Sopot literacką stolicą Polski

18 Sie

W dniach 21-24 sierpnia Sopot stanie się literacką stolicą Polski. Mieszkańcy i turyści będą mieli okazję do licznych spotkań z wybitnymi twórcami literatury polskiej, ale nie tylko. W tym roku wiodącym tematem jest literatura rosyjska.

Do Sopotu przyjadą m.in. Władimir Sorokin – jeden z czołowych rosyjskich pisarzy, Walerij Paniuszkin – niepokorny dziennikarz opisujący realia współczesnej Rosji, Jelena Czyżowa, która za swą powieść „Czas kobiet” otrzymała najważniejszą rosyjską nagrodę literacką, czy królowa kryminału – Aleksandra Marinina. Uczestnicy festiwalu będą mieli także okazję wziąć udział w czytaniach dramatów rosyjskich i spotkaniach z ich twórcami. Swoją czytaną premierę w Sopocie będą miały dramaty: „Pijani” Iwana Wyrypajewa oraz „Żanna” Jarosławy Pulinowicz. Na zakończenie festiwalu na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeża odbędzie się polska prapremiera dramatu Jeleny Greminy „Dwóch w twoim domu”, której bohaterem jest kandydat na prezydenta, osadzony w areszcie domowym, w którym przebywa kilka miesięcy wraz z funkcjonariuszami KGB.

Podczas debat odbywających się w czasie festiwalu polscy i rosyjscy twórcy zastanowią się nad ogólną sytuacją i rolą współczesnej kultury/literatury rosyjskiej. Gośćmi rozmów będą m.in. Adam Michnik oraz Wacław Radziwinowicz.

Nie zabraknie też spotkań z autorami najważniejszych polskich premier książkowych ostatnich miesięcy. Sopot będzie gościł m.in. Jacka Hugo-Badera, Sylwię Chutnik, Agnieszkę Graff, Ignacego Karpowicza, Włodzimierza Kalickiego, Annę Kłys, Łukasza Orbitowskiego, Patrycję Pustkowiak, Małgorzatę Rejmer, Andę Rottenberg, Krzysztofa Siwczyka, Mariusza Szczygła.

>Zobacz także: Co Polacy wiedzą o Czechach?- Wywiad z Mariuszem Szczygłem (WIDEO)<

Równolegle ze spotkaniami autorskimi odbywać się będą warsztaty dla dzieci i rodziców, warsztaty literacko-technologiczne dla seniorów, targi książki, plenerowa czytelnia, pokazy filmowe, koncert Grupy Wschód, spacer literacki po mniej znanych zakątkach miasta w wykonaniu aktorów Studia Koło.

Planujesz wydać książkę? Przyjdź i poznaj możliwości self-publishingu w Rozpisani.pl, nowym portalu Grupy PWN. Spotkaj się z autorami, którzy wydali książkę na własną rękę. O tym jak to zrobić opowiedzą m.in.: popularna aktorka dziecięca Magdalena Scholl-Kalinowska, znana między innymi z roli „Bąbla” w serialu „Rodzina Leśniewskich” – właśnie zadebiutowała jako pisarka; dr Jacek Borowiak, specjalista od finansów osobistych oraz Michael Sielewicz, chirurg, fotograf i żeglarz, autor powieści przygodowej „Podróż do Portofino”.

Wydarzenie będzie częścią tegorocznego Literackiego Sopotu, w ramach sekcji Spotkania Wydawnictw. Zaplanowano je 21 sierpnia o godz. 16.15 w Klubie Atelier przy al. Mamuszki 2 w Sopocie.

Spotkania festiwalowe odbędą się w Bibliotece Sopockiej, Państwowej Galerii Sztuki, Muzeum Sopotu, Zatoce Sztuki, Dworku Sierakowskich, Parku Północnym, Klubie Sfinks 700, Klubie 3siostry, Klubie Atelier, na Kulturalnej Plaży Trójki, na Placu Przyjaciół Sopotu.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny lub po wcześniejszych zapisach.

lireSzczegółowy program oraz zapisy na stronie Literackiego Sopotu.

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Fot.tyt. Anita Wasik
Źródło: informacja prasowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.