Święto książki – Literacki Sopot 2013

18 Sie

16 sierpnia rozpoczęła się II edycja festiwalu Literacki Sopot, poświęconego głównie literaturze skandynawskiej. Ani dzieci ani dorośli nie powinni czuć się zawiedzeni, bowiem pojawią się tu zarówno bajki dla najmłodszych jak i kryminały o niepowtarzalnym, północnym klimacie.

W ramach festiwalu odbywają się spotkania z autorami książek, poetami oraz laureatami nagród, wywiady, premiery nowych książek a także warsztaty, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Przez cały czas trwania festiwalu otwarte są również targi książki (na Placu Przyjaciół Sopotu) gdzie kilkanaście wydawnictw prezentuje swoją ofertę.

Festiwal dzieciom

Pierwszego dnia organizatorzy festiwalu udowodnili, że najmniejsi czytelnicy bynajmniej nie są najmniej ważni! Oprócz warsztatów („Jak powstaje książka”) czy też czytania pod gołym niebem (okraszonego kanapkowo-dżemowym podwieczorkiem), odbyło się spotkanie ze szwedzką pisarką bajek Asą Lind. „Karusia i Piaskowy Wilk”, czy też „Chusta babci” to bajki, które w sposób lekki poruszają ważne dla dzieci problemy, pomagają się z nimi zmierzyć – od zachowania wobec rodziców i roli przyjaźni w życiu, aż do problematyki śmierci, która dla dzieci jest tematem tabu w wielu krajach.

Drugiego dnia mali czytelnicy mieli szanse spotkać się z kolejną autorką i jednocześnie ilustratorką opowiadań: Lottą Geffenbald, również pochodzącą ze Szwecji. Ujęła zarówno dzieci jak i dorosłych otwartym podejściem i ciepłem przynależnym chyba tylko autorom książek dla dzieci. Spotkanie, które odbyło się na trawniku przy Muzeum Sopotu, zebrało całkiem pokaźną widownię – jej najmłodsza część, rozłożona na poduchach i kocach, była więcej niż zadowolona z całego spotkania.

Północny kryminał

Tymczasem dla dorosłych przygotowane zostało spotkanie z Yrsą Sigurdardottir, islandzką autorką kryminałów („Pamiętam Cię”, „Lód w żyłach”). Również i ta pisarka, jak się wydaje, cieszy się sporą popularnością, o czym świadczy zapełniona po brzegi sala. Książki pisane w zimnej i mało gościnnej często Skandynawii, mają swój specyficzny klimat – ciemność, chłód i często poczucie beznadziei sprawiają, że od tekstu ciężko się oderwać. Jakby w opozycji, autorka tychże pozycji okazała się być osobą ciepłą i otwartą, z chęcią opowiadającą o swoich pasjach i zainteresowaniach. No, i była zachwycona Sopotem!

Yrsa Sigurðardóttir (w środku)
Yrsa Sigurðardóttir (w środku)

W sobotę mieliśmy także możliwość porozmawiać z pisarzem i lekarzem Christerem Mjasetem – tu największe zainteresowanie wzbudzały wiedza medyczna autora i jej wykorzystanie w kryminałach, które nie wychodząc ze skandynawskiego kanonu są utrzymane w ciemnym i zimnym klimacie.

A teraz na poważnie.

Spotkania odbywające się w Państwowej Galerii Sztuki były już nieco poważniejsze – najpierw Maria Wiernikowska i jej „Oczy czarne, oczy niebieskie”, czyli opowieść o pielgrzymce. Opowieść nietypowa, bowiem o pielgrzymce do grobu świętego Jakuba, pielgrzymce, podjętej przez osobę niewierzącą. Opisy i przemyślenia polskiej korespondentki wojennej, która na hiszpańskiej ziemi odkryła coś innego, zebrała sporą publiczność.

Maria Wiernikowska
Maria Wiernikowska

Bez wątpienia jednak, gwiazdą pierwszego dnia festiwalu był Wiktor Jerofiejew, rosyjski pisarz, skandalista i publicysta, którego teksty czytane są w całej Europie. Podczas spotkania poruszone zostały, prócz premiery nowej książki, ważne tematy dotyczące stosunków polsko-rosyjskich, rosyjskiego społeczeństwa oraz mentalności (piętnowanej przez autora tęsknoty za komunizmem) oraz obecnej polityki rosyjskiego rządu. Jerofiejew rozprawiał się też z żyjącym w części rosyjskiego społeczeństwa mitem „Stalina-dobrego ojca”. Spotkanie było owocne i interesujące, a ludzie, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z twórczością autora z pewnością sięgną po jego książki – w tym najnowszą, która niedługo zostanie przetłumaczona na język polski.

Wiktor Jerofiejew (drugi od lewej)
Wiktor Jerofiejew (drugi od lewej)

Drugiego dnia, nieco poważniej potraktowano debatę „O czym nie wolno rozmawiać z dzieckiem? Dyskusja o literaturze Skandynawskiej”, w której poruszono problemy dotyczące wychowania dzieci oraz rozmawiania z nimi na tematy tabu lub takie,  o których dorośli nie chcą rozmawiać. Problematyka płci, śmierć czy starość i rozmowy z dziećmi w iście skandynawskim duchu.

Festiwal toczy się dalej! Niedziela i poniedziałek to kolejne dni festiwalu (będziemy tam dla Was!) – program można znaleźć na oficjalnej stronie: www.literackisopot.pl . Czeka wiele atrakcji dla najmłodszych czytelników, oraz poważniejsze spotkania dla lubiących kryminał, poezję czy niezależne skandynawskie kino. 

One Reply to “Święto książki – Literacki Sopot 2013”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.