Spotkanie ze Stevem Maslerem w Muzeum Sopotu

20 Cze

W tym roku w Sopocie w dniach 21-23 czerwca 2019 odbędzie się kolejna edycja Memphis in Poland Festival. W ramach wydarzenia będą miały miejsce koncerty, wykłady oraz spotkania. W piątek, 21 czerwca o godz. 17.00, w Muzeum Sopotu będzie miała miejsce prelekcja Steva Maslera z Memphis Pink Palace Museum. Wstęp wolny.

Niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki” – myśl tę można odnieść do wielkiej rzeki Mississippi i miasta Memphis, gdzie siły natury i kultury przeplatają się w wyjątkowy i dynamiczny sposób.

Dolina Rzeki Missisipi została wyrzeźbiona przez siły natury, napędzane wodami topniejących lodowców. Miasto Memphis, położone w centrum tej doliny, od tysięcy lat przyciąga mieszkańców Ameryki Północnej. Memphis było świadkiem przymusowego usuwania rdzennych ludów, było domem dla największego śródlądowego rynku niewolników w Ameryce Północnej, widziało boom gospodarczy, niszczycielską epidemię żółtej gorączki i przeżyło cykle wzrostu i rozpaczy. W obliczu uporczywej dyskryminacji rasowej, oszałamiającej biedy oraz przemocy na tle rasowym i etnicznym, Memphis przyciągało europejskich i azjatyckich imigrantów przez całą swoją historię, stając się skrzyżowaniem idei, które uczyniły z miasta centrum handlu i przedsiębiorczości, innowacji muzycznych oraz transportu krajowego i międzynarodowego.

Pomysły pochodzące z Memphis zmieniły świat. Memphis to żywe i tętniące życiem miasto.
22 czerwca o godz. 18.00 spotkanie odbędzie się także w Sopotece.

Przypomnijmy, że idea projektu „Memphis in Poland” zrodziła się w 2015 roku podczas międzynarodowej imprezy o nazwie „Memphis in May”, której przewodnim tematem była Polska.  Festiwal honorujący nasz kraj wygrał wtedy konkurs popularnego dziennika amerykańskiego USA Today na najlepsze wydarzenie kulturalno-oświatowe na Południu USA.

Autorem pomysłu realizacji festiwalu w Polsce jest Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA. Natomiast Polish-American Society of Memphis jest głównym jego realizatorem. Celem projektu jest nie tylko rewanż za piękne uhonorowanie Polski i Polaków przez Memphis, kolebkę bluesa, rock’n’rollu i soulu, ale przede wszystkim wykorzystanie sukcesu tej imprezy do zacieśnienia więzów między Polską i Ameryką na polu wspólnych zamiłowań muzycznych, kulturalnych i podobnych dążeń obydwu narodów w niedawnej ich historii.

Muzeum Sopotu, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.