. Jako gość specjalny występuje na międzynarodowych festiwalach im. Bułata Okudżawy, m.in. w Polsce na festiwalu w Hajnówce (pod patronatem Olgi Okudżawy) oraz na VI i VII Festiwalach Ballad Bułata Okudżawy w Garncarskiej Wiosce niedaleko Nidzicy.

vyk

W roku 2008 Julia Vikman wydała nagraną w Radiu Gdańsk płytę pt. „Podmoskiewskie wieczory” ze znanymi rosyjskimi utworami z lat 60. i 70. oraz popularnymi w Polsce balladami i romansami. W nagraniu płyty wzięli udział znani muzycy polskiej sceny jazzowej, m.in. Emil Kowalski i Janusz Mackiewicz.

W maju 2012 pojawił się drugi album Julii – „Bielyje rozy” nagrany w Selekta Studio z udziałem znanych polskich, rosyjskich i ukraińskich muzyków. Na płycie znalazły się takie kompozycje, jak „Kalinka” czy „Oczy czarne” wykonane w nowoczesnym stylu, obok utworów w tradycyjnym stylu – jak piosenka „Milenkij ty mój”, wykonana pod gitarę klasyczną oraz cygańskie utwory i tango, w których usłyszymy dźwięk XVI-wiecznych skrzypiec. Ciekawostką jest fakt, że popularny utwór „To ostatnia niedziela” prawdopodobnie po raz pierwszy został wykonany w dwóch językach właśnie na albumie artystki – po polsku, przez Józefa Masternaka i rosyjsku w wykonaniu Julii.

Dużą popularnością cieszę się płyta z utworami Bułata Okudżawy i repertuarem legendarnej Anny German, która po premierze 13 lipca 2013 pojawiła się sklepach i w sprzedaży cyfrowej na całym Świecie (iTunes, Amazon, Spotify) razem z cyfrowymi wydaniami albumów „Bielye Rozy” i „Podmoskiewskie Wieczory”.

W sierpniu 2014 w EMPiK’ach pojawiła się pierwsza płyta z autorskim materiałem Julii Vikman „The Autumn Dreams”, album zawiera 6 utworów, którymi Julia prezentuje swój niebywały talent kompozytorski, wokalny i producencki. To unikatowy projekt, styl którego artystka sama określa jako „Fantasy”. Tu można usłyszeć elementy Folk, Jazz i Progressive-Rock, a ciekawa i nietypowa harmonia w przeplataniu z unikatowymi pomysłami muzycznymi pozwala stwierdzić, że czegoś takiego na rynku muzycznym jeszcze nie było.

John Leysner Quartet

John Leysner – muzyk z Surinamu z wieloletnim doświadczeni;em międzynarodowym. Porusza się w różnorodnych stylistykach: soul, funk R&B, pop, reggae, jazz i world music. Dysponuje ciepłym, poruszającym głosem, który doskonale wpasowuje się w dynamiczną grę zespołu.

John Leysner – bas, śpiew
Dario Alberti – gitara, śpiew
Grzegorz Sycz – perkusja
Bartek Krzywda – instr. klaw.

MOLO W SOPOCIE, muszla koncertowa
2–3 lipca (sobota–niedziela)
od godz. 16:00
wstęp wolny

SOBOTA
16:00 W rytmie rock’n’rolla

NIEDZIELA
16:00 Julia Vikman Band
17:30 John Leysner Quartet

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.