Szalona miłość – Yves Saint Laurent w gdyńskim Infoboxie

11 Mar

Yves Saint Laurent to najsłynniejszy projektant XX wieku, twórca wyjątkowego królestwa mody, a także cennej kolekcji dzieł sztuki, wśród których znalazły się obrazy Picassa i Matisse’a, antyczne egipskie statuetki, jak również XVII-wieczne chińskie rzeźby i autoportrety.

Moda przemija, ale styl jest wieczny – mawiał Yves Saint Laurent. Film jest próbą pokazania unikalnego stylu życia i pracy niekwestionowanej ikony XX-wiecznego świata mody, osobistym hołdem na rzecz dekadencji i piękna, złożonym słynnemu projektantowi za jego konsekwentną postawę, łamiącą wszelkie obowiązujące wówczas zasady i granice myślenia oraz działania.

W filmie widzimy wzloty i upadki życia Laurenta: jego prace, kolekcje, kulisy długotrwałego związku z businessowym partnerem i kochankiem – Pierrem Bergém, a także kulisy podjętej wspólnie decyzji o sprzedaży ich wspólnej kolekcji dzieł sztuki. Odbyła się ona na specjalnie zorganizowanej aukcji, którą nazwano „aukcją stulecia”, bo zyski przekroczyły sumę kilkudziesięciu milionów dolarów.

Film jest osobistym hołdem na rzecz dekadencji i piękna, złożonym słynnemu projektantowi za jego konsekwentną postawę, łamiącą wszelkie obowiązujące wówczas zasady i granice myślenia oraz działania. Laurent nie tylko stworzył bowiem znaną na świecie kolekcję dzieł sztuki i ubrań, lecz jako pierwszy wykorzystał na wybiegu czarnoskóre i azjatyckie modelki. A wszystko działo się przeciez w czasach, gdy równość rasowa nie była powszechną praktyką w świecie mody.

yves

L’Amour Fou; reż. Pierre Thoretton, Francja 2010, 98 min. Wybrane festiwale i nagrody: 8. festiwalu Planete Doc (sekcja Wena i Muza – Free Your Mind); Nominacja do Cezara w kategorii Najlepszy film dokumentalny; FF Tribeca; MFF w San Francisco; Nagroda FIPRESCI na MFF w Toronto

data: 13 marca 2014 (czwartek)
godzina: 20:00
miejsce: Moment, InfoBox, Świętojańska 30, 81-372 Gdynia
bilety: 7 zł

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.