Raj: miłość w Mewie Towarzyskiej

8 Sie

Pierwsza część filmowej trylogii o cnotach chrześcijańskich (Miłość, Wiara, Nadzieja – w kinach od 20 września) Ulricha Seidla. Tytułowy „raj” to okolice nadmorskich kurortów w Kenii, gdzie Europejki w średnim wieku (tzw. „sugar mamas”) udają się na poszukiwanie „beach boysów”, czyli młodych Afrykańczyków, którzy za pieniądze spełniają ich seksualne fantazje.
Dla osamotnionej Teresy, matki dojrzewającej nastoletniej córki, to wymarzone miejsce na huczne spędzenie pięćdziesiątych urodzin. Decyzję podejmuje bez wahania. Zostawia pod opieką córkę i jedzie na wakacje do kenijskiego kurortu z nadzieją na znalezienie miłości i przeżycie seksualnej historii swojego życia.

Hell

Rzeczywistość okazuje się jednak daleka od rajskiego ideału. Wędrując od plaży do plaży z nadzieją na znalezienie prawdziwego uczucia, zmieniając kolejnych ciemnoskórych kochanków, przeżywa jedno rozczarowanie za drugim. Tracąc wrażliwość i stopniowo pozbywając się złudzeń dochodzi do gorzkiego wniosku – na kenijskich plażach miłość nie jest wcale wymarzonym rajem, lecz płatną transakcją, która staje się zakamuflowaną formą prostytucji.

„Raj: miłość” to pierwsza część filmowej trylogii uznanego austriackiego reżysera Ulricha Seidla (twórcy m.in. „Import/Export” i „Upałów” – Nagroda Specjalna na MFF w Wenecji 2001), którą scala tytuł „Raj”. Pierwotnie stanowić ona miała jedną całość, ale ostatecznie reżyser zdecydował się na podzielenie wielogodzinnej fabuły na trzy części, których tytuły („Miłość”, „Wiara”, „Nadzieja”) pochodzą od tytułu sztuki z 1932 roku „Wiara, nadzieja, miłość” („Glaube, Liebe, Hoffnung”) austriackiego pisarza Ödöna von Horvátha, jednego z ulubionych pisarzy Seidla.

Autorem zdjęć do filmu (wspólnie z Edem Lachmanem) jest Wolfgang Thaler – gość zakończonego 20 maja 2012 9. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, od lat współpracujący ze znanym austriackim reżyserem Michaelem Glawoggerem („Chwała dziwkom”, „Śmierć człowieka pracy”), również gościem 9. festiwalu PLANETE+ DOC.

Paradise: Love (Paradies: Liebe) reż. Ulrich Seidl, Austria/Niemcy/Francja 2012, 120 min. Wybrane nagrody i festiwale: 2012 – MFF Cannes; 2012 – T-Mobile Nowe Horyzonty; Kategoria: Seria Filmów Fabularnych.

Against Gravity to firma dystrybucyjna założona przez Artura Liebharta. W 2004 roku zorganizowała po raz pierwszy festiwal filmów dokumentalnych PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, który z czasem wyrósł na jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie. w 2009 roku PLANETE+DOC otrzymał nagrodę PISF w kategorii „Najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. Against Gravity zajmuje się dystrybucją kina dokumentalnego i ambitnego kina fabularnego.

data: 11 sierpnia 2013 (niedziela)
godzina: 19:00
miejsce: Mewa Towarzyska, Sopot, ul. Pułaskiego 15/2
bilety: 7 zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.