Rokoko i klasycyzm podczas letniego spaceru Gdańskich Miniatur

17 Sie

Jaką historię skrywają w sobie kamienice przy Długim Targu? W czym tkwi niezwykłość Bramy Świętojańskiej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą uczestnicy spaceru Gdańskich Miniatur 20 sierpnia. Wstęp wolny. Oprowadza Ewa Czerwińska. 

Styl rokoko, którego początki można odnaleźć we Francji na dworze Ludwika XV, szybko rozprzestrzenił się w całej Europie. Zaczęto budować mniejsze pałacyki, których dekoracja zewnętrzna stała się skromniejsza i delikatniejsza. Wnętrza budynków również uległy zmianie. W zdobnictwie częstym ornamentem był rocaille, którego uczestnicy nauczą się rozpoznawać, przyglądając się meblom czasów rokoko. Na spacerze obejrzą też fasady gdańskich kamienic zbudowanych w tym stylu.

Podczas spaceru uczestnicy przejdą ulicami: Długi Targ, Chlebnicką, Mariacką i Świętojańską, ale na tym nie koniec. Spacerowiczom opowiemy także o ciekawostkach, jakie skrywają w sobie Dom Uphagena, Pałac Opatów czy Aleja Zwycięstwa we Wrzeszczu.

Oprócz stylu rokoko omówimy również klasycyzm, który powstały w połowie XVIII wieku. Zerwał on całkowicie ze sztuką barokową, a jego inspiracją był antyk. Przykłady architektury klasycystycznej możemy znaleźć na całym świecie, poczynając od Białego Domu w Waszyngtonie, poprzez kościół św. Magdaleny w Paryżu, a kończąc na Soborze Kazańskim w Petersburgu. Chociaż Gdańsk pod koniec XVIII i na początku XIX wieku był spowity wieloma wojnami i w mieście nie powstał żaden kościół ani gmach użyteczności publicznej, przechadzając się ulicami Głównego Miasta postaramy się znaleźć elementy sztuki wpisującej się właśnie w nurt klasycystyczny. Przyjrzymy się staromiejskim kamienicom, a także Bramie Świętojańskiej – zabytkowi łączącemu w sobie styl gotycki z elementami klasycyzmu – zapowiada przewodniczka, Ewa Czerwińska.

„Style architektoniczne w Gdańsku – rokoko i klasycyzm” – spacery dla rodzin i grup nieformalnych 

Data: 20 sierpnia;

Godziny: 11.00, 12.30, 14.00;

Miejsce spotkania: ul. Długi Targ 39/40, na wysokości Instytutu Kultury Miejskiej;

Informacje: miniatury@ikm.gda.pl,

Kategoria wiekowa: najmłodsi uczestnicy/czki powinni mieć minimum 11 lat;

Czas trwania: około 1,5 godziny;

Koszt: bezpłatne.

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.