Twórz własne historie – warsztaty literackie od TGG

27 Paź

Chcesz wiedzieć, jak dobrze pisać i gdzie znaleźć dobre historie? Charakteryzuje Cię zaangażowanie i lubisz poszerzać swoją wiedzę? Weź udział w warsztatach literackich online, które organizuje Teatr Gdynia Główna. Zgłosić może się każdy – nie jest wymagane doświadczenie. Zajęcia poprowadzą: Szymon Jachimek, Kuba Kornacki i Barbara Piórkowska. Zapisy trwają do 2 listopada.

Warsztaty literackie to kolejna odsłona projektu Teatru Gdynia Główna pod nazwą „Ballady osiedlowe”. Najpierw artyści zbierali opowiadania z gdyńskich dzielnic. Potem stworzyli na ich podstawie piosenki, które później wyśpiewali podczas plenerowych koncertów „Miasto z marzeń”. Teraz przyszedł czas na spotkania online, podczas których chętni nauczą się samodzielnie tworzyć własne formy literackie.

Warsztaty rozpoczną się 3 listopada i potrwają do 11 grudnia. Są bezpłatne i odbędą się w całości w formule online. Zajęcia poprowadzą: dramatopisarz i artysta kabaretowy – Szymon Jachimek, tekściarz i aktor – Kuba Kornacki oraz pisarka i poetka – Barbara Piórkowska. Uczestnicy dowiedzą się, jak znaleźć dobre historie i w jaki sposób je opisać, aby przykuć uwagę czytelników.

Zgłosić może się każdy, ale pierwszeństwo w rekrutacji – w myśl projektu „Ballady osiedlowe” – mają mieszkańcy Fikakowa, Meksyku, Cisowej, Oksywia, Witomina i osiedla Zamenhofa-Opata Hackiego w Gdyni. Nie trzeba mieć doświadczenia ani dorobku literackiego. Przydadzą się za to: zeszyt, długopis i zaangażowanie.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 85

Aby wziąć udział w warsztatach, należy do 2 listopada wypełnić formularz zgłoszeniowy. Poza podstawowymi danymi organizatorzy zachęcają też do dołączenia w nim próbki swojego dowolnego tekstu. W formularzu trzeba też wskazać prowadzącego, w którego zajęciach chce się uczestniczyć. A to dlatego, że warsztaty będą polegały głównie na indywidualnej pracy z kursantami. Limit u każdego z prowadzących to 10 uczestników. Każdy z warsztatów to w sumie 12 godzin – 4 spotkania po 3 godziny.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej lub facebookowym wydarzeniu Teatru Gdynia Główna.

Warsztat literacki z Szymonem Jachimkiem

Terminy: 3, 10, 17, 24 listopada w godzinach 17.00-20.00.

Ciekawe historie czają się wszędzie. Jak wyłuskać te momenty? Jak je opisać? Jak je uczynić uniwersalnymi? Tymi zagadnieniami będą zajmować się uczestnicy podczas listopadowych warsztatów literackich online. Poszukają literackiego potencjału w naszej (nie)codzienności.

Warsztat literacki z Kubą Kornackim

Terminy: 4, 18, 25 listopada; 2 grudnia w godzinach 17.00-20.00.

Na spotkaniach tekściarz i aktor Kuba Kornacki będzie uczestniczył w „dorastaniu” tekstów kursantów.
Jak złapać uwagę czytelnika od samego początku? Jak rozłożyć siły w całym tekście, aby nie było „mielizn” po drodze? Jak przyprawiać pointy, aby smakowały? Jak doprowadzić do finału? Właśnie o tym wszystkim (i nie tylko) będą rozmawiali uczestnicy.

Warsztat literacki z Barbarą Piórkowską

Terminy: 13, 27 listopada; 4, 11 grudnia w godzinach 17.00-20.00.

Nie ma miejsc, które by nie były warte pisarskiej czy poetyckiej uwagi – wszystko jest kwestią nastawienia i wykształcenia nawyku obserwacji. Także w Waszej dzielnicy, którą z racji covidu oglądamy rzadziej, a przecież normalnie spędzamy tam wiele czasu. Na warsztatach kreatywnego pisania Barbara Piórkowska zdradzi uczestnikom wiele patentów na to, jak pisać dobrze i co świadomie wykorzystać w swoich tekstach.

Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Gdyni.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.