Szekspir. 7 grzechów głównych: CHCIWOŚĆ

17 Kwi

Chciwi niezapomnianych przeżyć, spragnieni niecodziennej rozrywki, żądni mocnych wrażeń – przybywajcie do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na Noc Muzeów 2019, podczas której odbędzie się kolejna odsłona cyklu inscenizowanych spacerów teatralnych pt. „Szekspir – 7 grzechów głównych”. Na drugi piekielny ogień idzie CHCIWOŚĆ. Spodziewajcie się najgorszego!

Szekspir powiada w „Makbecie”: „Chciwość głębiej zapuszcza korzenie, niż kiełkujące latem pożądanie; chciwość to miecz naszych pomarłych królów”. Wtóruje mu Thomas Decker: „Kiedy już wszystkie grzechy się w nas zestarzeją, chciwość dopiero kwilić zaczyna w kołysce”.

Tegoroczna Noc Muzeów w GTS znów będzie grzechu warta. Teatr zaprasza na nietypowe spacery z przewodnikami – po dziełach swojego patrona, czytane przez pryzmat… 7 grzechów głównych. – Tym razem, bazując na fragmentach dział Williama Szekspira oraz faktach z epoki elżbietańskiej,opowiemy o chciwości, która jest jak studnia bez dna, jak dziura w sercu. Zgłębimy pokłady nieposkromionej potrzeby posiadania i mnożenia dóbr materialnych. Rozbierzemy na części pierwsze zachłanność, pazerność, chytrość i zaborczość – zachęcają organizatorzy.

Opowieściom będą towarzyszyły działania aktorów, zaskakujące rekwizyty, projekcje rycin, obrazów i filmów oraz wiele niespodzianek. Część inscenizowanych spacerów poprowadzi pomysłodawca wydarzenia, profesor Jerzy Limon, Dyrektor GTS – wybitny szekspirolog i anglista. Pierwsza odsłona cyklu miała miejsce podczas Nocy Muzeów w 2018 roku, a jej tematem był gniew.

U Szekspira, złoto stanowi przyczynę praw rządzących naturą: w drugiej części „Henryka IV” słyszymy pouczenie króla do synów: „Jak szybko natura i więzy rodzinne stają na głowie, gdy pojawia się złoto!”. W sztuce „Perykles” natrafiamy na rozmowę rybaków. Jeden pyta drugiego: „Panie, zastanawia mnie, jak te ryby żyją w morzach?”, na co ten odpowiada: „Jak to? Tak jak ludzie na ziemi: wielkie ryby pożerają mniejsze”. (2.1. 69-70) W „Tymonie Ateńczyku” z kolei natrafiamy na następujący fragment dotyczący chciwości i złota (IV.iii):

„Złoto? Ten żółty, błyszczący
I drogocenny metal? Nie, bogowie,
Ja słów na wiatr nie rzucam. Pragnę tylko
Korzonków, jasne nieba! Jedna grudka
Złota przemieni czerń w biel, podłość w zacność,
Zło w dobro, starość w młodość, kłamstwo w prawdę,
Tchórzostwo w męstwo.”

Europejska Noc Muzeów
18 maja 2019
Gdański Teatr Szekspirowski
20:00 – 23:30

Start: godz. 20:00
Czas trwania spaceru: ok 1 h
Spacery z Dyrektorem GTS ruszają o każdej pełnej godzinie, a z przewodnikami co pół godziny, począwszy od 20:00.
Ostatni spacer rozpoczyna się o 23:30.
Ilość miejsc w grupie jest ograniczona.
Wstęp: 1 zł
szczegóły: www.teatrszekspirowski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.