„Safari” zapowiedzią festiwalu Millennium Docs Against Gravity

16 Kwi

Kwartalnik Bliza zaprasza 19 kwietnia (środa) na przedpremierowy, specjalny pokaz najnowszego filmu Ulricha Seidla pt. „Safari”. Film będzie zwiastunem największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity, którego druga gdyńska edycja odbędzie się w maju. Po filmie rozmowa z dyrektorem festiwalu, Arturem Liebhartem.

W swoim filmie „Safari” legendarny reżyser Ulricha Seidl wraca do Afryki. Ostatnim razem był tam, realizując pamiętną fabułę „Raj: miłość” – o seksturystyce białych kobiet. Tym razem portretuje austriackich myśliwych, zażywających uroków mordowania zwierząt w rezerwacie. To wstrząsający, obnażający „cywilizowanych” Europejczyków film, doskonale przyjęty na festiwalach w Wenecji, Rotterdamie czy Toronto.

Obraz Seidla jest okrutnym rewersem programów przyrodniczych – widzimy śmierć i cierpienie zwierząt, fizyczne podniecenie myśliwych; ludzi, którzy przyznają sobie prawo do panowania nad naturą i czerpią satysfakcję z zadawania śmierci. Jak każda społeczność, tworzą oni swoje magiczne rytuały, które podtrzymują ich wspólnotę. Seidl portretuje ich w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i z pewnym dystansem.

Po każdym pokazie z Blizą odbywa się dyskusji z osobami, które wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem. Tym razem w Gdyńskim Centrum Filmowym spotkamy Artura Liebharta, dyrektora festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Film „Safari” jest bowiem przedsmakiem festiwalu – zakwalifikował się do konkursu głównego jego tegorocznej, 14. edycji. Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity Gdynia 2017 odbędzie się w dniach 17-26 maja w Gdyńskim Centrum Filmowym. Dzięki ogromnemu sukcesowi ubiegłorocznej edycji, w tym roku festiwal potrwa dłużej. Projekcje będą realizowane we wszystkich salach kinowych, zobaczymy też więcej filmów. W związku z tym do Gdyni przyjedzie również większa ilość gości: reżyserów, bohaterów i producentów filmowych, zorganizowanych zostanie też jeszcze więcej debat tematycznych.

Kiedy? 19 kwietnia 2017 (środa), godzina: 20.00
Gdzie? Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa, plac Grunwaldzki 2
Wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.