Teatralny Pasjans

29 Maj

Teatralny Pasjans aktywizuje twórczo i integruje seniorów, osoby z niepełnosprawnościami i uczniów w województwie pomorskim. W swoich lokalnych ośrodkach/miejscowościach, pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych, uczestnicy projektu przygotowują własną adaptację sceniczną jednego z dzieł Szekspira. Spektakl na podstawie tego samego tekstu przygotowują jednocześnie grupa seniorów, grupa uczniów oraz grupa osób z niepełnosprawnych.

W czwartej edycji Teatralnego Pasjansa grupy uczestników zmierzą się aż z trzema tekstami Williama Szekspira – trzy grupy zrealizują „Burzę”, trzy „Sen nocy letniej” i kolejne trzy „Peryklesa”. Każda grupa uczestników otrzyma wsparcie profesjonalnego reżysera, który będzie pracował z nią w wybranym przez grupę miejscu. Finał projektu odbędzie się na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w dniach 19-21 listopada 2018. Tego dnia wszystkie grupy spotkają się ze sobą oraz zaprezentują swoje spektakle przed szeroką publicznością.

Do udziału organizatorzy zapraszają:
• grupy seniorów
• grupy uczniów (13-16 lat)
• grupy osób z niepełnosprawnościami

Zgłoszenia należy przesyłać drogą e-mailową na adres: shakesploring@gmail.com.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: teatrszekspirowski.pl/uncategorized/teatralny-pasjans-nowe-rozdanie/. Regulamin projektu dostępny jest TUTAJ.

Przy kwalifikacji do finału ocenie podlegały m.in. artystyczna jakość pracy (filmowej, plastycznej, literackiej i in.) dołączonej do zgłoszenia, kreatywność w jej przygotowaniu, ale także zgranie grupy oraz jej dotychczasowe dokonania.Każdej grupie uczestników przydzielony został profesjonalny reżyser, który pracował z nią w wybranym przez grupę miejscu.

Do 24 godzin od wysłania formularza otrzymają Państwo potwierdzenie zgłoszenia do projektu. W przypadku nie otrzymania potwierdzenia we wskazanym czasie organizatorzy proszą o kontakt telefoniczny z organizatorem. Organizator nie bierze odpowiedzialności za niedostarczenie formularza z przyczyn technicznych.

Zgłoszenia przyjmowane są do 1 czerwca 2018 roku do godz. 16:00. Ogłoszenie wyników naboru do projektu nastąpi 4 czerwca 2018 roku.

Idea projektu
Idea projektu „Teatralny Pasjans” łączy grupy uczniów, seniorów i osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami (tak fizycznymi, jak i umysłowymi). W swoich lokalnych ośrodkach/miejscowościach, pod opieką profesjonalnych reżyserów teatralnych, przygotowują własną adaptację sceniczną znanych dzieł literackich. Jeden tekst jest jednocześnie przygotowywany przez jedną grupę seniorów, jedną uczniów i jedną grupę osób niepełnosprawnych.

Następnie, po okresie prób i występów lokalnych, grupy spotykają się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, gdzie wystawiają przygotowane przez siebie spektakle – prezentując je przed innymi grupami oraz zebraną publicznością. Efektem projektu jest 6 spektakli teatralnych. Trzy odsłony tego samego tekstu pozwalają pokazać, jak różni, ale i jak podobni do siebie są aktorzy z trzech występujących po sobie grup. W trakcie finału projektu dojdzie do spotkania światów, które w dzisiejszych czasach zbyt często mijają się bez słowa.

W projekt wpisany jest aspekt integracyjny – spotkania i rozmowy wszystkich grup po spektaklach, warsztaty integracyjne dla liderów grup, wyjazdy organizatorów do każdej grupy i wsparcie ich działań na miejscu.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.