Smoothjazzowa uczta w Gdyni

6 Wrz

Ledwo w Gdyni wybrzmiały ostatnie dźwięki Ladies Jazz Festival, a już można kupować bilety i szykować się na kolejne muzyczne przeżycia związane z delikatniejszą odmianą jazzu. Na przełomie września i października Gdynia Arena gościć będzie gwiazdy Gdynia Jazz by the Sea Weekend (Smooth Edition). W tym roku trójmiejska publiczność będzie mogła obejrzeć koncerty Matt Bianco (Mark Reilly), występującego wspólnie z holenderskim New Cool Collective oraz Petera White’a z zespołem. Ten skład gwarantuje duży zastrzyk energii i pozytywnych wibracji.

Matt Bianco to wielka gwiazda lat 80. Zespół ten bardzo umiejętnie połączył pop z jazzem, bossa novą i salsą. Dodając do tej kombinacji wokal Basi Trzetrzelewskiej, Matt Bianco podbiło europejskie listy przebojów. Lider zespołu Mark Reilly w kolejnych latach okazywał się otwarty na różnego typu eksperymenty muzyczne – łączące m.in. acid jazz z rytmami kubańskimi, czy też wchodząc w tematykę bliską disco. Ostatnia muzyczna wolta lidera Matt Bianco to nawiązanie w 2015 roku współpracy z holenderskim zespołem jazzowym New Cool Collective, której efektem jest wydana w tym roku płyta The Things You Love. Prezentowana muzyka to unikalna mieszanka jazzu, dance, latin, salsy i afrobeatu. Polscy widzowie mogą liczyć na ładunek niezwykłych muzycznych doznań co niewątpliwie gwarantuje 11 osobowy, multiinstrumentalny skład zespołu.

Druga gwiazda Gdynia Jazz by the Sea Weekend – Peter White przyjedzie do Polski po raz drugi. Jego poprzedni koncert odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie w 2006 r. Zarówno recenzenci, jak też publiczność bardzo pozytywnie ocenili tamto wydarzenie. Marek Dusza w Rzeczpospolitej pisał m.in.: „Sto minut muzyki lekkiej, łatwej i przyjemnej, a przy tym nasyconej ekspresyjnymi rytmami.. Publiczność była zachwycona melodyjnymi tematami, a muzycy gorącym przyjęciem…

Z kolei Kamila Czerniawska, recenzentka portalu Infomusic.pl, pisała m.in. „Na jego warszawskim koncercie licznie zgromadzeni wyznawcy stylu „smooth”, każdy utwór nagradzali gromkimi brawami. Atmosfera koncertu już od samego początku była gorąca (…)Na koniec, podnosząc wszystkich na nogi,  zespół wykonał znany szlagier „Roller Coaster”. Oklaskom nie było końca”.

Możemy być pewni, że w tym roku będzie co najmniej tak samo efektownie i dynamicznie. Peter White przyjeżdża do Gdyni z bardzo ciekawym składem muzyków towarzyszących. Na klawiszach zagra Oli Silk, który ma na swoim koncie utwory znajdujące się na pierwszy miejscu listy Smooth Jazz Billboard. Za instrumenty perkusyjne odpowiadać będzie Joe Becket, który grał m.in. ze Spandau Ballet, czy Mobym Za zestawem perkusyjnym usiądzie Marc Parnell – w swojej karierze współpracujący m.in. z Matt Bianco, Jethro Tull, Davem Kozem, Basią, Pet Shop Boys czy Robertem Plantem. Na basie zagra Frank Felix, który był członkiem Acoustic Alchemy. Poza tym współpracował z Nelly Furtado, Gabrielle, Davem Kozem czy też z Fatboy Slimem. Skład uzupełnia węgierski saksofonista Zoltan Kato – informują organizatorzy.

O ile Matt Bianco wspólnie z New Cool Collective wydali już nową płytę w tym roku, a o tyle Peter White w przerwach pomiędzy swoją praktycznie niekończącą się trasą koncertową, przygotowuje płytę, która ukaże się w drugiej połowie 2016 r. Tak więc w Gdyni będziemy mogli usłyszeć nie tylko największe przeboje Bueno Funk, Promenade, Caravan od Dreams, ale także premierowe nagrania.

Całe wydarzenie Gdynia Jazz by the Sea to nie tylko koncerty gwiazd, ale także przegląd filmów muzycznych, spotkanie muzyczne dla dzieci prowadzone przez aktorkę Teatru Muzycznego w Gdyni Katarzynę Kurdej oraz pianistę jazzowego Piotra Manię, targi płytowe, a także wielka gratka dla miłośników gitary bezpłatne warsztaty z Peterem Whitem. W przestrzeni miejskiej odbędzie się również koncert wrocławskiego zespołu Slow.

Organizatorem Gdynia Jazz by the Sea Weekend (Smooth Edition) jest gdyńska firma APP. Impreza odbywa się przy wsparciu miasta Gdynia (Prezydent Miasta objął nad nią patronat). Partnerami imprezy są BMG Goworowski, Gdyńskie Centrum Filmowe, AMS, Pixella, Centrum Riviera i Neolight.

Szczegółowe informacje na temat Gdynia Smooth Jazz by the Sea Weekend można znaleźć na stronie www.jazzbythesea.pl oraz na /www.facebook.com/jazzbytheseaweekend.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.