„Ukraińscy szeryfowie”

26 Paź

Kwartalnik Bliza 7 listopada o godz. 20:30 zaprasza na jedyny, specjalny pokaz filmu „Ukraińscy szeryfowie” Romana Bondarczuka – laureata trójmiejskiej pierwszej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Film śledzi losy Wiktora i Wołodii, tragikomicznego duetu szeryfów, którzy działają w Starej Zburiewce na południu Ukrainy. Próbują tam rozwiązywać problemy lokalnej społeczność. Gościem spotkania będzie Mikołaj Trzaska, członek gdyńskiego jury i, co istotne dla dyskusji, autor muzyki do głośnego filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.

Kiedy? 7 listopada 2016 (poniedziałek), godzina: 20:30
Gdzie? Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa, Pl. Grunwaldzki 2, Gdynia
wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł

Za dyscyplinę kompozycyjną oraz sugestywne ukazanie zaskakującej, pełnej niespodzianek i sprzeczności, wielowymiarowej rzeczywistości współczesnej Ukrainy – uzasadniło podczas uroczystej gali, pod koniec maja, swój wybór gdyński jury w składzie: filmoznawca profesor Mirosław Przylipiak, aktorka Katarzyna Figura oraz muzyk i kompozytor Mikołaj Trzaska.

Najbliższy komisariat policji jest zbyt daleko, aby z niego korzystać. Do rozwiązania problemów, z jakimi boryka się lokalna społeczność zatrudniono dwóch mężczyzn. Wiktor i Wołodia mają za zadanie zniwelować stopę przestępczości. Wśród ściganych przez nich występków znajdują się: kradzież dwóch kaczek, spory sąsiedzkie, pijaństwo, przemoc fizyczna i awarie samochodów. Wiele z tych problemów ma swoje korzenie w rozpowszechnionym wokół bezrobociu, ubóstwie i analfabetyzmie.

Film „Ukraińscy szeryfowie” śledzi losy Wiktora i Wołodii, pokazując komiczną stronę ich codziennych sytuacji. Jeżdżą żółtą rosyjską Ładą z lat 70. ubiegłego wieku, udekorowaną niewielką flagą Ukrainy. Prowadzą śledztwo w sprawie znalezionego ciała, próbują rozłożyć wózek, pogodzić z sąsiadami Kolę, który choć zjada psy, tęskni za normalnym życiem. Jak zresztą wszyscy wokół, bo to miejsce dalekie od europejskiego standardu normalności. Czas mija, zmieniają się pory roku, aż w końcu dzięki telewizji informacje o Majdanie i politycznych zmianach na Ukrainie docierają do mieszkańców Zburiewki, siejąc wśród nich separatystyczny zamęt. Następuje podział na dwa obozy: proukraiński i prorosyjski. W czasie obchodów 70. Dnia Niepodległości zaczyna się pobór mężczyzn do wojska… Film nasuwa skojarzenia z prozą Nikołaja Gogola. Nie tylko pokazuje, jak wygląda prawdziwe życie na ukraińskiej wsi przed i po wojnie, ale przede wszystkim jest niezwykle barwnym przekrojem ludzkich charakterów, z ich słabościami, wadami i problemami.

Po każdym pokazie z Blizą organizatorzy zapraszają do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem. Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski.

Projekt zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Filmoteki Narodowej oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Fot.tyt.: Katarzyna Figura i Łew Zacharczyszyn – Konsul Ukrainy w Gdańsku.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.