Święto polskiego filmu #wGdyni

17 Wrz

Gdynia kocha film, film kocha Gdynię. Na dowód tego w poniedziałkowy wieczór nasze miasto wypełniło się gwiazdami kina. W Teatrze Muzycznym odbyła się gala otwarcia 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. To wielkie święto polskiej kinematografii, któremu towarzyszy niezwykła atmosfera. W tym roku będzie można ją poczuć w wielu punktach miasta. Festiwal zainaugurował pokaz filmu „Obywatel Jones” Agnieszki Holland.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych ogłaszam za otwarty – w ten tradycyjny sposób festiwal oficjalnie rozpoczął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Uroczysta gala otwarcia odbyła się w poniedziałek, 16 września, w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z największych imprez filmowych w Polsce i jedyna, która na tak wielką skalę promuje polską kinematografię. Najnowsze krajowe produkcje, zakwalifikowane do Konkursu Głównego, walczą o wyjątkowe wyróżnienie – Wielką Nagrodę Złotych Lwów. Kto zdobędzie ją w tym roku, dowiemy się w już w sobotę, 21 września. Konkurencja jest jednak bardzo duża i na wysokim poziomie.

Teatr Muzyczny Gdynia. Wielką Nagrodę 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Złote Lwy” dla najlepszego filmu „Zimna wojna” otrzymali reżyser Paweł Pawlikowski oraz producenci: Ewa Puszczyńska i Tanya Seghatchian.
22.09.2018 fot. Anna Bobrowska / KFP

W Konkursie Głównym znalazło się w tym roku aż 19 pełnometrażowych filmów fabularnych, spośród których 13 będzie tu miało swoją polską premierę. O Złote Lwy powalczą: „Boże Ciało” Jana Komasy, „Ciemno, prawie noc” w reżyserii Borysa Lankosza, „Czarny mercedes” Janusza Majewskiego, „Dolina Bogów” w reżyserii Lecha Majewskiego, „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy, „Interior” w reżyserii Marka Lechki, „Kurier” Władysława Pasikowskiego, „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego, „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego, „Obywatel Jones” Agnieszki Holland, „Pan T.” w reżyserii Marcina Krzyształowicza, „ Piłsudski” Michała Rosy, „Proceder” w reżyserii Michała Węgrzyna, „Słodki koniec dnia” Jacka Borucha, „Solid Gold” w reżyserii Jacka Bromskiego, „Supernowa” Bartosza Kruhlika, „Ukryta gra” Łukasza Kośmickiego, „Wszystko dla mojej matki” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej oraz „Żelazny most” Moniki Jordan-Młodzianowskiej.

O tym, kto otrzyma Złote Lwy oraz pozostałe nagrody w konkursie zadecyduje dziewięcioosobowe jury pod przewodnictwem Macieja Wojtyszki.

Tegoroczny festiwal zainaugurował pokaz „Obywatela Jonesa” Agnieszki Holland. To historia młodego dziennikarza Garetha Jonesa. Przymierza się on do realizacji wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Wybiera się do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Poznaje tam brytyjską dziennikarkę Adę Brooks, dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru, którą po powrocie do Londynu opisuje.

Podczas gali otwarcia wyświetlono także produkcję Kazimierza Prószyńskiego i Piotra Szczepańskiego pt. „Powrót birbanta”.

Z roku na rok Festiwal Polskich Filmów Fabularnych coraz mocniej wchodzi w miejską przestrzeń Gdyni. Na mapie imprezy – oprócz doskonale znanych publiczności miejsc takich jak Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej czy Gdyńskie Centrum Filmowe – zagoszczą w tym roku także kino Helios w Centrum Handlowym Riviera, które pełnić będzie rolę głównego kina festiwalu, a także Konsulat Kultury, Muzeum Miasta Gdyni, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny czy Muszla koncertowa na placu Grunwaldzkim. Aby móc swobodnie i szybko poruszać się pomiędzy festiwalowymi punktami, uruchomiona została specjalna bezpłatna festiwalowa linia autobusowa. Kursuje pomiędzy kinem Helios a placem Grunwaldzkim.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych potrwa do 21 września 2019 roku. Na jego program składają się: dwie sekcje konkursowe (Konkurs Główny i Konkurs Filmów Krótkometrażowych), liczne sekcje pozakonkursowe, a także wydarzenia towarzyszące. Do stałych sekcji należą m.​in. „Czysta klasyka”, czyli przegląd polskich filmów zrekonstruowanych cyfrowo, „Polonica”, czyli pokazy zagranicznych produkcji zrealizowanych z udziałem polskich twórców, niezwykle popularna, bogata w programy edukacyjne „Gdynia dzieciom” czy sekcje tematyczne organizowane z udziałem partnerów festiwalu.

Dla mieszkańców przygotowano także pokazy plenerowe, które odbywają się na placu Grunwaldzkim. Wyświetlane są tam filmy, które w poprzednich edycjach festiwalu zostały wyróżnione Srebrnymi i Złotymi Lwami czy nagrodą publiczności, ale także krótkie metraże, które święciły tu triumfy. Pokazy plenerowe w ramach festiwalu odbywają się codziennie od godz. 20.00. Lista produkcji, które będzie można tam obejrzeć znajduje się tutaj.

Pełny program na stronie: www.festiwalgdynia.pl.

Fot.tyt.: 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oficjalnie otwarty // fot. Karol Stańczak/gdynia.pl.
Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.