Shumi znaczy „hobby”

7 Mar

Interesuje Was kultura Dalekiego Wschodu? Rysujecie komiksy w mangowym stylu? Chcielibyscie uczestniczyć w ciekawych warsztatach, pokazach i prelekcjach? Shumi Club to odpowiedź na pustkę w tej dziedzinie na mapie kulturalnej Trójmiasta. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Maciejem Sarnowskim, założycielem klubu oraz wizyty w Gabinecie Szanghajskim!

Sylwia Waszewska: Co kryje się pod nazwą Shumi Club?
Maciej Sarnowski: Shumi w języku japońskim oznacza hobby. W nazwie naszego stowarzyszenia użyliśmy dodatkowo słowa club, aby podkreślić, że jako klub będziemy się starać organizować eventy nie tylko informacyjne, pokazowe, tematyczne, ale większą uwagę będziemy skupiać na imprezach rozrywkowych.

Jakie eventy zamierzacie organizować?
Będziemy się starać zaspokajać potrzeby każdego pasjonata Azją. Zamierzamy zaprosić wszystkich tych, którym tematyka Azji nie jest obca, a nawet stanowi istotny element w ich życiu. Szykujemy spotkania z buddystami Zen, znawcami literatury i sztuki azjatyckiej, podróżnikami po krainach Dalekiego Wschodu i trenerami sztuk walki. Chcemy organizować coś także w naszym własnym zakresie. Pokazy kina azjatyckiego, pokazy anime, warsztaty rysowania mangi, karaoke, pokazy azjatyckich gier komputerowych i planszowych, obchody świąt azjatyckich jak np. Hanamatsuri, które planujemy zorganizować w marcu, oraz panele dyskusyjne organizowane przez członków Shumi Club.

japonia3

Czy taka próba zjednoczenia fanów kultury azjatyckiej w Trójmieście jest potrzebna?

Od czasów kiedy w Trójmieście działa grupa pod nazwa TIM (Trójmiejska Inicjatywa Mangowa) nie powstało na jej miejsce nic co mogłoby godnie ją zastąpić. Oczywiście, w Gdańsku odbywają się konwenty tj. Baltikon, które przyciągają dużą rzeszę zainteresowanych, ale niestety odbywa się to jedynie raz do roku. Natomiast Shumi Club chce pracować przez cały rok. Oferując to, co oferuje konwent, ale w sposób cykliczny. Takie działanie ma powoli zjednoczyć wszystkich tych, którzy interesują się Azją, a w szczególności kulturą Japonii. Jeśli jest osoba, jednostka, która ma pomysł, chcą go zrealizować, ale brakuje mu rąk do pracy i zapału, u nas to znajdzie. Jesteśmy otwartym klubem. Mam na myśli, że staramy się dać szanse każdemu, kto się do nas zgłosi, aby spełniał się w tym co lubi robić, w czym jest najlepszy i co dokładnie go interesuje.

Skąd ostatnio w naszym kraju tak duża fala zainteresowania Dalekim Wschodem?
Myślę, że to zainteresowanie jest mocno zakorzenione w naszej ciekawości egzotyką i tym co może zaoferować nam odmiennego. Azja jest tak odległą krainą całkowicie różną od kultury europejskiej. Jako ludzie lubimy poznawać, odkrywać coś nowego, pasjonować się, analizować i czerpać wiedzę, a Daleki Wschód właśnie to oferuje. W naszym mniemaniu u nich słońce wschodzi inaczej, niebo, jest trochę bardziej niebieskie. Mają rozwiązanie na każdy trudny problem. Patrzą na świat oczami starożytnych filozofii i wierzeń przystępnych dla zwykłego szarego człowieka. Sklepy zapchane są rzeczami, których u nas nie kupisz. Muzyka, sztuka, film, literatury. Wszystkie te dziedziny w kulturze Dalekiego Wschodu wydają nam się po prostu doskonalsze. Mamy wrażenie, że im zwyczajnie żyje się idealniej niż nam. A młodzież, bo to ona wykazuje największe zainteresowanie, jest podatna na takie wpływy. Co oczywiście jest pozytywne, bo jeszcze nikomu pasja nie zrobiła krzywdy, a interesowanie się kulturą Dalekiego Wschodu, kultura jedną z najstarszych jest podwójnie pozytywne.

Kim są członkowie Shumi Clubu?
Członkowie klubu to aktywiści, pasjonaci, działacze i ludzie, którzy nie lubią bierności tylko sami biorą się do roboty. Czerpią przyjemność z możliwości zorganizowania, mniejszego lub większego eventu dla innych. Klub jak już wcześniej wspomniałem jest stowarzyszeniem otwartym. Realizujemy każdy pomysł jeśli tylko jest taka możliwość. Nie mamy ograniczeń wiekowych. Zapraszamy każdego tylko, żeby przyszedł albo z głowa pełną pomysłów, albo z naładowanymi bateriami do pracy twórczej.

manga2

Na czym polega fenomen popularności koreańskiego kina i seriali w Polsce?

Trudno mi się na ten temat wypowiadać, bo moja znajomość twórczości filmowej i serialowej Koreańczyków jest mocno ograniczona. Lecz nie będę ukrywał, że ta popularność pojawia się najczęściej wśród żeńskiej grupy osób. Wiem, że chyba chodzi o tych pięknych i słodkich aktorów, którzy mają przyjemność grać w tych produkcjach. Wielokrotnie słyszałem dziewczęcy pisk na sali podczas pokazów dram, kiedy naglę pojawiał się zabójczo przystojny Azjata.

Z kim zamierzacie współpracować przy organizacji imprez i festiwali? Jakich artystów zaprosicie?
Mimo, że działamy już ponad rok pod szyldem Shumi Club, dopiero zbieramy współpracowników i partnerów. Dotychczas działaliśmy w Bibliotece Manhattan i tam robiliśmy wszystko na własną rękę. Odkąd przenieśliśmy się do Filii nr 50 WiMBPG do Gabinetu Szanghajskiego, powoli pozyskujemy podobnych do nas pasjonatów. Rozpoczęliśmy współpracę  ze Szkołą Językową Mandarynka i z grupą Soul of Asia. Chcielibyśmy rozpocząć współpracę z Polsko-Japońską Szkołą Technik Komputerowych, Konsulatem Chińskim i Ambasadą Japońską. Zaoferowały nam współpracę wydawnictwa mangowe. Postaramy się zorganizować wystawę rysunków mangowych i malarstwa azjatyckiego. Powoli się rozkręcamy i nie pozwalamy o nas zapomnieć. Jednocześnie zapraszamy do współpracy.

http://www.youtube.com/watch?v=usjlKeFusKY

2 Replies to “Shumi znaczy „hobby”

  1. Pingback: Mangowy zawrót głowy | my3miasto.pl

  2. Hey, długo szukałam jakiejś witryny z trójmiasta związanej z manga i anime. mam do sprzedania tanio kilka/ kilkanaście tomów różnych mang ktoś ma pomysł gdzie by trafiły w dobre ręce?
    będę bardzo wdzięczna
    xoxo
    Lola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.